BIBLIOTEKA
INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ


książki chwytaj
i czytaj...
uczniowie polecają

ROK SZKOLNY 2018 - 2019

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

PONIEDZIAŁEK: 8.00 – 15.00 WTOREK: 8.00 – 14.30 ŚRODA: 8.00 – 14.00
CZWARTEK: 8.00 – 14.00 PIĄTEK: 8.00 – 13.00

odpowiedź znajdziesz tutaj

Zapraszamy do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej

kliknij w logo i przeczytaj list
Pani Ireny Koźmińskiej
Prezesa Fundacji "Cała Polska czyta dziaciom"


Kreatywne połączenia okładek, czyli książkowe puzzle

 
 

Konkursowe zmagania!

W dniu 16 listopada odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Legendy i podania różnych regionów Polski”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas II i III, którzy zaprezentowali przygotowane wcześniej legendy. Usłyszeliśmy m.in. historię warszawskiej syrenki, toruńskich pierników, wawelskiego smoka czy gdańskich lwów. Jury miało niemały problem, aby wyłonić laureatów. Ostatecznie podjęto następujący werdykt: 1 miejsce Julka Dombek z kl. 2a, 2 miejsce  Julka Renn z kl. 3a, 3 miejsce Bartek Łopatowski z kl. 3a. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
       Czytajmy książki !
 Szkolny konkurs na hasła propagujące modę na czytanie

W październiku w bibliotece szkolnej ogłoszono konkurs na hasło zachęcające do czytania. Udział w konkursie mógł wziąć każdy uczeń. A oto wyróżnione hasła wymyślone przez uczniów promujące czytanie książek:               
Czytaj książki – same plusy, są odporne na wirusy, strony zawsze się ładują i świat magii pokazują. A do tego, co tu dodać, nie trzeba ich ładować.  Zuzanna Michalska kl. 6B

Czytanie to fajna rzecz, książce nie mów nigdy precz!   Kornelia Grala  kl. 8A

Jabłko = zdrowy organizm, książka = zdrowa dusza   Blanka Marszałek kl. 5B

Na troski i smutki, na relaks i świat daleki, najlepsze są książki i książeczki ze szkolnej biblioteki.      Zuzanna Piotrowska kl.6A

Kto książek nie czyta, ten o wszystko pyta.   Kasia Koczorowska  kl. 2A

Zamiast grać w niemądre gry, poczytaj książkę, bądź z nią na TY!  Maja Kłosowska  kl. 6A

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY, A WSZYSTKICH UCZNIÓW ZAPRASZAMY DO CZYTANIA!Z wizytą w Bibliotece Raczyńskich

W majowy poranek uczniowie klasy 1 odwiedzili Filię nr 6 Biblioteki Raczyńskich. Pani  Beata Lewandowska oprowadziła dzieci po bibliotece, opowiedziała o pracy bibliotekarza. Przybliżyła uczniom postać hrabiego Edwarda Raczyńskiego – fundatora miejskiej biblioteki w Poznaniu. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem dla dzieci  i zasadami wypożyczenia. Na koniec każde dziecko otrzymało zakładkę do książki.  Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; uczniowie  obiecali, że wrócą tu z rodzicami :)

   

Konkurs czytelniczo-plastyczny rozstrzygnięty!

„Bohaterowie naszych lektur” to temat, z którym zmierzyli się uczestnicy konkursu czytelniczo - plastycznego. Za pomocą różnych technik plastycznych należało przedstawić postać literacką, którą lubimy i która jest nam bliska. Oprócz Kubusia Puchatka, Karolci, Mikołajka czy Pinokia pojawiały się postaci pana Kleksa, Wiedźmina, Ani z Zielonego Wzgórza. Większość prac skomponowana została z  różnych materiałów i tworzyw naklejanych na papierze. Niektóre fragmenty kolażu zostały dorysowane lub domalowane farbami. Pierwsze miejsce zdobył Jakub Ziemlinski, drugie miejsce przypadło Jakubowi Fornalikowi, na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Blanka Marszałek oraz Zosia Zadłużna. Wyróżnienia otrzymały prace Kornelii Grala, Mateusza Pautera, Wiktorii Janczi, Karola  Musielińskiego , Aleksandry Wiza i Ingi Urbańskiej.

   


Ale wkoło jest wesoło!

Pod takim hasłem odbyła się VIII edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Do czytelniczych zmagań przystąpili uczniowie klas IV-VI. Czytano fragmenty książek J. Olech, E. Niziurskiego, J. Kinneya, l. Pichon czy G. Kasdepke. Ocenie podlegały technika czytania oraz sposób interpretacji tekstu poprzez wykorzystanie modulacji głosu, akcentu zdaniowego, mimiki. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Michalska z kl. 5b, na drugim uplasowała się Alicja Wiza z kl. 4b, trzecie miejsce przypadło Wiktorii Kłosowskiej z klasy 5a. Wyróżnienie otrzymała Sandra Kwiatkowska za interpretację tekstu L. Pichon „Tomek Łebski”.

   
   

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie i zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku !

Pasowanie na czytelnika

W piątkowy poranek nasi pierwszoklasiści odwiedzili szkolną bibliotekę. Powód był bardzo uroczysty – pasowanie na czytelnika. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika, to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej.W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczennice klas V i VII zatytułowane „Krasnoludkowo”. Dowiedzieli się o korzyściach płynących z czytania książek oraz zasadach poszanowania księgozbioru. Był też czas na zagadki, w trakcie którego dzieci wykazały się świetną znajomością bajek. Spotkanie zakończyło się złożeniem uroczystej przysięgi. Wszyscy uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz  pamiątkowy dyplom. Mamy nadzieję, że od tej pory będziemy systematycznie spotykali się w bibliotece!

 
 

Z literaturą za pan brat, czyli odgadujemy cytaty!

Chętni uczniowie klas I-III i IV-VII mogli wziąć udział w konkursie czytelniczym „Z jakiej książki pochodzą cytaty?”. Zadanie polegało na odgadnięciu na podstawie krótkich fragmentów tytułów 10 książek. Większość czytelników poradziła sobie z tym zadaniem doskonale.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości literatury dziecięcej i młodzieżowej!W świecie książek

Biblioteka szkolna przygotowała dla uczniów konkurs czytelniczo-plastyczny, którego celem było połączenie wyobraźni  i umiejętności plastycznych. Należało wykonać ilustrację do wybranej przez siebie książki stosując techniki kolażu. Uczniowie mieli wsparcie ze strony nauczyciela plastyki, pana K. Szygulskiego. Wybór najlepszych prac nie należał do łatwych, ponieważ poziom prac był naprawdę wysoki. Komisja konkursowa biorąc pod uwagę staranność wykonania pracy, ogólne wrażenie estetyczne, pomysłowość oraz zastosowane techniki plastyczne wyłoniła sześcioro laureatów: 

I miejsce zdobyły ex aequo prace Mateusza Kowalika i Igi Urbańskiej, na miejscu II uplasowali się Mateusz Pauter i Nikola Ćwiklińska, a miejsce III przypadło w udziale Oliwierowi Bekierowi i Aleksandrze Wiza. Wiele prac zostało wyróżnionych. Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

   Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, czyli o czytelniczych zmaganiach klas III

Biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Pięknego Czytania klas III. W tym roku tematem przewodnim były baśnie. Do rywalizacji przystąpili uczniowie wyłonieni podczas eliminacji klasowych. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać tekst przygotowany przez organizatora konkursu. Słuchaliśmy bajek angielskich, łotewskich, rosyjskich, rumuńskich, indyjskich. Oceniane były m. in. technika czytania, wyrazistość oraz interpretacja tekstu. Z ogromną przyjemnością informujemy, iż mistrzynią pięknego czytania została Martyna Frydrych z klasy III b, miejsce drugie zajęła Wiktoria Kubacha z klasy III c, a na miejscu III uplasował się Michał Bażega z klasy III b. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Lisiecka z kl. IIIc. Uczestnikom konkursu gratulujemy umiejętności i zapału do czytania!


Krzyżówkowy Zawrót Głowy

Rozwiązywanie krzyżówek to wspaniały sposób na relaks, a także kształcenie sprawności językowych. Poznawanie nowych słów, poszukiwanie właściwych wyrazów i odkrywanie haseł może być prawdziwą frajdą. W czwartkowe przerwy biblioteka zaoferowała swoim czytelnikom całą gamę krzyżówek do rozwiązywania - od ortograficznych, poprzez matematyczne i przyrodnicze, aż po sportowe. Jednym słowem: dla każdego coś fajnego. Nagrodą za poprawne rozwiązanie krzyżówki była zakładka do książki i cukierki.


Co w trawie piszczy, czyli Dzień Głośnego Czytania w bibliotece

Podczas piątkowych przerw uczniowie klasy 5b prezentowali fragmenty książki „10 niesamowitych przygód Neli”. Reporterka Nela zabrała wszystkich małych podróżników i odkrywców do Zanzibaru, Tajlandii oraz Boliwii. Opowiadała o kolejnej wyprawie do Ameryki Południowej, gdzie niedaleko Amazonki na rzece Yacuma łowiła piranie i poszukiwała różowych delfinów.   W Tajlandii opiekowała się małym tygrysem.

Słuchający mieli okazję dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy o zwierzętach dla nas egzotycznych – tygrysach i ich pływackich zdolnościach, o inteligencji delfinów i żarłocznych  piraniach.


VII Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  już za nami. W środę 24 maja reprezentanci klas 4, 5 i 6 udowadniali w bibliotece naszej szkoły, że czytanie to nie tylko ogromna przyjemność, ale również sztuka. Jury oceniało płynność, wyrazistość, bezbłędność i intonację słuchanych tekstów. Uczestnicy  pięknie czytali fragmenty utworów o tematyce przygodowej. Jury jak zwykle miało trudne zadanie.  Ostatecznie zadecydowano, że I miejsce przypadnie Zuzannie Michalskiej z kl. 4b, II miejsce Tamarze Klichowskiej z kl. 6b, III miejsce Ani Kupczyk z kl. 5a. Wyróżnienie przyznano Karolinie Karabon z kl. 5b.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy!

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczennice  klas starszych wprowadziły swoich młodszych kolegów w świat książek inscenizacją  „Pchły Szachrajki”  na motywach utworu Jana Brzechwy. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani Dyrektor ogromną zakładką dokonała pasowania każdego z uczniów.

A to historia, czyli Dzień Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej

Podczas piątkowych przerw można było w bibliotece szkolnej posłuchać fragmentów książki K. Szymeczko „A to historia! Opowiadania z dziejów Polski”. Uczennice klasy 5 A przybliżyły słuchającym, nie tylko miłośnikom historii, ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju - przyjęcie chrztu przez Mieszka, koronację Bolesława Chrobrego na króla Polski oraz pogrom Krzyżaków pod Grunwaldem. Prezentowana książka napisana jest w sposób bardzo przystępny i zabawny, a to za sprawą  Historynka, Wierszynka i Militarka – moli książkowych, które z humorem wprowadzają czytelnika w świat historii – od pradziejów po współczesność.

Kto czyta nie błądzi, czyli warto wiedziećpod takim hasłem odbył się konkurs wiedzy adresowany do uczniów klas 4 – 6. Pytania, na które należało odpowiedzieć, dotyczyły wiedzy z literatury, matematyki, przyrody i historii. Najlepiej poradziły sobie uczennice klasy 6a - Marysia Drozda i Kornelia Grala, klasy 6b -Tamara Klichowska oraz 4b - Agnieszka Płokarz. Laureatkom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Puss in Boots and other stories, czyli DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

W poniedziałkowe przerwy w bibliotece szkolnej rozbrzmiewał język angielski. A to za sprawą uczniów klas 4 i 6, którzy czytali głośno bajki w języku angielskim. Posłuchać można było Little Red Riding Hood, Hansel and Gretel, Puss in Booots i Sleeping Beauty. Zainteresowanie słuchaniem bajek było naprawdę duże. Głośne czytanie przygotowanych przez uczniów tekstów to nie tylko dobry sposób na spędzenie przerwy, ale jednocześnie oswajanie z książką.

 


KONKURS PIĘKNEGO  CZYTANIA

29 listopada odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania klas III. Po wcześniejszych eliminacjach klasowych wyłoniono reprezentantów klas. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniem konkursowym polegającym na czytaniu przygotowanego wcześniej tekstu z kanonu literatury dziecięcej, jak i tekstu nowego. A były to fragmenty legend poznańskich. Ocenianiu podlegały m.in. staranna wymowa, odpowiedni ton i barwa głosu, uwzględnianie znaków interpunkcyjnych, płynność. Uczniowie klas III, którzy wzięli udział w konkursie, mogliby stanowić wzór do naśladowania dla uczniów klas IV-VI. Laureatami konkursu zostali: Blanka  Marszałek, Tomek Górniak  oraz Aleksandra Kuklińska, wyróżnienie otrzymał Wiktor Drozda. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!


Październik jak co roku obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło miesiąca brzmi: „Książka to dopiero początek”.  Najczęściej jest to początek naszej przygody z książką. Czytając  poznajemy świat, przeżywamy radosne i smutne chwile razem z bohaterami książek.

 

W miesiącu październiku biblioteka szkolna wspólnie z Samorządem Uczniowskim ogłosiła konkurs na  projekt okładki ulubionej książki. Wyróżniono prace, które odznaczały się pomysłowością, starannością i samodzielnością wykonania. Bartek Szyszka z klasy 2A wykonał okładkę do książki  „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, Zuzia Przybylska z klasy 3B wybrała „Matyldę”, Agnieszka Płokarz z klasy 5B  „Baśniobór”, a Marysia Pushkarenko z klasy 4B zaprojektowała okładkę do książki „Autograf za milion dolarów”. Wszystkim ilustratorom  gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

Uczniowie klas 5 i 6 przygotowali pod kierunkiem polonistki Moniki Bobrowskiej gazetkę, na której umieścili hasła propagujące czytanie.

Wszyscy uczniowie mogli zapisać na kolorowej karteczce tytuły swoich ulubionych książek i przywiesić je na specjalnej tablicy.

Głośne czytanie w bibliotece

Od kilku lat w naszej bibliotece odbywają się zajęcia czytelniczo - edukacyjne BAJKOCZYTANIE. Biorą w nich udział uczniowie klas I – III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Czytanie dzieciom uczy je myślenia, podnosi wiedzę ogólną,  doskonali umiejętności językowe, wzbogaca słownictwo oraz  ułatwia dziecku samodzielne czytanie. Uczniowie słuchają fragmentów wybranych książek, odpowiadają na pytania, wypowiadają się na ich temat. Słuchając opowieści o różnych bohaterach oraz ich przygodach czy problemach, dzieci zaczynają lepiej rozumieć swoje uczucia i emocje oraz ich przyczyny. Edukacji  czytelniczej towarzyszą zajęcia plastyczne SŁUCHAMY, CZYTAMY, KREDKĄ OPOWIADAMY, podczas których uczniowie wykonują ilustracje do wysłuchanych fragmentów.


Archiwum


ROK  SZKOLNY 2015-2016

Co czytali nasi rodzice, czyli o książkach , które łączą pokolenia

Nasi uczniowie otrzymali zadanie,  aby porozmawiać z rodzicami na temat książek, które czytali w wieku szkolnym. Okazuje się, że pozycje czytane przez naszych rodziców niewiele różnią się od tych czytanych współcześnie: wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy nadal łączą pokolenia. „Dzieci z Bullerbyn”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „O psie, który jeździł koleją”, „Pinokio”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Mały książę” – to niektóre tytuły, które rodzice naszych uczniów czytali będąc nastolatkami. W zestawieniu nie mogło zabraknąć książek dzisiaj już trochę  zapomnianych, a które fascynowały kiedyś młodzież: serii o Panu Samochodziku (historyku sztuki, który zajmował się poszukiwaniem zaginionych zbiorów muzealnych),” serii „Jeżycjada” czytanej namiętnie przez naszych rodziców, czy też niezapomnianych książek K. Siesickiej. Nasuwa się oczywisty wniosek, że niektóre teksty mają wartość ponadczasową   i nadal są  z przyjemnością czytane.


„UBRANI W KSIĄŻKĘ”, CZYLI SLEEVEFACE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Sleeveface to fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. Osoba fotografowana staje się dopełnieniem okładki tworząc kompletną całość. W efekcie  powstaje zdjęcie  prezentujące  zaskakujące połączenie, nadające  książce drugie życie. W naszej bibliotece odbyła się  sesja sleeveface. Modelami byli uczniowie od klasy I do VI. Celem przedsięwzięcia była oczywiście promocja czytelnictwa, pokazanie formy kreatywnej zabawy z książką. Naszym uczniom z książką jest naprawdę do twarzy. Zapraszamy do obejrzenia efektów sesji zdjęciowej!

kliknij , aby zobaczyć wszystkie zdjęcia - warto!


PIERWSZAKI W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W maju uczniowie klas I naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Filii nr 6 Biblioteki Raczyńskich. Wszyscy spotkaliśmy się z życzliwym przyjęciem przez panią bibliotekarkę Beatę Lewandowską. Dzieci z wielką radością zapoznały się z  magią tego  miejsca. Kilkoro z nich bywało  wcześniej  w bibliotece ze swoimi rodzicami. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w bibliotece publicznej. Pierwszaki zapoznały się z książkami dla dzieci, głównie z bajeczkami, legendami i opowiadaniami dla najmłodszych. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak bardzo ważnym w rozwoju dziecka  jest  rozbudzanie  zainteresowania książką. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę. Mamy nadzieję, że wycieczka do biblioteki dostarczyła dzieciom wiele zadowolenia.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Zgodnie z kwietniową tradycją odbył się w naszej szkole już po raz szósty  Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas IV – VI. Celem konkursu jest zachęta do sięgania po książkę, rozwijanie twórczych talentów oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W tym roku uczniowie prezentowali fragmenty książek o tematyce fantastycznej. Tak więc słuchaliśmy fragmentów książek A. Maleszki z serii „Magiczne drzewo”, „Baśnioboru” B. Mulla, „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Ocenie podlegały technika czytania oraz sposób interpretacji tekstu  poprzez wykorzystanie modulacji głosu, akcentu zdaniowego, mimiki. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Karabon z kl. 4b, na drugim uplasowała się Patrycja Płokarz z klasy 6b, trzecie miejsce przypadło Kindze Piotrowskiej z klasy 6a. Wyróżnienie otrzymała Marysia Drozda z klasy 5a za interpretację tekstu T. Duszyńskiego „Tam i z powrotem”.

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 

Pasowanie na czytelnika jest ważną uroczystością w życiu szkolnym pierwszoklasistów. 16 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci doskonale znają to miejsce, gdyż już wcześniej przychodziły do biblioteki na różnego rodzaju spotkania czytelnicze. Czytanie to bardzo ważna umiejętność jaką uczniowie nabywają w  początkowym okresie edukacji. Dzieci poznały juz litery małe i  wielkie, uczą się również czytać krótkie teksty. Są przygotowane na tyle, by samodzielnie przeżyć przygodę z książką. W  ramach  uroczystości  pierwszoklasiści  wybrali się do zaczarowanej krainy, gdzie mieszkają wróżki, do Wróżkolandii. W role wróżek wcieliły się uczennice z klasy 6b i 5a, które w zabawny sposób zaprezentowały maluchom znane bajki. Podczas  uroczystości  nasi najmłodsi uczniowie  zapoznali  się  z  właściwymi  zasadami  traktowania  książek  z  biblioteki, wysłuchali  próśb  książek, a następnie złożyli ślubowanie, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Aktu  pasowania  dokonała  pani  dyrektor  szkoły Urszula Kaczmarek. Książkowa Wróżka wręczyła każdej klasie pamiątkowy  dyplom, a każdy uczeń został obdarowany przez wróżki zakładkami do książek oraz cukierkami.


PIĄTEK Z KSIĄŻKĄ
W dzisiejszych czasach trudno przebić się z klasyczną książką, jednak nie można z niej rezygnować. Czytanie rozwija wyobraźnię, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim buduje niezwykłą więź między czytającym a odbiorcą. W kolejne piątki odbywać się będą w bibliotece szkolnej Dni Głośnego Czytania. Wybrani przedstawiciele  klas III-VI czytać będą na przerwach fragmenty nowości książkowych zakupionych w ramach programu Książki Naszych Marzeń. Cykl spotkań z książką rozpoczęła klasa 6a czytając „Most do Terabithii” Katherine Paterson, opowieść o przyjaźni, potędze wyobraźni, o odwadze i o byciu sobą.

PIĄTEK Z KSIĄŻKĄ

Podczas piątkowego spotkania z książką uczennice klasy 5a prezentowały podczas przerw fragmenty „Zosi z ulicy Kociej” Agnieszki Tyszki. To zabawna opowieść o perypetiach tytułowej Zosi i jej zwariowanej rodzinki.  Zosia wraz z rodzicami i młodszą siostrą przeprowadza się z centrum Warszawy do Łomianek. A że dziewczynka obdarzona jest bujną wyobraźnią i poczuciem humoru, atrakcja goni atrakcję. Zosia i Mania przeżywają w Łomiankach wiele ciekawych i śmiesznych przygód, o których warto poczytać.


PIĄTEK Z KSIĄŻKĄ

Piątkowe spotkanie z książką poświęcone było tym razem miłośnikom zwierząt. Uczennice klasy 4a prezentowały fragmenty „Marcysi” , jednej z książek pochodzących z serii „Koniki z Szumińskich Łąk”. Autorką serii jest uznana pisarka dla dzieci i młodzieży - Agnieszka Tyszka. Bohaterami są kucyki ze  stajni Szumińskie Łąki oraz zajmujące się nimi dzieci. W każdym tomie narratorem jest inne dziecko, dodatkowo swoją opowieść snują równolegle kolejne kucyki. Opiekunki koników, Klara, Paulina i Hania, odkrywają, że w zabytkowym pałacu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Co odkryją dziewczynki? Czy Marcysia zaprzyjaźni się z Siwym? Odpowiedzi kryją się na kartach książki, do której przeczytania serdecznie zachęcamy!


Piątek z książką

Uczniowie klasy 5 B czytali podczas przerw fragmenty książki Jeffa Kinney`a „Dzienniczek cwaniaczka”. Książka opowiada o życiu 13-letniego Grega Heffleya mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. Greg chodzi do gimnazjum i w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu i wydarzeniach szkolnych. Zmagania ze szkolną rzeczywistością opisuje  w prowadzonym przez siebie dzienniku. Życie nastolatka to wcale nie taka zabawna sprawa - denerwujące rodzeństwo, rodzice wpadający na dziwaczne pomysły i różne problemy w szkole – jednym słowem nie ma czego zazdrościć. Greg przelewa na papier swoje szkolne i domowe perypetie. Niejedna opowiedziana historyjka ubawi czytelników do łez. Serdecznie polecamy!!!Piątek z książką

 

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” to powieść, której fragmenty prezentowali w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 4 B. Martin Widmark – autor książki – jest doskonale znany czytelnikom jako twórca bestsellerowej serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Bohaterami książki są Dawid i Larisa, para przyjaciół ze szkoły. Dawid pod nieobecność rodziców zamieszkuje u ich znajomego, Melchiora Rasmusena, właściciela Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem . Pewnego ranka Melchior znika. Tak zaczyna się przygoda, podczas której Larisa i Dawid dowiadują się, jaką tajemnicę skrywa antykwariusz. Stopniowo zaczynają oni odkrywać dziwne okoliczności zaginięcia Melchiora. „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”    to wciągająca od pierwszych stron książka pełna zagadek, tajemnic i wielkiej przygody. Gorąco polecamy!!!


PIĄTEK Z KSIĄŻKĄ

Uczniowie klasy 6b czytali na przerwach fragmenty książki Brandona Mull`a pt. „Baśniobór”. Brandon Mull wciąga czytelników w swój świat tak, że nie sposób się od niego oderwać. Rodzeństwo Kendra i Seth spędzają wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Dziadek zakazuje im wielu rzeczy, m.in. wejścia do lasu. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem niezwykłej krainy – Baśnioboru. Baśniobór to schronienie czarodziejskich istot – trolli, czarownic, wróżek, chochlików. Dzieci łamią zakaz i powodują tym uwolnienie złych mocy, którym będą musiały stawić czoła, aby uratować dziadka. To seria, którą można polecić także osobom, które zwykle nie sięgają po fantastykę. A otwierająca cykl powieść na długo pozostaje w pamięci. Przygody w Baśnioborze oczarują zarówno dzieci i dorosłych. Wystarczy tylko usiąść w fotelu, wziąć książkę do ręki i zanurzyć się w świecie wyobraźni...

 


6 listopada odbył się w naszej bibliotece Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas III. Głównym celem konkursu było kształcenie umiejętności pięknego czytania oraz  rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych. W konkursowe szranki stanęło 10 uczniów wyłonionych w drodze eliminacji klasowych. Każdy z uczestników losował przygotowany wcześniej fragment z literatury dziecięcej. Nad przebiegiem konkursu czuwała jego organizatorka, a oceny umiejętności czytelniczych uczniów dokonywała komisja konkursowa. Kryteria oceny obejmowały poprawność, wyrazistość, intonację oraz wrażenie ogólne.. Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce - Aleksandra Gerszendorf kl. 3a

2. miejsce  ex aequo - Zuzanna Michalska oraz Aleksandra Borucka z kl. 3b

3. miejsce ex aequo - Agnieszka Płokarz oraz Mateusz Kowalik z kl. 3 b

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do wspólnego czytania za rok!


Rok szkolny 2014 - 2015

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA JUŻ ZA NAMI!


W środę 29 kwietnia odbył się w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania. To już 5 edycja szkolnego konkursu mającego propagować czytanie książek i rozwijanie twórczych talentów.  W konkursie pięknego, głośnego czytania, każdy z uczniów w nim startujących prezentował fragment wybranej książki detektywistycznej. Uczestnicy najczęściej wybierali książki Martina Widmarka  z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, choć zdarzały się także powieści Adama Bahdaja, Mariana Orłonia czy Joanny Chmielewskiej. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 12 uczniów klas IV-VI. Jury oceniało zarówno poprawność samego czytania tekstu, jak i jego interpretację, dykcję oraz wrażenie ogólne. Ostatecznie za najlepszego interpretatora czytanych tekstów uznano Sebastiana Krajewskiego z klasy 5b. Drugie miejsce zajęła Maja Skowrońska z klasy 4a, trzecie uczeń klasy 6b - Wojtek Kocikowski. Przyznano także wyróżnienia.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Do zobaczenia za rok! SZKOLNY KONKURS FRAZEOLOGICZNY

Uczniowie klas IV – VI zostali zaproszeni przez bibliotekę szkolną do wzięcia udziału w konkursie Frazeologiczne ZOO. Celem jest  propagowanie kultury języka polskiego oraz kształtowanie nawyku pięknego i poprawnego wykorzystania w życiu codziennym związków frazeologicznych. Chętni uczniowie chwycili byka za rogi i skoczyli na jednej nodze do biblioteki, aby zmierzyć  się z kilkunastoma frazeologizmami, które trzeba było objaśnić. Dla wielu nie była to bułka z masłem , jednak słowa zachęty dodawały im skrzydeł. Okazało się zresztą, że nie taki straszny diabeł, jak go malują. Najlepszy wynik uzyskali

Patrycja Płokarz z kl. 5b oraz Mateusz Mikołajewski z kl. 6b.

Wszystkim biorącym udział dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

Stare ale jare, czyli o książkach trochę zapomnianych.

Każdy ma takie książki, które są niezmiernie ważne w jego przygodzie  z czytaniem. Chcemy wam przypomnieć, że poza książkami pięknie wydanymi, pachnącymi nowościami, którymi się zachwycamy, jest wiele pozycji, które kiedyś były rozchwytywane, a teraz stoją zapomniane na półkach i marnieją nieczytane. Historie opowiedziane przez Adama Bahdaja, Hanny Ożogowskiej, Zbigniewa Nienackiego, Edmunda Niziurskiego czy też Kornela Makuszyńskiego- mimo upływu wielu lat od ich pierwszego wydania - nie straciły wcale na atrakcyjności: bawią, śmieszą, wzruszają, wprowadzają w  wykreowany przez pisarzy świat. Dlatego też nasza biblioteka szkolna wyeksponowała właśnie takie pozycje jak „Złotą kulę”, „Kapelusz za 100 tysięcy”, „Awanturę  o Basię”, „Księgę strachów” czy też „Księgę urwisów”. Zależy nam na wciągnięciu dzieci w magiczny świat książek, przygotowaniu młodego odbiorcy do czytania. Tym, którzy niechętnie czytają książki gwarantujemy, że czas poświęcony na czytanie nie jest z pewnością czasem straconym. Warto się o tym przekonać.


Konkurs Pięknego Czytania

W piątek 21 listopada odbył się w bibliotece szkolnej Konkurs Pięknego Czytania, w którym udział wzięli uczniowie klas trzecich. Celem konkursu czytelniczego jest zachęta do sięgania po książkę, rozbudzenie wrażliwości na piękno słowa oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursowe szranki stanęli uczniowie wyłonieni podczas eliminacji klasowych. Jury oceniało płynność i bezbłędność czytania, dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Decyzja nie była łatwa, bowiem uczniowie starali się pokazać cały wachlarz swoich umiejętności. Wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymali:

Klasa 3 A: Janek Bryl, Karolina Karabon, Karol Musieliński i Helena Sytniewska

Klasa 3 B: Angelika Budkiewicz, Nikola Ćwiklińska, Marysia Karolczak i Oliwia Tonińska

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 Z wizytą w Bibliotece Raczyńskich


W czwartek 20 listopada klasa 3 B wzięła udział w wycieczce do Biblioteki Raczyńskich. Uczniowie obejrzeli stary gmach biblioteki mieszczący się przy Placu Wolności, a następnie udali się do nowego budynku przy ul. K. Marcinkowskiego. Pani bibliotekarka przedstawiła historię Biblioteki, przybliżyła postaci Edwarda i Atanazego Raczyńskich. Duże wrażenie zrobiła na uczniach ogromna ilośći różnorodność książek dla dzieci i młodzieży. Następnie trzecioklasiści wzięli udział w konkursie, gdzie mogli  popisać się znajomością wierszy, baśni i legend. Uczniowie dowiedzieli się również, jak zostać czytelnikiem biblioteki i wypożyczać książki. Następnie wszyscy wysłuchali w skupieniu fragmentu utworu R. Dahla „Matylda”. Kolejnym zadaniem było narysowanie biblioteki przyszłości.

Drodzy Rodzice, poczytajcie razem z dzieckiem ciekawą książkę – przyniesie wam to ukojenie po ciężkim dniu, a dzieciom da poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia!KUFEREK Z ZAGADKAMI

W październiku biblioteka przeżywała oblężenie w związku z konkursem wiedzowym KUFEREK Z ZAGADKAMI. Uczniowie klas młodszych i starszych sięgali po kartki z pytaniami z różnych dziedzin wiedzy. Były więc zagadki językowe, literackie, przyrodnicze, historyczne i matematyczne. Każdy chętny losował pytanie, odpowiadał i wygrywał nagrodę: książki, zakładki, notatniki, długopisy, naklejki, pisaki i cukierki.


O książkowej ilustracji słów kilka

Książka dziecięca to zjawisko specyficzne, albowiem najmłodszy czytelnik to czytelnik wymagający. Współtwórcą książki dla dzieci jest ilustrator. Dla wielu czytelników okładki książek oraz ilustracje są tak samo ważne jak tekst. Ilustracje rozwijają bowiem wyobraźnię, przybliżają bajkowy świat fantazji, są dopełnieniem tekstu. W pomieszczeniach naszej biblioteki uczniowie mogli obejrzeć wystawę poświęconą dwóm wybitnym polskim ilustratorom książek dla dzieci – Janowi Marcinowi Szancerowi oraz Józefowi Wilkoniowi. Ilustracje J. M. Szancera towarzyszą już kolejnym pokoleniom czytelników. Któż z nas nie pamięta przepięknie zilustrowanych  baśni H.Ch. Andersena, opowiadań M. Konopnickiej, H. Januszewskiej czy E. Szelburg- Zarembiny, no i przede wszystkim wierszy J. Brzechwy. J. Wilkoń natomiast to twórca pięknych obrazów, w których centrum znajduje się zawsze przyroda, a zwierzęta – koty, psy, konie, ptaki czy też ryby - uczynił głównymi bohaterami swoich malarskich opowieści. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie mieli okazję nie tylko obejrzeć książki zilustrowane przez J.M Szancera i J. Wilkonia, ale również dowiedzieć się ciekawych rzeczy  na temat zawodu ilustratora.

CZAS NA CZYTANIE

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku weszło na stałe do kalendarza imprez szkolnych. Odbywa się zawsze w kwietniu – miesiącu Święta Książki. W tym roku  specjalnie na tę okazję uczniowie klas starszych przygotowali dla pierwszoklasistów przedstawienie „Jacy jesteśmy?”

Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów klas pierwszych przyrzeczenia, którego słowami potwierdzili swoją chęć zostania czytelnikiem biblioteki szkolnej oraz złożyli obietnicę, że będą  książki czytać i szanować.

Aktu pasowania dokonała pani wicedyrektor M. Popiela. Na pamiątkę tego wydarzenia każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom, a każdy uczeń  kolorowe zakładki do książek i  słodki upominek.

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU 2013 - 14
ALBUM NR 1  ALBUM NR 2
 ALBUM NR 3

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W 2013 roku po raz szósty na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Początkowo był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik. Celem święta jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce  i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. W ramach październikowego święta -obchodzonego pod hasłem „Biblioteki szkolne – bramy do życia”- nasza biblioteka przygotowała atrakcje dla młodych czytelników.

Na korytarzu pojawiła się gazetka promująca Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Ogłoszony został  konkursu plastyczny dla klas I – III pt. „Wiersze kredką rysowane oraz konkurs dla klas IV – VI „Przysłowie prawdę ci powie”. Dzieci wykonały ilustracje do wierszy m.in. J. Tuwima, J. Brzechwy, M. Konopnickiej, D. Gellner. Autorzy najciekawszych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety. Z potyczek z przysłowiami zwycięsko wyszły uczennice klasy 5a - Weronika Fiałkowicz oraz Oliwia Gut.

Gratulacje!!!


ARCHIWUM

CZERWIEC 2013

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU ... 2012 - 2013
 
KWIECIEŃ 2013

SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

26 kwietnia odbyła się w naszej szkole IV edycja SZKOLNEGO  KONKURSU  PIĘKNEGO CZYTANIA. Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VI. Kształcenie umiejętności płynnego czytania, wzbudzanie zainteresowania książką, uwrażliwianie na piękno literatury, stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych umiejętności i uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze to cele, które przyświecają organizacji tego typu imprez czytelniczych. Uczestnicy konkursu prezentowali samodzielnie wybrane fragmenty utworów literackich. Jury w składzie: Maria Popiela, Hanna Madońska, Iwona Adamczak, Danuta Zawada przedstawicielka społeczności uczniowskiej - Natalia Kurkowiak oceniało następujące elementy składające się na miano ”pięknego czytania” jakimi są: dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja tekstu  oraz ogólny wyraz artystyczny. Laureatami tegoż konkursu zostali: Jakub Wierachowski, Zuzanna Chmiel, Martyna Wlazły oraz Maja Sobecka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy- nagrody książkowe.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Pasowanie na czytelnika jest ważną uroczystością w życiu szkolnym pierwszoklasistów. 24 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci doskonale znają to miejsce, gdyż już wcześniej przychodziły do biblioteki na różnego rodzaju spotkania czytelnicze. Czytanie to bardzo ważna umiejętność jaką uczniowie nabywają w początkowym okresie edukacji. Dzieci poznały juz litery małe i  wielkie, uczą się również czytać krótkie teksty. Są przygotowane na tyle, by samodzielnie przeżyć przygodę z książką.


W ramach uroczystości  pierwszoklasiści  wybrali się do zaczarowanej krainy, gdzie mieszkają wróżki, do Wróżkolandii. W role wróżek wcieliły się uczennice z klasy 6a i 5a, które w zabawny sposób zaprezentowały maluchom znane bajki. Podczas uroczystości  nasi najmłodsi uczniowie zapoznali się z właściwymi  zasadami traktowania książek z biblioteki, wysłuchali  próśb  książek ,a następnie złożyli ślubowanie, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Aktu pasowania  dokonała pani dyrektor szkoły Urszula Kaczmarek. Książkowa Wróżka wręczyła każdej klasie pamiątkowy dyplom, a każdy uczeń został obdarowany przez wróżki zakładkami do książek oraz cukierkami.


MARZEC 2013

Wydawnictwo Zakamarki przygotowało warsztaty czytelnicze, w których udział wzięli uczniowie klas 4, 5 i 6. Przedstawicielka wydawnictwa, pani Marta zaprezentowała młodzieży nowości wydawnicze, m. in. kolejne detektywistyczne przygody Lassego i Mai, serię książek oobdarzonej wyjątkową wyobraźnią dziewczynce Tildzie oraz chłopcu o przezabawnym imieniu Tsatsiki. Książki te to zarówno dobra lektura, jak również pyszna zabawa podczas czytania. Spore zainteresowanie wzbudziła książka z serii DZIECI FILOZOFUJĄ  pt. „Uczucia. Co to takiego?” francuskiego autora Oscara Brenifiera. Uczniowie wypowiadali się na temat emocji i uczuć, które towarzyszą nam w codziennym życiu. To książka, która nawet  dorosłych zmusza do zastanowienia się nad ważnymi sprawami – a dzieciom pokazuje, że nie wszystko jest tak oczywiste, jak często nam się wydaje. Warsztaty czytelnicze są świetnym sposobem na wciągnięcie dzieci w magiczny świat książek, przygotowują młodego odbiorcę do czytaniai kształtują pozytywne nastawienie do literatury. Tym, którzy niechętnie czytają książki gwarantujemy, że czas poświęcony na czytanie nie jest zpewnością czasem straconym. Warto się o tym przekonać.


PAŹDZIERNIK 2012
 
Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych


Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Kto wymyślił takie święto? Otóż w 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to stowarzyszenie zainicjowało w 1999 roku Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Tegoroczne hasło tego święta to: Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.