ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2011 - 2012

„Szkoła bez przemocy”

Podsumowanie działań w Szkole Podstawowej nr 85

Szkoła bez przemocy  

W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 85 starała się o zdobycie certyfikatu „Szkoły bez przemocy.” Cały rok szkolny realizowano zaplanowane działania zgodnie z hasłem przewodnim „Kibicuję fair play.” 6 czerwca społeczność szkolna spotkała się by podsumować zrealizowane działania. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie wszystkie akcje podjęte w bieżący roku szkolnym, a mianowicie „Dzień Kibica”, konkurs na najlepsze przebranie, na koszulkę kibica oraz wiele, wiele innych. Oceniono wspaniałe plakaty wykonane przez wszystkie zespoły klasowe w czasie „Dnia bez przemocy. ” Dla naszych uczniów najprzyjemniejszą chwilą uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród tym uczniom naszej szkoły, którzy zdobyli tytuły „najmilszych uczniów” w szkolnym konkursie pod tym samym tytułem. Wyróżnieni uczniowie również zostali uhonorowani pamiątkowymi „medalami uśmiechu.” Na zakończenie imprezy obejrzeliśmy przygotowane przez uczniów klas 4-6 i panią Hannę Madońską wspaniałe przedstawienie dla dzieci pt „W Krasnoludkowie”.

Dorota Dykta

Szkoła bez przemocy Szkoła bez przemocy

 Szkoła bez przemocy Szkoła bez przemocy


  -----   25 MAJA BAWILIŚMY SIĘ NA FESTYNIE!!!----

Festy "DOM DLA PRZYJACIELA"

W piątek 25 maja wzięliśmy udział w Festynie „Dom dla Przyjaciela" zorganizowanym przez Spółdzielnię Socjalną Herakles, Wielkopolskie Stowarzyszenie Resocjalizacji Horyzont oraz Zakład Poprawczy w Poznaniu. Festyn był zwieńczeniem projektu „Dom dla Przyjaciela" realizowanego przez Spółdzielnię Socjalną Herakles ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Do Festynu podopieczni Zakładu Poprawczego przygotowywali się już od kilku miesięcy. W ramach projektu zbudowali około sześćdziesiąt bud i zebrali ponad trzysta kilogramów karmy dla psów. Karmę oraz pięknie ozdobione przez uczestników festynu budy uroczyście przekazano poznańskiemu schronisku dla zwierząt. Było to najważniejsze wydarzenie imprezy, ale nie jedyne !

Na uczestników KOŁA PRZYRODNICZEGO oraz  KLUBU PRZYJACIÓŁ PRZYRODY czekało moc atrakcji. Mogliśmy obejrzeć pokazy psów ratownikowi pokazy szkolenia psów. Właściciele i miłośnicy czworonogów mieli okazję skorzystać z darmowych porad weterynarza i tresera. Braliśmy udział w konkursach ( z nagrodami ! ) i zabawach. Podziwialiśmy pokazy DJ-skie, mieliśmy możliwość skorzystania z symulatora wypadków Automobil Klubu. Najodważniejsi decydowali się na wyjazd strażacką drabiną 37m w górę i zjazdy linowe z dachu. Uczyliśmy się jak udzielać pierwszej pomocy.

Głodny nikt nie był, bo czekały na nas  pyszne rogaliki i hektolitry  grochówki (zupka była rewelacyjna!) Oprawę muzyczną zapewnił zespół muzyczny, który przygotował na tę okazję wiązankę przebojów Dżemu i Pudelsów. Ci, którzy byli, wiedzą, że było warto!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

  FESTYN "DOM DLA PRZYJACIELA"   

Festyn „Dom dla Przyjaciela" honorowym patronatem objął prezydent miasta Poznania Ryszard Grobelny.

Ismena Napierała

Alina Foluszna

 


 

Akcja UNICEF „Bawię się i jestem bezpieczny 2” 
w naszej szkole

    W drugim semestrze roku szkolnego 2011/2012 nasza szkoła uczestniczyła w projekcie edukacyjnym pod patronatem Unicef pt: „Bawię się i jestem bezpieczny 2”. 
 Celem tego projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka oraz jak należy się zachować kiedy dochodzi do wypadku. 
Uczniowie zapoznali się z ryzykiem nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego, lekkomyślnym zachowaniem się w wodzie lub też nieostrożnym obchodzeniem się z materiałami łatwopalnymi czy też substancjami trującymi. 
W ramach edukacyjnego projektu UNICEF większość rodziców dzieci z klas 1 – 3 naszej szkoły przystąpiło do ankiety pt: „Czy Twoje dziecko jest bezpieczne?”. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że rodzice raczej dbają o bezpieczeństwo dzieci (zwłaszcza podczas kąpieli w zbiornikach wodnych/rzekach). Niestety zbyt duża liczna dzieci jeździ na rowerze czy wrotkach bez kasku ochronnego. W wielu domach dzieci mają bezpośredni dostęp do detergentów, środków chemicznych i lekarstw a kuchnia, w której przygotowywane są potrawy jest miejscem zabaw. 
W ramach podsumowania akcji, uczniowie grali w grę planszową, która zawierała pytania, zadania oraz ciekawostki na temat bezpieczeństwa w każdej sytuacji. Na zakończenie ogłoszony został konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców pt: „Moja bezpieczna zabawa”.

  


 

SUKCES EKOFANÓW!!!

NASZA SZKOŁA UZYSKAŁA TYTUŁ

„POZNAŃSKIEGO EKOlidera SZKOLNEGO 2012”

 

W niedzielę, dnia 3 czerwca 2012 r., z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbyła się Gala Finałowa II edycji konkursu „Poznański EKOlider Szkolny 2012”. Poprowadził ją znany z telewizji „pan-pogodynka”- Tomasz Zubilewicz. W tej edycji uczniowie proponowali ciekawe sposoby na zmniejszenie ilości odpadów w mieście oraz zajmowali się „Milenijnymi Celami Rozwoju ONZ”. Nasi ekolodzy zdobyli najwyższą liczbę punktów i duże uznanie od  pięcioosobowej komisji oceniającej prace konkursowe.

Zespoły ekofanów spotykały się w czwartki i realizowały wiele zadań ekologicznych. Wszystkim najbardziej spodobał się pomysł zorganizowania szkolnej giełdy rzeczy używanych, której hasło brzmiało: „PODARUJ NOWE ŻYCIE STARYM RZECZOM”. W sklepiku można było wymieniać: zabawki, książki, płyty, gry, maskotki i inne ciekawe przedmioty. Na koniec należało przygotować prezentację multimedialną na temat prowadzonych działań. Projekty zdobyły pierwsze i trzecie miejsce wśród szkół podstawowych miasta Poznania. Nasza szkoła uzyskała tytuł „Poznańskiego EKOlidera Szkolnego 2012”. Zwycięzcom wręczono dyplomy od Prezydenta Miasta Poznania oraz nagrody w postaci rowerów (tzw. „od Stinga”), a także kuferki z produktami Sprawiedliwego Handlu. Uczniowie naszej szkoły łącznie otrzymali dwanaście rowerów.

  

Europoseł Filip Kaczmarek, patron honorowy tegorocznego konkursu ufundował upominki oraz nagrodę główną dla ucznia najbardziej zaangażowanego we wdrażanie projektu, lidera zwycięskiego zespołu z naszej szkoły - Huberta Adamczaka. Jest nią wyjazd studyjny do Brukseli.

Osobne nagrody otrzymali nasi uczniowie za konkurs internetowy, w którym również

zajmowali czołowe miejsca.

W grze „Posprzątaj Miasto”, uczeń klasy VIA- Bartosz Szczublewski zajął II miejsce.

Wśród najlepszych ekofanów w konkursie internetowym były dwie uczennice klasy VI B:

Daria Skoraszewska i Anna Walkowiak.

Brawo nasi EKO-FANI!!!

  

  

  


II TURNIEJ O PUCHAR DYREKTORA  SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 85

   

Dnia 2 czerwca 2012 roku  na boisku SP 85 odbył się II turniej hokeja na trawie dziewcząt urodzonych w latach 1999 i młodszych. Zorganizowany on został przez SP nr 85 w Poznaniu, przy współudziale  Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Sportowy Poznań.

W zawodach wystąpiło 7 drużyn: KS Lipno Stęszew, UKS „Koziki” Rogowo, SP 69 Poznań, SP 25 I Poznań, SP 25 II Poznań, SP 85 I Poznań oraz SP 85 II Poznań. Mecze eliminacyjne rozgrywane były w dwóch grupach A i B, systemem „każdy z każdym”. Do półfinału z grupy  A  awansowały: SP 69 Poznań i SP 85 I Poznań, a  z grupy B: KS Lipno Stęszew i UKS „Koziki” Rogowo. Drużyny, które w grupach eliminacyjnych zajęły  odpowiednio,  w grupie A trzecie miejsce i  w grupie B miejsca trzecie i czwarte, w fazie finałowej utworzyły dodatkową grupę i rywalizowały o miejsca 5 – 7. W pierwszym półfinale zawodniczki SP 85 I Poznań wygrały z KS Lipno Stęszew 4:1. W drugim półfinale spotkały się  UKS „Koziki” Rogowo i SP 69 Poznań. Dziewczęta z Rogowa pewnie wygrały 7:0 i awansowały do finału. W meczach drużyn grających o miejsca 5 – 7, najlepsze okazały się zawodniczki SP 85 II Poznań, zajmując 5 miejsce w turnieju. W meczu o III miejsce zespół ze Stęszewa po serii rzutów karnych pokonał SP 69 Poznań 1:0.

W finale rozgrywek rywalizowały ze sobą zespoły SP 85 I Poznań i UKS „Koziki”  Rogowo. Po zaciętym,  emocjonującym meczu i serii rzutów karnych turniej wygrały dziewczęta z Rogowa wynikiem 4:3.

Pani Dyrektor Urszula Kaczmarek dokonała uroczystego zakończenia turnieju. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone dyplomami oraz słodyczami. Drużyny, które zajęły miejsca na podium, uhonorowane zostały medalami, a zwycięski zespół z Rogowa otrzymał puchar. Warto podkreślić, iż zawodom towarzyszyło hasło tegorocznej edycji „Szkoły bez przemocy”, w której SP 85 aktywnie uczestniczy – „Gramy i kibicujemy fair play”.

Serdeczne podziękowania składamy komentatorowi zawodów,  Pani  Tatianie Mura – Waraczewskiej, nauczycielom, pracownikom szkoły i rodzicom, którzy pomogli w przygotowaniu  turnieju.

Filip Fedejko

  

KOŃCOWA KLASYFIKACJA TURNIEJU:

1. UKS „Koziki” Rogowo

2. SP 85 I Poznań

3. KS Lipno Stęszew

4. SP 69 Poznań

5. SP 85 II Poznań

6. SP 25 I Poznań

7. SP 25 II Poznań

 


 

PROJEKT

-- ŻYJEMY ZDROWO I BEZPIECZNIE --

  

W dniu 1 czerwca uczniowie naszej szkoły  zebrali się w sali gimnastycznej, by podsumować projekt „Żyjemy zdrowo i bezpiecznie” , a także zaprezentować efekty swojej pracy. Imprezę poprowadziła uczennica klasy szóstej Agata Pietrzak. Na wstępie zapoznała ona zebranych z wynikami przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły ankiety: „Czy prowadzę zdrowy tryb życia?”. Z kolei uczniowie klas szóstych przedstawili najciekawsze prezentacje multimedialne na ten temat. Hasłem przewodnim było: „Śmiech to zdrowie”. Sporo radości wśród uczestników spotkania wzbudziła praca ucznia klasy 6A Kamila Rybarczyka.  Wiele entuzjazmu wywołał „Konkurs kanapkowy”, polegający na wykonaniu oraz zaprezentowaniu komisji i widowni zdrowej kanapki. Oceniano wygląd, skład, sposób prezentacji oraz higienę przyrządzania.

Nagrodą były oklaski widowni. Zdecydowanym zwycięzcą okazał się zespół klasy 6 B.

Po krótkiej przerwie  uczennice z klasy 6 B poprowadziły gimnastykę dla wszystkich zebranych pod hasłem „Razem po zdrowie”.  Na zakończenie rozdano dzieciom tematyczne ulotki przygotowane przez uczniów starszych klas.

  

  

  

 


 

KWITNĄCE  I  PACHNĄCE OSOBLIWOŚCI  POZNAŃSKIEGO 

OGRODU  BOTANICZNEGO

  

Dnia 24 maja uczestnicy koła przyrodniczego brali udział w zajęciach, które odbywały się w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Tematem były „Kwitnące i pachnące osobliwości Ogrodu Botanicznego UAM. Dzieci poznały unikatowe, najciekawsze okazy roślin, ich wdzięki w postaci kształtu i barwy kwiatów oraz niezwykłego zapachu.

  


 


 

MAM TALENT W SP 85

18.04.2012r. w Szkole Podstawowej nr 85 miał miejsce wyjątkowy event zorganizowany przez wolontariuszy

Akademii Przyszłości

Tego jeszcze w tej szkole nie było

Stołówka zamieniła się w elegancką aulę, tutorzy pokazali się w wersji, w jakiej nigdy ich nie widzieliśmy, a uczniowie dali z siebie wszystko, by zaprezentować swoje umiejętności.

To wszystko wydarzyło się podczas eventu "MAM TALENT"!

Nie zabrakło prawdziwych prowadzących gali, charakterystycznych jurorów oraz publiczności. Prawdziwymi gwiazdami byli oczywiście uczniowie Akademii, którzy pokazali, jakie talenty w nich drzemią - wszyscy byli pod wrażeniem!

Wydarzenie uwieńczyło wręczenie nagród i słodki poczęstunek, a każdy uczeń wrócił do domu

z medalem na szyi i wielkim uśmiechem na twarzy :)

 

Pozdrawiam serdecznie

Aleksandra Paukszta

  

  

  

 


 Małe dzieci z wielkimi sercami

 

 Dzieci wraz ze swoimi tutorami w ramach Akademii Przyszłości, działającej w Szkole Podstawowej Nr85 w Poznaniu, wykonały ramki z obrazkami. Każda z nich była na prawdę wyjątkowa, jedne wyklejane papierem, inne ozdabiane kredkami, naklejkami a nawet monetami, goździkami czy kamyczkami.
28 marca 2012r. uczniowie odwiedzili Dom Pomocy Społecznej na Śródce. Jego pensjonariusze to osoby starsze i często schorowane. Mali wolontariusze, obdarowując ich swoimi ramkami, wnieśli w serca pełno radości i uśmiechu.
Na wszystkie pytania dzieci odpowiadała Pani Iwona, która nie tylko oprowadziła grupę po Domu Pomocy Społecznej, ale także opowiedziała o życiu codziennym mieszkańców i pokazała niesamowite prace własnoręcznie wykonywane przez osoby starsze, m.in. obrazy i pluszowe misie.
Dzieci miały okazję doświadczyć jak wielką radość sprawia dzielenie się i pomaganie innym. Małe podarunki, chwila rozmowy powodowały ogromną radość osobom starszym. Nie raz pojawiły się łzy szczęścia. Choć dzieci mają niewiele lat, ogromnym zaangażowaniem i całym sercem przyczyniły się do tego, że świat stał się odrobinę lepszy.
Maluchy, za swój trud otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodycze. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka wizyta w Domu Opieki Społecznej!
 
  

Tym razem autor tekstu pozostaje anonimowy

 

„Światowy Dzień Ziemi” 2012

 Dzień Ziemi 2012 Dzień Ziemi 2012

 

Uczniowie naszej szkoły dbają o Ziemię na co dzień. Przez cały rok zbierają  plastikowe nakrętki i baterie, segregują odpady w salach lekcyjnych.

Z okazji Dnia Ziemi dzieci z klasy IVA uczestniczyły w wycieczce do Gułtowy. Tam między innymi wspólnie z wychowawcą oraz myśliwymi z Koła Łowieckiego  „Hubert”, porządkowały las.

W piątek, 20 kwietnia uczniowie klas:  IV A, V A, VI A, VI B w ramach akcji Wiosenne Porządki -Poznań  2012, pod czujnym okiem wychowawców porządkowali tereny znajdujące się w pobliżu szkoły. „Zielone patrole” odwiedziły ulice: Tomickiego, Małachowskiego, Łaskarza, Warszawską, Św. Michała, Konarskiego.

Uczniowie byli zmęczeni, ale towarzyszyło im zadowolenie, że i tym razem pomogli Ziemi.

Dzień Ziemi

 


 

SKRZYNKA ZAUFANIA

W naszej szkole zaczęła funkcjonować „pocztowa skrzynka zaufania” dla uczniów.

Jest to skrzynka, do której możesz anonimowo wrzucać listy z trapiącymi Cię problemami, o których boisz się mówić lub też nie wiesz do kogo zwrócić się po pomoc.

Dzięki tej skrzynce masz możliwość podzielić się informacjami

o problemach naszej szkoły, swojej klasy czy też swoich oraz rówieśników, o których dorośli często nie mają pojęcia, a które utrudniają dorastanie.

Masz szansę w sposób pośredni pomóc wielu osobom, które doznają krzywdy, a które nie potrafią zwrócić się po pomoc do kompetentnych osób lub instytucji.

Ta skrzynka to szansa na to by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła nauce i prawidłowemu rozwojowi każdego z Was.

Dzięki Waszym listom i sygnałom wrzucanym do skrzynki możliwe będzie reagowanie przez nas „dorosłych” w sytuacjach kryzysowych by zapewnić Wam niezbędną pomoc i wsparcie.

Pamiętajcie jednak, że wiele zależy od Was samych, dlatego nie warto traktować tego pomysłu jako żartu

Jeśli mamy szybko i skutecznie działać i docierać do osób potrzebujących to wielkim ułatwieniem będzie podanie nazwiska lub klasy, w której konieczna jest nasza pomoc.

Dzięki „skrzynce zaufania” możesz otrzymać pomoc ze strony dyrekcji szkoły, nauczycieli, wychowawców , pedagoga ,psychologa , terapeuty, policji ,

a także innych osób lub instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy osobom potrzebującym!!!

Nie przechodź obojętnie wobec zła , które dzieje się wokół Ciebie !!!


Turniej Pluszowego Misia w  SP nr 85

 

W dniu 22 marca 2012 w Szkole Podstawowej nr 85 im. Kawalerów Maltańskich w Poznaniu, już po raz drugi odbył się Turniej Pluszowego Misia dla przedszkolaków o Puchar Dyrektora Szkoły. W rywalizacji udział wzięły dzieci z Przedszkola nr 26, 82 oraz oddziału przedszkolnego przy SP nr 85. Zabawa polegała na wyścigach rzędów, podczas których dziesięcioosobowe zespoły zacięcie walczyły o punkty. W ostatecznej punktacji zwyciężyli mali sportowcy z Przedszkola nr 26. Drugie miejsce zajęli Gospodarze, a trzecie wywalczyli przedszkolacy z Przedszkola nr 82. Pani Dyrektor Urszula Kaczmarek wręczyła wszystkim drużynom  puchary, dyplomy oraz pluszowe misie. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek oraz moc niezapomnianych wrażeń.

 Magdalena Skierecka

Turniej Pluszowego Misia 2012 Turniej Pluszowego Misia 2012

Turniej Pluszowego Misia 2012


 

SP 85 MISTRZEM POZNANIA W UNIHOKEJU

DZIEWCZĄT!!!

Dnia 22 marca 2012 roku w SP 56 w Krzesinach  odbył się Finał Mistrzostw Poznania w unihokeju dziewcząt . W finale wzięły udział cztery najlepsze szkoły podstawowe z Poznania : SP 56( gospodarz turnieju), SP78, SP Salezjanie oraz  SP 85. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasza szkoła osiągnęła następujące wyniki : 3 zwycięstwa - 4:2 z SP 78, 7:1 z SP Salezjanie  oraz z SP 56 7:0.Z kompletem zwycięstw nasze dziewczęta wygrały turniej finałowy w Krzesinach. Za zajęcie 1 miejsca nasze dziewczęta otrzymały złote medale wręczone przez panią dyrektor tutejszej szkoły puchar oraz koszulki.

Drużyna dziewcząt grała w następującym składzie: Sylwia Bularska – bramkarz, Daria Skoraszewska, Roksana Michałowicz, Patrycja Zwiernik, Natalia Lewińska, Aleksandra Podlawska, Anna Walkowiak, Tamara Pająk, Sandra Górna, Zuzanna Chmiel, Karolina Lisowska oraz Maja Sobecka. Drużynę do zawodów przygotował pan Filip Fedejko.

Gratulujemy wielkiego sukcesu wywalczonego przez nasze hokeistki !!! Jesteśmy mistrzem Poznania w unihokeju dziewcząt  szkół podstawowych. Ponadto dzięki zwycięstwu w turnieju finałowym nasza szkoła zagra w finale mistrzostw województwa wielkopolskiego, który odbędzie się w kwietniu.

Filip Fedejko

SP 85 Mistrzem Poznania  SP 85 Mistrzem Poznania


 MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ HOKEJA HALOWEGO

ŚRODA WIELKOPOLSKA 17 - 18.03.2012

III MIEJSCE NASZYCH HOKEISTEK

W dniach 17 - 18.03.2012 roku w Środzie Wielkopolskiej odbył się III turniej urodzinowy klubu sportowego Iuventa. Do rywalizacji w kategorii wiekowej 1999 - 2000 przystąpiły dziewczęta z naszej szkoły, klasy sportowej o profilu hokeja na trawie. W turnieju wzięło udział 9 drużyn, w tym jedna z zagranicy z Niemiec. W grupie nasze dziewczęta osiągnęły następujące wyniki: 3 zwycięstwa - z Iuventą Środa Wielkopolska 3:0, z Lipnem Stęszew 8:0, z Kometą Gliwice III 4:1 oraz zanotowały jedną porażkę z UKS Orient II Łozina I 3:1.

W meczu o III miejsce w turnieju rozgrywanym w Środzie Wielkopolskiej

nasze hokeistki pokonały zespól UKS Orient II Łozina II 5:1.

SP 85 podczas turnieju grały w następującym składzie: Sylwia Bularska, Patrycja Zwiernik, Daria Skoraszewska, Aleksandra Podlawska, Roksana Michałowicz, Natalia Lewińska, Anna Walkowiak, Tamara Pająk oraz Karolina Lisowska. Drużynę do zawodów przygotował nauczyciel wychowania fizycznego pan Filip Fedejko.

Podziękowania należą się również rodzicom dzieci, którzy zapewnili bezpieczny dojazd i powrót z turnieju.

Filip Fedejko

Turniej w Środzie Wlkp. 2012 Turniej w Środzie Wlkp. 2012


 Szkoła Podstawowa nr 85 im. Kawalerów Maltańskich  w Poznaniu.

Zosia finalistką  Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

            3 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej nr  1 w Poznaniu przy ulicy Hezjoda odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Podstawowych,  na który przyjechali  najlepsi przyrodnicy z miasta Poznania i całego województwa wielkopolskiego.

Konkurs został zorganizowany przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Poznaniu. Odbywał się on w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim.

Nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki już na etapie szkolnym, a troje z nich: Aleksander Ziołek, Mikołaj Jarysz oraz Zofia Kocikowska zakwalifikowało się do etapu rejonowego.

Największą wiedzą i umiejętnościami wykazała się jednak Zofia Kocikowska, która  zakwalifikowała się dalej i uzyskała tytuł

FINALISTY KONKURSU

Zosia jest miłośniczką przyrody i w przyszłości zamierza zostać lekarzem weterynarii.

Uczestniczy systematycznie w szkolnych zajęciach pozalekcyjnych, podczas których rozwija swoje

uzdolnienia przyrodnicze. 

Gratulujemy Zosi sukcesu!

Zosia finalistką konkursu przyrodniczego Zosia finalistką konkursu przyrodniczego


Kolejny event Akademii Przyszłości w SP85 już za nami!  W czwartek, 8 marca uczniowie i tutorzy spotkali się w kameralnym, kolegialnym gronie. Zabawy było co niemiara! Odkryliśmy, co to jest Chusta Klanzy oraz jak wspaniale można się z nią bawić, poza tym nie zabrakło także tradycyjnych, ale bardzo wesołych zabaw, które pozwoliły spędzić nam czwartkowe popołudnie we wspaniałej atmosferze. Na końcu wspólne rysowanie, a także słodkości sprawiły, że naprawdę ciężko było potem wrócić do domu. Wierzcie nam, podczas eventu uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy ani na chwilę! Nic dziwnego, że na zawołanie "Kto lubi Akademię Przyszłości?" pojawił się w górze las rąk. Jedno jest pewne: wszyscy, zarówno tutorzy jak i wspaniali uczniowie Akademii nie mogą się już doczekać kolejnego eventu! Tak samo wszyscy bardzo dziękujemy Pani Pedagog, dzięki której udało nam się tak miło spędzić dzień.

 

  Akademia Przyszłości 2012 Akademia Przyszłości 2012

Akademia Przyszłości

Event był w 100% udany, dzieci na spotkaniach z tutorami domagają się kolejnej zabawy! Zdjęcia też wyszły wyśmienicie, kolorowo.

Pozdrawiam serdecznie

Aleksandra Paukszta- wolontariuszka.

 


 

DRZWI OTWARTE 3.03.2012

Drzwi otwarte 3.03.2012
 
Drzwi otwarte 3.03.2012 Drzwi otwarte 3.03.2012
 
Drzwi otwarte 3.03.2012 Drzwi otwarte 3.03.2012
więcej zdjęć w Foto-galerii/Rok szkolny 2011-2012 

 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 85 zaprasza Rodziców

do zapisów na rok szkolny 2012/2013:

>> do oddziału przedszkolnego dzieci 5- i 6-letnich (rocznik: 2006 i 2007)

>> do klasy pierwszej dzieci 6- i 7-letnich (rocznik: 2006 i 2005)

 

Zapisów dzieci można dokonywać w sekretariacie szkoły 
od poniedziałku do piątku w godz. 800 – 1530, tel. fax (61) 877 06 52

 


 

 

 BIBLIOTEKA SZKOLNA

W lutym tematem przewodnim w bibliotece szkolnej był Poznań wart poznania. Uczniowie mieli okazję poznać zabytki znajdujące się na Trakcie Królewsko- Cesarskim, poczynając od Komandorii, poprzez Stary Rynek i okolice, a na Jeżycach kończąc. Uczniowie obejrzeli wystawkę fotografii przedstawiającą XIX- wieczny Poznań. Klasy młodsze zapoznały się z legendą o poznańskich koziołkach, które następnie rysowały. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie „Czy znasz swoje miasto?Aby poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, należało poszukać odpowiedzi w książkach, w internecie lub też przyjrzeć się dokładnie ilustracjom przedstawiającym dawny i współczesny Poznań. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą oraz umiejętnością poszukiwania informacji. Pierwsze miejsce zajęli ex aequo: Zuzanna Chmiel, Karolina Lisowska i Maciej Pietrzak.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!

Biblioteka - temat: Poznań wart poznania


IX edycja konkursu

„Ja i Przyroda”

Dnia 10 lutego 2012 r. w naszej szkole odbył się dzielnicowy etap konkursu  „Ja i Przyroda”. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły uczniów klas szóstych szkół podstawowych nr 19, 46, 50, 55, 85, 87. Konkurs organizowany jest  przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i Szkołę Podstawową nr 85. Obejmuje on wiadomości z zakresu przyrody oraz form jej ochrony na terenie województwa wielkopolskiego. Zespoły rywalizowały w części pisemnej i ustnej. Zwyciężyli uczniowie SP nr 46, a nasz zespół w składzie: Anna Walkowiak, Zuzanna Szałata oraz Zofia Kocikowska zajął drugie miejsce. W dniu konkursu szkołę udekorowano plakatami o tematyce związanej z ochroną przyrody, wykonanymi przez uczniów klas piątych i szóstych. W przerwie nasi goście wraz z opiekunami zostali zaproszeni na poczęstunek do biblioteki szkolnej. Na zakończenie konkursu  zwycięzcom wręczono nagrody książkowe i dyplomy.
W konkursie nie było przegranych, każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział, przewodnik po mieście Poznaniu oraz plakietkę „Przyjaciel przyrody”.
konkurs - ja i przyroda - konkurs - ja i przyroda - konkurs - ja i przyroda - konkurs - ja i przyroda -
 

 

Karnawał 2012 

9 lutego w naszej szkole pojawiły się nie spotykane na co dzień postacie. Wróżki, księżniczki, Superbohaterowie, policjanci, żołnierze, oraz wiele innych bajkowych, książkowych czy filmowych postaci przybyło do nas, by wspólnie świętować Karnawał 2012. Przy dźwiękach porywającej do tańca muzyki wspólnie bawili się uczniowie klas I-III, a także najmłodsi uczniowie oddziałów przedszkolnych. Wszyscy przebrani byli w stroje swoich ulubionych bohaterów. Rozpoznanie niektórych uczniów było nie lada wyzwaniem! Balik rozpoczął się pokazem wszystkich bajecznych strojów, później uczestników bawiły liczne konkursy, zabawy i tańce. Radości i uśmiechów było co niemiara, tym bardziej, że lada chwila rozpocząć się miały upragnione ferie zimowe!

balik karnawałowy 2012 balik karnawałowy 2012

balik karnawałowy 2012 balik karnawałowy 2012Turniej o puchar „Volkswagen Poznań” w Szkole Podstawowej nr 85.

12 stycznia 2012 roku odbył się w naszej szkole  turniej kończący pierwszy semestr rozgrywek w piłce ręcznej. W turnieju uczestniczyli uczniowie klas trzecich szkół podstawowych nr 45, 46, 85 i 87. Nasza szkoła – gospodarz rozgrywek – przygotowała kolorowe transparenty i plakaty zachęcające zawodników do walki fair play, a kibiców do sportowego kibicowania. Transparenty wykonały  wszystkie klasy naszej szkoły w ramach projektu „Szkoła bez przemocy”, w której bierzemy udział.  Kibicując fair play, uczennice klas piątych i szóstych, umilały zawodnikom czas prezentując układy choreograficzne i taneczne.
Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja SP 46, nasza szkoła zajęła drugie miejsce, trzecie –SP 45,  a czwarte - SP 87. Turniej zakończył się bardzo miłym akcentem. Przedstawiciele Volkswagen Poznań wręczyli wszystkim zawodnikom turnieju pamiątkowe medale oraz piłki do gry w piłkę ręczną.
Czekamy na kolejne zawody!

       


 „Noc Biologów”
    13 stycznia 2012 r. uczniowie z Koła Turystyczno-Przyrodniczego oraz szkolni laureaci konkursów przyrodniczych wzięli udział w „Nocy Biologów” zorganizowanej przez Wydział Biologii UAM oraz 16 uczelni wyższych w Polsce.
    Co kryją nasze krajowe gatunki roślin? Jak ewolucja przystosowała je do warunków środowiska? Tego  dowiedzieli się nasi uczniowie, uczestnicząc w grze, podczas której wcielili się w rolę dociekliwych botaników chcących poznać tajemnicę zielonych przyjaciół.
    W czasie warsztatów, „Nie taka straszna noc…” poznali oni ciekawostki z życia ptaków aktywnych nocą. 
Nasza grupa uzyskała uznanie prowadzących i propozycję dalszej współpracy.
 

noc biologów 2012 noc biologów 2012
noc biologów 2012 


 JASEŁKA W SP 85

Dnia 22 grudnia odbyły się w naszej szkole wigilie klasowe. Każda klasa przygotowała spotkanie z wychowawcą, podczas którego wszyscy przełamali się opłatkiem, był to czas na przekazanie sobie ciepłych słów i życzeń. Uczniowie, często z pomocą rodziców, zadbali o odpowiedni nastrój, nakrywając stoły obrusami, dekorując świątecznymi stroikami, a także przygotowując poczęstunek. 
Na pięknie ubranych choinkach zabłysły lampki, a w klasach zapachniało pieczonym ciastem. 
W tym dniu obejrzeliśmy Jasełka Bożonarodzeniowe, przygotowane przez uczniów. Mogliśmy spotkać Maryję 
z Dzieciątkiem, Józefa, Pasterzy, Trzech Króli z Paziami i Dzieci, zaroiło się od cudownych aniołów i rozbrzmiały przepiękne kolędy. Byliśmy świadkami przedstawienia, które poruszyło niejedno serce.

s. Justyna Nowicka

   


 

Zimowa wierszolandia

W piątek 9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu odbyło się tradycyjne spotkanie z Mikołajem i szkolny mikołajkowy konkurs dla kas 1-3. W tym roku był to konkurs recytatorski pt: ”Zimowa wierszolandia”. Każda klasa w eliminacjach kalowych wyłoniła po dwoje reprezentantów. W wielkim finale wystąpiło 11 uczestników, każdy wyrecytował inny wiersz o tematyce zimowej. Jury w składzie: pani wicedyrektor Maria Popiela, pani Hania Masońska-bibliotekarz, Ola i Zuzia-Samorząd Uczniowski i oczywiście nasz gość specjalny-Mikołaj wyłoniło zwycięzców. I miejsce zdobył uczeń klasy 2b Maksymilian Lisiecki, II miejsce Filip Łukowski z kl. 3b, a III miejsce Iga Urbańska z kl. 1a. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Jurorzy wyróżnili również Patrycję Piotrowską z kl. 2a, Anastazję Rynkiewicz z kl. 3a i Nadię Gąsior z kl. 1b. Spotkanie z Mikołajem było też okazją do wspólnej zabawy, rozwiązywania zagadek, śpiewu piosenek o tematyce zimowej. Na zakończenie imprezy Mikołaj obdarował wszystkie dzieci cukierkami i obiecał odwiedzić naszą szkołę w przyszłym roku.

Jolanta Rożek-Rura

  

  


 

WIELKA INAUGURACJA

Dnia 23 listopada 2011 roku, o godzinie 17:00 w stołówce Szkoły Podstawowej nr 85 im. Kawalerów Maltańskich w Poznaniu odbyła się inauguracja roku w Akademii Przyszłości.

Na uroczystość przybyli uczniowie wraz z rodzicami, wolontariusze, Pani Pedagog Iwona Adamczak, a także Wicedyrektorka szkoły Pani Maria Popiela oraz trenerka Stowarzyszenia, Kasia Szwarc. Stołówka udekorowana balonami i serpentynami wyglądała bardzo odświętnie. Dzieci zdawały się być niezwykle podekscytowane i pełne pozytywnej energii.

Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości, przyszedł czas na zabawy zapoznawczo-integracyjne, które nie tylko pomogły przełamać pierwsze lody, ale też zapewniły dobrą rozrywkę. Do gry poprowadzonej przez Patrycję przyłączyli się również niektórzy rodzice.

Później opiekunowie wraz z Panią Pedagog i liderką kolegium- Kasią udali się na spotkanie informacyjne, a dzieci zostały z wolontariuszami. Wesołym zabawom nie było końca.

Gdy rodzice wrócili ze spotkania, nastąpiło uroczyste pasowanie. Kasia trzymając w ręku ogromny ołówek wywoływała na środek sali każde dziecko, aby oficjalnie mianować je uczniem Akademii Przyszłości. Następnie tutorzy wręczali Indeksy Sukcesów oraz upominki w postaci rogu obfitości. Po niektórych dzieciach widać było zdenerwowanie, ale też wielką ekscytację, najwidoczniej przeczuwały, że ich życie z tą chwilą może się odmienić.

Nadszedł czas na niespodziankę - na środku sali pojawił się tort z ognistymi fontannami. Uczniowie zebrali się dookoła niego, Niektórzy  przynosili tort swoim tutorom, życząc im smacznego. Był to uroczy gest i wywołał miłe zaskoczenie u wolontariuszy.

Inaugurację kończyła krótka rozmowa tutorów z rodzicami i dzieckiem w celu poznania się i ustalenia terminu cotygodniowych spotkań.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zdawali się być zadowoleni, szczególnie wolontariusze, którzy w końcu mogli poznać swoich podopiecznych.

 

  
  

 

 Wolontariuszka z Kolegium SP85 Małgosia Falańczyk

 


Dzień Kibica w Szkole Podstawowej nr 85

To był wspaniały dzień !!!

 

Szkoła w bieżącym roku szkolnym stara się o certyfikat „Szkoły bez przemocy” W ramach działań VI edycji programu, którego hasłem wiodącym jest „Kibicowanie fair play”, 22 listopada zorganizowano Dzień Kibica. Uczniowie naszej szkoły, ubrani w barwy narodowe, uczyli się zachowań prawdziwego kibica: jak kulturalnie dopingować, zagrzewać drużynę do walki  i doceniać dobrą grę przeciwnika.  Nie zabrakło fantastycznych pieśni i przyśpiewek W całej sali rozbrzmiewały głośne okrzyki: „Do boju, Polsko!”,  „Ole, ole, ole, nie damy się”. Uczniowie mieli również okazję zaprezentować swoje projekty koszulek promujących kibicowanie fair play, przygotowane na konkurs „Szkoły bez przemocy. Najlepsze z nich zostaną zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu.

  
wszystkie zdjęcia w foto galerii - rok szkolny 2011 - 2012 

Już niedługo, w styczniu, równie ciekawe święto w naszej szkole. Tym razem uczniowie ujawnią swoje talenty plastyczne, dekorując szkołę transparentami zagrzewającymi do walki trzecioklasistów, biorących udział w turnieju piłki ręcznej  o „Puchar Volkswagen Poznań”.


PUCHAR VOLKSWAGEN POZNAŃ – III EDYCJA

Puchar Volkswagen Poznań Mini Handball 2012 to projekt organizowany przez Fabrykę Volkswagen Poznań we współpracy z Wielkopolskim Związkiem Piłki Ręcznej. To już III  edycja  programu, w którym uczniowie klas trzecich rywalizują w rozgrywkach piłki ręcznej

4 listopada 2011 roku w SP 46  Poznań odbyła się uroczysta inauguracja III edycji Pucharu Volkswagen Poznań Mini Handball. W zawodach wystartowały następujące szkoły: SP 85, SP 87, SP 45 oraz gospodarz turnieju SP 46 Poznań. Po rozegraniu wszystkich spotkań, klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco: I miejsce SP 46, II miejsce SP 87, III miejsce SP 45 oraz IV miejsce SP 85.

Gościem specjalnym turnieju był Artur Siódmiak – wicemistrz świata w piłce ręcznej, który poprowadził rozgrzewkę z dziećmi oraz wtajemniczył je w podstawowe zasady gry w piłkę ręczną. Drużynę do zawodów przygotowuje pan Filip Fedejko.

Filip Fedejko

 

27 PAŹDZIERNIKA PIERWSZOKLASIŚCI PRZEŻYWALI SWÓJ WIELKI DZIEŃ. ZOSTALI OFICJALNIE WŁĄCZENI DO SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ – ODBYŁO SIĘ UROCZYSTE PASOWANIE, WRĘCZONO DYPLOMY, LEGITYMACJE SZKOLNE I ROŻKI OBFITOŚCI . DZIECI Z KLAS PIERWSZYCH PRZYGOTOWAŁY PRZEDSTAWIENIE PT.” POLA I OSKAR IDĄ DO SZKOŁY”. SPOTKAŁO SIĘ ONO Z WIELKIM APLAUZEM ZE STRONY PUBLICZNOŚCI. W UROCZYSTOŚCI BRALI UDZIAŁ  P. DYREKTOR, NAUCZYCIELE ORAZ  RODZICE PASOWANYCH UCZNIÓW.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

ślubowanie pierwszoklasistów ślubowanie pierwszoklasistów

ślubowanie pierwszoklasistów ślubowanie pierwszoklasistów


 

OBÓZ SPORTOWY 21 – 23.10.2011

W dniach 21 – 23 października 2011 roku uczniowie klasy 6b oraz 5a o profilach hokeja na trawie i piłki siatkowej wzięły udział w obozie sportowym. Podobnie jak w zeszłym roku miejscem zgrupowania był gościnny Zespół Szkół Publicznych w Rogowie. Szkoła ta posiada zaplecze do gry w hokeja na trawie w postaci boisk ze sztuczną nawierzchnią oraz nową pełnowymiarową halę sportową. W ramach obozu uczniowie brali udział w treningach, zajęciach teoretycznych, w biegach terenowych oraz w  podchodach. Ponadto hokeiści rozegrali spotkania kontrolne z rówieśnikami z Rogowa na boisku oraz na hali. Uczniowie aktywnie spędzili trzy dni obozu sportowego, zdobywając nowe doświadczenie, doskonaląc swoje umiejętności w ich ulubionych dyscyplinach sportowych. Obóz zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego – pani Magdalena Skierecka oraz pan Filip Fedejko. Zgrupowanie mogło się odbyć dzięki finansowemu wsparciu rodziców uczniów klasy 6b oraz 5a.

Filip Fedejko

 

turniej 2011 turniej 2011


MARSZ PRZECIW PRZEMOCY

16 września 2011 uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do marszu przeciw przemocy, który zorganizował Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Kolorowy pochód przemierzał ulicami Ostrowa Tumskiego, wręczając przechodniom buźki z uśmiechami. Na Moście Jordana wypuszczono dziesiątki kolorowych balonów. W ten sposób nauczyciele i uczniowie  wyrazili niechęć i brak akceptacji wobec agresywnych zachowań.

                                                        Magdalena Skierecka

 

 marsz 2011 marsz 2011

 

 

„Pyrkowe atrakcje” na Komandorii

 

         W sobotę 1 października odbył się Festyn dla mieszkańców osiedla zorganizowany przez Radę Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria oraz Szkołę Podstawową nr 85 im. Kawalerów Maltańskich w Poznaniu. Moc atrakcji - również kulinarnych, mnogość konkurencji sportowo-sprawnościowych, przyjazny i atrakcyjny teren boiska szkolnego oraz prawdziwie letnia pogoda zachęciły dzieci i dorosłych mieszkańców Osiedla  do licznego uczestnictwa w imprezie. Gości powitali na scenie: przewodniczący Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Andrzej Szary, przewodnicząca Zarządu Zenona Leś oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 im. Kawalerów Maltańskich, Urszula Kaczmarek.


         Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się „Miasteczko Służb Mundurowych” zorganizowane specjalnie na tę okazję. W skład miasteczka wchodziły trzy jednostki Straży Pożarnej, w tym jeden wóz ciężki ratownictwa technicznego, patrolowy wóz policyjny, wóz policyjny służb wewnętrznych, konny patrol Policji oraz wóz Straży Miejskiej. Przy wszystkich stanowiskach zorganizowano konkursy dla najmłodszych mieszkańców osiedla.

 

FESTYN OSIEDLOWY 1.10.2011 FESTYN OSIEDLOWY 1.10.2011

Dzieci pokonywały /profesjonalnie przygotowany przez Policję/ tor rowerowy, miały możliwość przejażdżki wozem policyjnym na sygnale. Niektórzy dali się nawet zakuć w kajdanki. Każdy mieszkaniec mógł zasiąść za kierownicą wybranej jednostki Straży Pożarnej oraz uzyskać informacje na temat jej wyposażenia. Męska cześć mieszkańców wykazała szczególne zainteresowanie ciężkim sprzętem technicznym straży, służącym przede wszystkim do ratownictwa drogowego, natomiast płeć piękna podziwiała grację i urodę konnego patrolu Policji. Dech w piersiach zapierał pokaz tresury psów policyjnych. Mieszkańcy osiedla mogli także skorzystać z porad pani pielęgniarki, która chętnym mierzyła ciśnienie.

         Tuż obok miasteczka mieszkańcy przenosili się w epokę średniowiecza, bowiem festyn osiedlowo-szkolny odwiedził również Poczet Wojewody Poznańskiego Sędziwoja z Ostroroga Herbu Nałęcz, który rozbił swój namiot i zorganizował wystawę przedmiotów używanych w średniowieczu, strzelanie z łuku, pojedynek puchatymi korbaczami, naukę tańca średniowiecznego oraz pojedynek rycerski w pełnym uzbrojeniu.

 

FESTYN OSIEDLOWY 1.10.2011

         Jako że cały festyn odbywał się „z pyrą w roli głównej”, na boisku szkolnym nauczyciele SP- 85 zorganizowali zawody sprawnościowe: rzut pyrką do celu i na odległość, skoki w workach, przenoszenie worków z ziemniakami na czas. Chętni rzeźbili w ziemniaku lub tworzyli pyrkowe stworki.

 

FESTYN OSIEDLOWY 1.10.2011

         Oczywiście nie zabrakło rozgrywek sportowych. KS SKF Poznań zorganizował Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej. Rozegrano mecz pomiędzy drużyną SKF Poznań /trener p.W. Kieslich/ oraz drużyną SP nr 85 /trener M.Skierecka/, który zakończył się wynikiem 2:0 dla drużyny SP nr 85. Duże emocje wywołała rywalizacja pomiędzy drużyną złożoną z nauczycieli SP-85, wspomaganych przez SKF, a reprezentacją mieszkańców Osiedla. Na boisku ze sztuczną nawierzchnią mecze towarzyskie w hokeja na trawie oraz w piłkę nożną rozegrały dzieci z klas piątych i szóstych /trener F.Fedejko/.

FESTYN OSIEDLOWY 1.10.2011 FESTYN OSIEDLOWY 1.10.2011

         Rada Osiedla bardzo dobrze zna gusta swoich mieszkańców i pamiętała o ich ulubionych kulinariach. Dla nikogo nie zabrakło ulubionej grochówki, poznańskiej pyry z gzikiem oraz szarych klusek z kapustą. Profesjonalnie przygotowane miejsce piknikowe cieszyło się do końca festynu dużym powodzeniem. Wokół boiska najmłodsi korzystali z przejażdżki na kucykach.

         Nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji przygotowanych przez Radę Osiedla oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 85. Nad oprawą muzyczną oraz nagłośnieniem imprezy czuwał zespół muzyczny LOTUS BAND oraz  Marian Waraczewski. Na scenie wystąpiła absolwentka szkoły, Kamila Lewińska oraz uczeń Jakub Wierachowski, a całość, jak zwykle profesjonalnie, poprowadziła Tatiana Mura-Waraczewska.

Sobotni festyn PYRKOWE ATRAKCJE należał do bardzo udanych.

więcej zdjęć zobaczysz w Foto galerii - Rok szkolny 2011 - 2012