ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2012 - 2013
SPORT W SZKOLE BIBLIOTEKA ROK SZKOLNY 2011 - 2012

Piknik rodzinny 2013PIKNIK RODZINNY W SP NR 85

W dniu 18 maja Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 85 zorganizowała piknik rodzinny, który był imprezą towarzyszącą Międzynarodowym Rozgrywkom w hokeju na trawie.

Pogoda jak na zamówienie zachęciła całe rodziny do wspólnego biesiadowania na kocykach, uczestnictwa w rodzinnych / i nie tylko/ konkurencjach, korzystania z doskonale przygotowanej przez Rodziców małej gastronomii, tańcach aerobowych i pląsach. Była to impreza plenerowa służąca całej społeczności lokalnej, a zarazem okazja do wspólnej zabawy.

Rodzice przygotowali moc konkurencji sportowo-rozrywkowych np. skoki w workach, bieg z piłeczką hokejową na łyżce, trójnogi, przeciąganie liny, budowanie muru i wiele innych.

Ogromnym powodzeniem cieszyła się mała gastronomia z jedzonkiem „palce lizać”. Tatusiowie po mistrzowsku grilowali pyszne kiełbaski, mamusie serwowały świeżutki chleb ze smalcem i małosolnym ogórkiem. Wypieki cukiernicze przygotowane przez mamy naszych uczniów były doskonałe i miały magiczną moc- zapewniły dobry humor i świetną zabawę.

Ten niezwykle ciepły, familijny piknik przyciągnął na szkolne boiska rzesze uczniów z Rodzicami, młodszym i starszym rodzeństwem, babciami, dziadkami i sąsiadami.

Cała ta wielce wspaniała i atrakcyjna impreza mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu wielu Rodziców uczniów naszej szkoły.

Cieszymy się, że mamy tak prężną Radę Rodziców!!!

Tatiana Mura-Waraczewska


 UWAGA, UWAGA – TEGO JESZCZE U NAS W SZKOLE NIE BYŁO!!!
PROJEKT COMENIUS W SP 85

W dniach 6 – 10 maja 2013 gościliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli  z zagranicy- naszych partnerów Projektu Comenius. Odwiedzili nas Włosi, Rumuni, Hiszpanie i Turcy. Zagraniczni uczniowie byli goszczeni w domach naszych uczniów, dzięki temu mogli poznać życie, kulturę i zwyczaje naszego kraju. W rolę gospodarzy wcielili się: z klasy 6a – Zuzanna Chmiel, Natalia Kurkowiak i Hubert Adamczak, z klasy 5a Barbara Hrycaj, Milena Genderka,Jagoda Chmiel i Maciej Pietrzak, z klasy 4 Weronika Fiałkowicz, Zofia Doczekalska, Piotr Luther, Michał Krupnik Dla naszych gości przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji związanych z tematem naszego projektu czyli z tradycyjnym eko-jedzeniem.

DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszego dnia nasi goście mieli okazję zwiedzić naszą szkołę i przy okazji poznać nasze dzieci i tradycyjną polską gościnność – każda klasa wręczyła gościom własnoręcznie wykonane prezenciki. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach origami wykonując czapki kucharskie. W jednej sali słychać było 5 różnych języków- takiego międzynarodowego gwaru w naszej szkole jeszcze nie było! Czapki kucharskie były nam potrzebne na warsztaty pierogowe. Dzięki pomocy wolontariuszy ze Stowarzyszenia „Wiosna” 50 uczestników ulepiło i ugotowało 300 pierogów, które bardzo posmakowały naszym zagranicznym przyjaciołom.

Ale Comenius to nie tylko dobra zabawa, ale również praca! Przez cały rok wszyscy uczniowie z grupy projektowej opracowywali tematy i prezentacje multimedialne związane z projektem. Nasze zadania to:

- propozycje logo naszego projektu Comenius

- prezentacja o historii kuchni polskiej

- opracowanie wyników ankiet dotyczących odżywania uczniów

- prezentacja – 4 tradycyjne przepisy polskie

- prezentacja – jedzenie w literaturze

- prezentacja – kulinarny tydzień z życia uczniów

DZIEŃ DRUGI

Następnego dnia uczniów czekała kolejna niespodzianka – warsztaty pieczenia chleba w Starej Piekarni. Tam dzieci własnoręcznie przygotowały ciasto na chleb, upiekły go, a w międzyczasie zrobiły przepyszne pasty. Uczniom dopisywały dobre humory, niektórzy odkryli w sobie nowy talent kulinarny, a  w powietrzu unosił się zapach pieczonego chleba. Ten dzień zdecydowanie obfitował w atrakcje – na koniec dnia udaliśmy się na spacer po naszym mieście. Naszym gościom pokazaliśmy Katedrę wraz z podziemiem i Stare Miasto. Widać było, że Poznań zrobił na naszych partnerach wielkie wrażenie. Interesowała ich historia naszego miasta i ciekawostki, a polscy uczniowie chętnie odpowiadali na pytania dociekliwych gości.

DZIEŃ TRZECI

Kulminacyjnym punktem naszego programu był czwartek 9.05 czyli Dzień Europejski, w którym obchodziliśmy Comenius Day. Tego dnia przygotowaliśmy wielkie show- każda klasa zaprezentowała krótki występ- piosenkę. Najwięcej oklasków zebrały oddziały przedszkolne, które w tradycyjnych strojach góralskich zaśpiewały i zatańczyły do piosenki „Zasiali górale”. Jakub Wierachowski z klasy 6a, który brawurowo wykonał utwór z repertuaru Justina Biebera „ Baby” z pewnością spodobał się żeńskiej zagranicznej publiczności. Podczas obchodów Comenius Day mieliśmy również okazję być uczestnikami nieprawdopodobnego wydarzenia… połączyliśmy się ze szkołą partnerów na Sycylii, gdzie również obchodzono Comenius Day. Mogliśmy ich nie tylko słyszeć, ale i widzieć na wielkim ekranie. Comenius Day nie przypadkowo obchodziliśmy tego samego dnia co Dzień Europejski. To święto pokazało nam, że mimo, iż nasze kraje czyli Polska, Turcja, Włochy, Hiszpania i Rumunia leżą daleko od siebie, tak naprawdę wiele nas łączy – mamy wspólny język – taniec i  piosenki! Wszyscy tańczyliśmy wspólnie Macarenę, Kaczuszki i Waka Waka. Słuchamy tej samej muzyki, wykonujemy te same ruchy taneczne, śpiewamy te same piosenki… Te wnioski potwierdziła również szkolna Dyskoteka, która odbyła się po południu. Wspólne tańce, zdjęcia, rozmowy, wymiana maili…. Niektórzy mieli pierwszy raz okazję porozmawiać z obcokrajowcami w języku angielskim.


DZIEŃ CZWARTY

Tego dnia wyjechała grupa włoska. Z relacji uczniów i rodziców wiemy, iż pożegnanie Włochów było bardzo przykre dla wszystkich – łzy i rozpacz…

Pozostałe grupy natomiast uczestniczyły w lekcjach razem z innymi klasami. Zagraniczni uczniowie mieli okazję zobaczyć lekcję przyrody z p. Foluszną. Uczniowie sadzili zioła i inne rośliny. Na lekcji angielskiego stworzyliśmy owocowo- warzywny słownik angielsko-polsko-rumuńsko- hiszpańsko- turecki. Podczas zajęć na sali gimnastycznej rozegrany został Międzynarodowy Turniej w ringo, dwa ognie i piłkę siatkową. Bariera językowa nie sprawiała żadnego problemu podczas rozgrywek. Na boisku dominowało: zaangażowanie uczniów, wysoki poziom gry i duch fair –play.  Na lekcji wychowawczej natomiast uczniowie robili koktajle owocowo-warzywne. Niejednemu skwaśniała mina, gdy dobrał niewłaściwe proporcje np. dodał za dużo kiwi i cytryny ;-)

Po zajęciach w szkole zakończyła się wizyta naszych gości…Czas wolny zagraniczni uczniowie spędzali u rodzin goszczących. Polskie rodziny również zapewniały naszym gościom mnóstwo atrakcji. Był wielki grill integracyjny, spacery nad Maltą, wizyta w Parku Linowym ,a nawet kibicowanie na Stadionie Lecha podczas meczu!

Tydzień między 6 a 10 maja 2013 roku pozostanie w naszej pamięci na długi czas…Każdy z nas na pewno coś wyniósł z tego spotkania. Uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest znajomość języka angielskiego, by móc porozumieć się z obywatelami innych krajów. Z kolei inni dowiedzieli się jak niewiele nas dzieli, że Europa stoi przed nami otworem, możemy wyjeżdżać za granicę i zwiedzać świat, poznawać nowych ludzi- ich życie, kulturę i zwyczaje, pisać do nich maile, komunikować się ze sobą przy pomocy Internetu, tym samym pozostawać ze sobą w bliskim kontakcie.   

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom za świetną organizację i pyszne ciasta, rodzicom za zapewnienie świetnej opieki i gościny naszym gościom – stanęliście na wysokości zadania! Wszystkim uczniom za miłe przyjęcie naszych gości i cudowną atmosferę, uczniom projektu Comenius za zaangażowanie w zadania, pomoc w przygotowaniach wizyty, za serce i czas poświęcony gościom. DZIĘKUJEMY!


I MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ HOKEJA
NA TRAWIE DZIEWCZĄT W SP 85

W dniach 17-18 maja 2013 roku na boisku szkolnym SP 85 w Poznaniu odbył się I Międzynarodowy Turniej hokeja na trawie dziewcząt urodzonych w latach 2000 i młodszych. Pierwotnie miał to być turniej Międzynarodowy,  jednakże w dniu rozpoczęcia zawodów swój przyjazd odwołała drużyna ze Słowacji – HC Nova Dubnica. W turnieju wystąpiło 8 drużyn: Kolejarz Gliwice I, Kolejarz Gliwice II, UKS „Koziki” Rogowo, SP 3 Toruń, SP 25 Poznań I, SP 25 Poznań II, SP 85 Poznań I oraz SP 85 Poznań II. Pierwszego dnia zawodów  rozegrano mecze w grupach A i B systemem „każdy z każdym”. Wieczorem wszystkie uczestniczki turnieju wzięły udział we wspólnym spacerze na Stary Rynek. Po powrocie dziewczęta uczestniczyły w karaoke na sali gimnastycznej, gdzie miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. W drugim dniu turnieju  odbyły się mecze finałowe.    Do półfinału rozgrywek z grupy „A” awans uzyskały: Kolejarz Gliwice II i SP 85 Poznań I (gospodarz zawodów), natomiast z grupy „B” : Kolejarz Gliwice I i SP 3 Toruń. Drużyny, które w swoich grupach zajęły miejsca 3 i 4, zagrały o miejsca 5-8.

W pierwszym półfinale zawodniczki Kolejarza Gliwice I pokonały swoje koleżanki z Kolejarza Gliwice II 1:0 i uzyskały awans do finału. W drugim półfinale  dziewczęta z SP 3 Toruń wygrały 1:0 z SP 85 Poznań I.

W meczu o III miejsce zespół Kolejarza Gliwice II pokonał SP 85 Poznań I 1:0.

W finale zawodów spotkały się drużyny Kolejarza Gliwice I i SP 3 Toruń. Po emocjonującym meczu i serii rzutów karnych turniej wygrały dziewczęta z Kolejarza Gliwice I 1:0.

Pani Dyrektor Urszula Kaczmarek, Pani Wicedyrektor Maria Popiela oraz Pan Prezes AZS Politechniki Poznańskiej Wojciech Weiss dokonali uroczystego zakończenia turnieju. Wszystkie zespoły uczestniczące w turnieju zostały nagrodzone upominkami. Drużyny, które zajęły miejsca na podium, uhonorowane zostały pucharami oraz medalami. Wyłoniono również najlepsze zawodniczki turnieju. Najlepszą zawodniczką zawodów została Sandra Tatarczuk z Kolejarza Gliwice I, natomiast „odkryciem turnieju” została  Maja Sobecka z SP 85 Poznań II.

Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują: Pani  Tatianie Mura – Waraczewskiej – komentatorowi zawodów, Panu Marianowi Waraczewskiemu – za nagłośnienie i oprawę muzyczną, nauczycielom, pracownikom administracji  i obsługi szkoły , którzy pomogli w przygotowaniu dwudniowego  turnieju w naszej szkole.

Turniej odbył się dzięki finansowemu wsparciu:

SP 85 Poznań

AZS Politechnika Poznańska

Volkswagen Poznań

WBK Leasing

PZHT

KOŃCOWA KLASYFIKACJA TURNIEJU:

1. Kolejarz Gliwice I, 2. SP 3 Toruń, 3. Kolejarz Gliwice II, 4. SP 85 Poznań I, 5. SP 25 Poznań I, 6. UKS „Koziki” Rogowo, 7. SP 85 Poznań II, 8. SP 25 Poznań II 

Filip Fedejko


SP 85 MISTRZEM POZNANIA W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT!!!

Dnia 22 marca 2013 roku w Gimnazjum nr 24 w Poznaniu odbył się Finał Mistrzostw Poznania w unihokeju dziewcząt . W finale wzięły udział cztery najlepsze szkoły podstawowe z Poznania : SP Salezjanie (gospodarz turnieju), SP 20, SP 25 oraz SP 85. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasza szkoła osiągnęła następujące wyniki : 2 zwycięstwa - 5:2 z SP 20 i 12:0 z SP 25 oraz zanotowała jedną porażkę 4:5 z SP Salezjanie. Za zajęcie 1 miejsca nasze dziewczęta otrzymały złote medale wręczone przez przedstawiciela Szkolnego Związku Sportowego w Poznaniu oraz puchar i koszulki.

Drużyna dziewcząt grała w następującym składzie: Roksana Skrzypczak bramkarz, Tamara Pająk, Sandra Górna, Zuzanna Chmiel, Karolina Lisowska, Natalia Kurkowiak, Natalia Garczyk, Oliwia Gramolińska oraz Jagoda Chmiel.

Drużynę do zawodów przygotował pan Filip Fedejko.

Gratulujemy wielkiego sukcesu wywalczonego przez nasze hokeistki !!! Jesteśmy mistrzem Poznania w unihokeju dziewcząt szkół podstawowych. Obroniliśmy tytuł mistrzowski zdobyty rok temu. Ponadto dzięki zwycięstwu w turnieju finałowym nasza szkoła zagra w półfinale mistrzostw województwa wielkopolskiego, który odbędzie się w kwietniu.

 

Filip Fedejko


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SP NR 85          
Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją świętujemy nadejście Wiosny
Tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny przebiegał pod hasłem „Dzieci jak kwiaty”. Wszyscy mieli okazję, aby na ten jeden dzień zamienić się w kolorowe, wiosenne kwiaty. Były przepiękne kwieciste kreacje, fryzury z wpiętymi we włosach kwiatami, oryginalne nakrycia głowy.Wiosnę próbowaliśmy przywołać kolorowym i głośnym korowodem trzymając w rękach marzanny i gaiki. ”Wypędzaliśmy zimę” okrzykami, dźwiękiem grzechotek, kołatek, gwizdków, bębenków. Naszą szkolną wiosną została Marta Bryl z klasy 2a. Mimo niewiosennej aury, wszyscy mieli wiosnę w sercu.

Tatiana Mura-Waraczewska


ZDROWO I POMARAŃCZOWO

POMARAŃCZOWY TYDZIEŃ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 85

W związku z akcją „Nie dajmy się grypie” Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pod hasłem „Pomarańczowy tydzień, której celem  była nie tylko świetna zabawa, urozmaicenie i ubarwienie jednego ze szkolnych tygodni, ale przede wszystkim uświadomienie dzieciom znaczenia wartości odżywczych  pomarańczowych warzyw i owoców, wzbogacenie codziennego jadłospisu o witaminy i składniki mineralne, ze szczególnym uwzględnieniem codziennego spożywania warzyw i owoców.

Mały hol zamienił się w marchewkowe pole, na którym dzieci „posadziły” 20 kg marchwi, natomiast w koszach „dojrzewały pomarańcza i mandarynki”. Na stołach królowały przetwory z dyni, marchwi i pomarańczy. Uczniowie zdobywali umiejętność obierania marchewki, kosztowali marchewkowego ciasta. Poznali budowę i zasadę działania sokowirówki oraz wyciskarki do cytrusów. Cała społeczność uczniowska skosztowała świeżo wyciśniętego soku marchwiowo-jabłkowego, a także pomarańczowego. W wybranym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz edukacji wczesnoszkolnej same sporządzały dla siebie zdrowe śniadanka, ucząc się pod czujnym okiem nauczyciela samodzielności. W szkole przez cały tydzień dominował kolor pomarańczowy i unosił się zapach pomarańczy.  Na tablicach zawisły przeciekawe przepisy na ciasta,  surówki i inne przetwory z marchewką w roli głównej.

Celem pomarańczowego tygodnia było pokazanie dzieciom, że warzywa i owoce są niezbędne w ich diecie, jako źródło cennych witamin , szczególnie w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania na grypę.