ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA STRONĘ https://www.facebook.com/sp85poznan/, GDZIE RÓWNIEŻ BĘDZIEMY WAS INFORMOWAĆ O WYDARZENIACH I AKTUALNOŚCIACH Z NASZEJ SZKOŁY.Dziewczęta z SP 85 wicemistrzem Poznania w unihokeja -
- poznańskie igrzyska młodzieży szkolnej
27 listopada 2018r. w SP 78 odbył się finał mistrzostw Poznania w unihokeja dziewcząt w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju udział wzięły cztery najlepsze szkoły podstawowe z Poznania: SP 25, Zespół Szkół Salezjańskich, SP85 oraz gospodarz turnieju SP 78. Mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym". Nasze hokeistki w zawodach osiągnęły następujące wyniki: dwa zwycięstwa, 4:2 z SP 25, 7:1 z SP 78 oraz jedną porażkę z SP Salezjanie 4:5. W końcowej klasyfikacji zawodów uplasowaliśmy się na 2 miejscu i zostaliśmy wicemistrzem Poznania w unihokeja roczniki 2003-2005. Wielkie gratulacje dla dziewcząt. Końcowa klasyfikacja mistrzostw Poznania - rok szkolny 2018/2019: 1. SP Salezjanie, 2. SP 85,  3. SP 25, 4. SP 78. Gratulujemy!


  
  

Widowisko Edukacyjne "100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI - WIELCY RODACY"
W piątek 23 listopada naszą szkołę odwiedził Pan Stanisław Sielicki  ze wspaniałym widowiskiem edukacyjnym pt. „100 lat niepodległości - Wielcy Rodacy”
Zgodnie z hasłem ”Nieważne kto wygra, nieważne kto gra, byleby zabawa była na sto dwa!”, pan Stanisław zapewnił dzieciom mnóstwo śmiechu, zabawy, ale także dostarczył sporą dawkę wiedzy. Zostali wspomniani wybitni i zasłużeni dla naszego kraju rodacy oraz wydarzenia zmieniające bieg naszej historii. Dzięki zabawom uczniowie zdobywali wiedzę     na temat sławnych Polaków i historii Polski. Uczestnicy widowiska dowiedzieli się również czy z polskich banknotów można uczyć się historii, co Sienkiewicz powiedział na bankiecie w Sztokholmie oraz jak i kiedy Karol Wojtyła żegnał się z Ojczyzną. Nasi podopieczni mogli uczestniczyć w świetnych zabawach  i w wartościowej lekcji historii. Dzieci jak zwykle były zachwycone! Dziękujemy.

 
 
      

Konkurs Pięknego Czytania

W dniu 22 listopada  odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas VI - VIII. Głównymi celami konkursu było popularyzowanie wartości patriotycznych poprzez czytanie dzieł literatury pięknej  oraz propagowanie kultury czytelniczej. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Każdy z uczestników przygotował fragment dowolnego utworu patriotycznego.  Jury oceniało płynność, poprawność  czytania, dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Decyzją komisji konkursowej Mistrzem Pięknego Czytania została Zuzanna Michalska z klasy VI b. Tytuł Wicemistrza zdobyła Zuzanna Borucka z klasy VI b, trzecie miejsce natomiast zajął Michał Koczorowski z klasy VII b. Przyznano także trzy wyróżnienia, otrzymali je: Eryk Białczak z klasy VIII b, Julia Grygier z klasy VII a i Karol Musieliński z klasy VII b. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany, a zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

   

Happy Thanksgiving Day!

W czwarty czwartek listopada Amerykanie zasiadają w rodzinnym gronie do stołu by obchodzić jedno z najważniejszych dla nich świąt – Święto Dziękczynienia. Z tej okazji uczniowie klasy I A i B na zajęciach z języka angielskiego oglądali filmik, który przybliżył historię związaną z tym świętem, słuchali piosenki „Yummy yummy turkey” o najpopularniejszych potrawach, a na koniec przygotowali prace plastyczne, w których napisali lub narysowali za co oni są wdzięczni. Najczęstsze odpowiedzi to family, friends, school, home a więc ważne wartości w życiu każdego człowieka. Mali artyści z klasy 1A stworzyli drzewko wdzięczności, natomiast klasa 1A przygotowała papierowe indyki.

   
      

Projekt Flat Stanley

    Nasza szkoła rozpoczęła międzynarodowy projekt o nazwie „Flat Stanley”. Projekt ten polega na korespondencyjnej współpracy między naszymi uczniami, a dziećmi ze szkół z całego świata. Uczniowie będą pisać wiadomości i wymieniać się ciekawymi informacjami na temat  szkolnego życia, jak i dzielić się opowieściami o tradycjach i zwyczajach swojego kraju. Dzięki tej współpracy uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności z języka angielskiego.
    Pomysł projektu oparty jest na książce Jeffa Browna, zatytułowanej „Flat Stanley”. Bohater był zwyczajnym chłopcem aż do momentu, gdy podczas snu spadła na niego wisząca na ścianie jego pokoju tablica ogłoszeń i rozpłaszczyła go, upodabniając do naleśnika. Stanley zauważył, że są z tego pewne korzyści; na przykład może odwiedzić swoich znajomych, podróżując niczym list, ponieważ jest płaski jak kartka papieru i mieści się w kopercie. Dzięki temu przeżył wiele przygód, które zostały opisane w kilku książeczkach. Stąd też pomysł na projekt; podobiznę głównego bohatera można wysłać dzieciom z innych krajów i czekać aż do nas wróci, wraz z wieloma przygodami, opisanymi przez nie w listach.
   
Zgodnie z założeniami projektu, listy oraz wizerunki Stanley’a wysłała klasa 5A do szkoły w Chile i klasa 2A do szkoły w Kanadzie. Listy wysłane, a my z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi!
   
    

Światowy Dzień Praw Dziecka w klasach 1-3

21 listopada odbył się apel dla klas 1-3. Uczniowie klasy 3 przedstawili historię organizacji Unicef, której celem jest niesienie pomocy dzieciom oraz ich matkom w krajach rozwijających się oraz przypomnieli młodszym kolegom o ich prawach. Dzień wcześniej uczniowie ubrali się niebiesko by świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w ramach globalnej akcji #GoBlue. Podczas apelu podsumowane zostały dotychczasowe konkursy szkolne i międzyszkolne, a laureaci otrzymali dyplomy i wyróżnienia.
   
     
  


Dzień Praw Dziecka oraz Dzień Życzliwości w SP85

W środę 21 listopada odbył się w naszej szkole apel . Spotkanie to zostało zorganizowane z okazji Dnia Praw Dziecka przypadającego 20 listopada oraz Dnia Życzliwości obchodzonego 21 listopada. W czasie apelu została przybliżona uczniom krótka historia świętowania obu dni. Uczniowie obejrzeli też krótkie filmiki podkreślające znaczenie praw dziecka oraz pokazujące, jaką wartością dla każdego może być życzliwość - okazywana sobie nie tylko od święta. Cała szkoła przyłączyła się także do tegorocznej akcji UNICEFU w związku z obchodami Dnia Praw Dziecka i wszyscy ubraliśmy się na niebiesko. Kolor ten symbolizował złączenie się wszystkich w walce o przestrzeganie praw dziecka na całym świecie. Z okazji Dnia Życzliwości były także rozdawane uśmiechnięte buźki jako symbole życzliwości.
Bądźmy życzliwi!

 

 

Zwiedzanie Urzędu Miasta

Wcale nie było nudno!!! Klasa 2a 20 listopada zwiedziła Urząd Miasta przy Pl. Kolegiackim w Poznaniu. Miła i kompetentna pani Marta oprowadziła dzieci po wielu zakamarkach urzędu – Sala Sesyjna Rady Miasta, Salonik Prezydencki, Sala Błękitna, Sala Biała, dziedziniec, centrum monitoringu. Przedstawiła diabła, który straszy i psoci we wszystkich salach! Uczniowie mieli okazję poznać pracę urzędników, a także dowiedzieli się czym zajmuje się Prezydent Miasta i Rada Miasta.

 
 
4 miejsce naszych dziewcząt w finale mistrzostw Poznania w tenisa stołowego

14 listopada 2018r. w SP 14 odbył się finał mistrzostw Poznania w ramach Poznańskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisa stołowego dziewcząt. W finale udział wzięły cztery najlepsze szkoły podstawowe z Poznania: gospodarz turnieju SP 14, SP 85, SP 50 oraz ZSO 2. W półfinale nasze dziewczęta przegrały z SP 14 wynikiem 0:3. W meczu o brązowy medal nasze zawodniczki: Aleksandra Wiza i Iga Urbańska po zaciętym i emocjonującym meczu przegrały z ZSO 2 wynikiem 2:3. Jesteśmy więc na 4 miejscu w Poznaniu w tenisa stołowego dziewcząt szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019! Wielkie brawa dla naszych  dziewcząt.

 
 


Rozgrywki siatkarskie

15 listopada uczennice naszej szkoły rozegrały pierwszy etap siatkówki rocznik 2006 i młodsze. Mecze odbyły się z sp 56 i sp 90.  Oba mecze  dziewczęta wygrały 2:1. Skład: Maja Kłosowska, Wiktora Kłosowska, Wiktora Lambryczak, Weronika Majchrzak, Zuzanna Michalska, Zofia Zadłużna, Weronika Tetzlaff, Wiktora Janczi oraz Oliwia Janicka. Gratulacje!
   

III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

Dnia 14 listopada w SP nr 6 odbył się III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Moja Ojczyzna”. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły klas I-III.  Dzieci recytowały przepiękne patriotyczne wiersze. Gratulujemy miejsc na podium i wyróżnień!

III m-ce Oliwia Sadowska kl.1a
III m-ce Konrad Pulnik kl.2a

Wyróżnienia:
Katarzyna Koczorowska kl.2a
Martyna Chabowska kl.3a

Dyplom za udział:
Łukasz Łowiński kl.1b
Maja Banaszak kl.3a
   
   

Wycieczka do ITPOK

Dnia 13 listopada klasa 2a i 3a zwiedzały Instalację Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych czyli spalarnię śmieci. Dzieci przeszły ścieżką edukacyjną przez najważniejsze miejsca w instalacji. Weszły do hali wyładowczej, obejrzały bunkier na odpady, przyjrzały się działaniu operatora kilkutonowego chwytaka odpadów, zajrzały do hali kotłów i dyspozytorni, z której kieruje się pracą całego zakładu. Dowiedziały się m.in. w jaki sposób wytwarzane jest ciepło i prąd z odpadów. Żegnając się z osobą oprowadzającą obiecały, że będą sumiennie segregować śmieci! Miejsce warte poznania!

 
 


Dziewczęta z SP 85 w finale mistrzostw Poznania w unihokeja
poznańskie igrzyska młodzieży szkolnej

13 listopada w SP 78 odbył się półfinał mistrzostw Poznania w unihokeja dziewcząt w ramach poznańskich igrzysk młodzieży szkolnej - roczniki 2003-2005. W turnieju udział wzięły trzy szkoły: ZSO 2, Sp 85 oraz gospodarz turnieju Sp 78. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasze hokeistki wygrały pierwsze spotkanie z ZSO 2 wynikiem 5:1, w drugim meczu przegrały z SP 78 wynikiem 1:3. Do finału mistrzostw Poznania awansowały Sp 78 oraz Sp 85. W tej kategorii wiekowej jesteśmy ósmy rok z rzędu w finale. Wielkie brawa dla naszych hokeistek!


   

Dziewczęta z SP85 w finale igrzysk dzieci w unihokeja

13 listopada w SP 78 odbył się półfinał mistrzostw Poznania w unihokeja dziewcząt w ramach poznańskich igrzysk dzieci - rocznik 2006 i młodsze. W turnieju udział wzięły trzy szkoły: Sp 20, Sp 85 oraz gospodarz turnieju Sp 78. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasze młode hokeistki wygrały dwa spotkania: pierwszy mecz z sp 20 wynikiem 18:0!,  a w drugim pojedynku pokonały Sp 78  6:1. Nasze dziewczęta wygrały turniej i awansowały do finału mistrzostw Poznania. Jesteśmy wśród 4 najlepszych szkół podstawowych w Poznaniu. Trzymajcie za nas kciuki w finale.
 
 


Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny „ Polsko…za to kocham cię najbardziej”
W 100 lecie odzyskania niepodległości nasza świetlica zorganizowała Miedzyświetlicowy Konkurs Plastyczny pt. „ Polsko…za to kocham Cię najbardziej”. Dostarczone prace wykonane zostały różnorodnymi technikami plastycznymi i przedstawiały zarówno piękne, polskie krajobrazy jak i bogactwo naszej przyrody i historii. Wystawę wszystkich prac konkursowych można  oglądać w holu naszej szkoły. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce świetlica z SP nr 54

II miejsce świetlica SP nr 26
III miejsce świetlica SP nr 20

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.
Konkurs recytatorski

W dniu 9 listopada z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości odbyło się w Szkole Podstawowej nr 85 im. Kawalerów Maltańskich szereg ciekawych wydarzeń mających na celu uświetnienie tego wyjątkowego w tym roku święta. Społeczność szkoły z dużym zaangażowaniem włączyła się w organizację uroczystości rocznicowych. Odbyły się między innymi lekcje wychowawcze, wystawa historyczna, szereg konkursów plastycznych, projekcja filmów historycznych, uroczysta akademia, której motywem przewodnim były pieśni narodowe. Szkoła  również włączyła się w ogólnopolskie odśpiewanie hymnu państwowego. Emocjonującym wydarzeniem  był także  konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej. Uczniowie klas czwartych i piątych z wielkim przejęciem i na wysokim poziomie recytowali wybrane wiersze o Ojczyźnie. Eliminacje klasowe pozwoliły wyłonić 15 finalistów, którzy zaprezentowali swoje talenty i umiejętności oraz doskonałe opanowanie pamięciowe tekstów o wysokim poziomie trudności. Recytacje oceniało jury pod przewodnictwem przedstawicieli samorządu uczniowskego.
Pierwsze miejsce w konkursie uzyskała Blanka Marszałek, uczennica klasy 5b, która zachwyciła piękną interpretacją wybranego tekstu. Kolejne miejsca zajęli: Hubert Pulnik oraz Marika Walczak z klasy czwartych, którzy zaimponowali dojrzałością, trafnym doborem środków wyrazu i ekspresją.
Szczególnie cieszy fakt, że uczniowie z dużym zainteresowaniem włączyli się w konkurs o tematyce patriotycznej i niezwykle dojrzale i ambitnie zaprezentowali swoje umiejętności w tej wymagającej tematyce.   

   
    
                                                                 


SP85 świętuje 100 rocznicę odzyskania niepodległości

W piątek 9 listopada odbyły się w naszej szkole uroczystości upamiętniające 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie uroczystego apelu uczniowie klasy Vb przybliżyli swoim koleżankom i kolegom ważne wydarzenia i postaci z historii naszego kraju, które swoimi działaniami i życiem doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Przypomniane zostały polskie pieśni patriotyczne   z tamtych czasów  wykonane z wielkim zaangażowaniem przez uczniów klas IV-VII naszej szkoły przy akompaniamencie pana Krzysztofa Szygulskiego. Uczniowie klas młodszych przedstawili starszym kolegom własny montaż poetycko-wokalny poświęcony tym wydarzeniom. Punktualnie o 11:11, wraz z innymi szkołami i przedszkolami z całej Polski zaśpiewaliśmy Hymn biorąc udział w biciu rekordu dla Niepodległej. Uczniowie wszystkich klas utrwalali wiedzę o przeszłości przez udział w różnych quizach i konkursach związanych z historią Polski w czasie przeprowadzonych  godzin wychowawczych. Na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania niepodległości na terenie naszej szkoły został posadzony dąb, który ma przypominać następnym pokoleniom o tych wydarzeniach. Udział całej społeczności szkolnej w tej uroczystości pomógł w zrozumieniu znaczenia Święta Niepodległości.

              

               
       
By zobaczyć więcej zdjęć oraz filmik z Akademii zapraszamy na naszego szkolnego Facebooka.

Dziewczęta z SP85 w półfinale mistrzostw Poznania w unihokeja

31 października 2018r. w Sp 18 w Poznaniu odbył się pierwszy etap unihokeja dziewcząt w ramach poznańskich igrzysk dzieci. W turnieju udział wzięły trzy szkoły: Sp 65, Sp 85 oraz gospodarz zawodów Sp 18. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasze hokeistki w pierwszym meczu pokonały Sp 18 wynikiem 6:1, w drugim spotkaniu wygrały z Sp 65 - 20:0!. Nasze dziewczęta wygrały turniej i awansowały do półfinału mistrzostw Poznania, który odbędzie się za tydzień. Trzymajcie za nas kciuki
  

Dziewczęta z SP85 w finale mistrzostw Poznania w tenisa stołowego

25 października 2018r. w sp 50 w Poznaniu odbył się półfinał mistrzostw Poznania w tenisa stołowego w ramach poznańskich igrzysk młodzieży szkolnej. W zawodach rywalizowały trzy szkoły: Gimnazjum Dąbrówka, Sp 85 oraz gospodarz turnieju Sp 50 Poznań. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasze dziewczęta: Iga Urbańska i Aleksandra Wiza wygrały mecz z gimnazjum Dąbrówka wynikiem 3:2, natomiast z Sp 50 Poznań przegrały 1:3.Do finału mistrzostw Poznania awansowały Sp 50 oraz Sp 85 Poznań. Gratulacje dla naszych dziewcząt, które znalazły się w gronie czterech najlepszych szkół w Poznaniu. Trzymajcie za nas kciuki w finale.


   

W poszukiwaniu krasnali

24 października uczniowie z klas 1b, 2a i 3a wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Hydropolis, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z wodą, poznać zwierzęta mieszkające w głębinach, zobaczyć batyskaf, zapoznać się z historią Wrocławia. Następnie wspólnie oglądaliśmy Panoramę Racławicką i wysłuchaliśmy historii powstania Kościuszkowskiego. Razem z panią przewodniczką zwiedziliśmy najciekawsze miejsca Starego Miasta. Uczniowie szukali i liczyli mieszkające tam krasnale, których w całym Wrocławiu jest ponad 600. Ostatnim punktem programu był wjazd na 49 piętro Ski Tower i podziwianie pięknego widoku.


   
   

I etap unihokeja chłopców - poznańskie igrzyska młodzieży szkolnej

23 października 2018r. w sp 67 w Poznaniu odbył się pierwszy etap unihokeja chłopców w ramach poznańskich igrzysk młodzieży szkolnej. W turnieju udział wzięły trzy szkoły: sp 47, sp 85 oraz gospodarz sp 67.  Nasi hokeiści wygrali pierwszy mecz z sp 67 wynikiem 3:1, a w drugim spotkaniu zremisowali 2:2 z sp 47. Do kolejnego etapu awansował zwycięzca zawodów - Sp 85 Poznań. Wielkie brawa dla naszych uczniów. Sp 85 w turnieju reprezentowali: Maksymilian Owsianowsk - bramkarz, Wiktor Majewski, Eryk Białczak, Kacper Gref, Eryk Zadlużny,  Patryk Ilkiw,  Jakub Ziemlinski, Kacper Walkowiak.

   

"Z Wadowic do Watykanu"

W dniu 19 października w naszej szkole odbył się apel "Z Wadowic do Watykanu" w wykonaniu uczniów naszej szkoły, poświęcony osobie papieża Jana Pawła II w 40 rocznicę wyboru na papieża. Uczniowie przedstawili postać papieża Polaka, dziewczynki zatańczyły z biało-żółtymi balonami, wszyscy  tworzyli chór śpiewając 5 utworów o  papieżu. Nie mogło zabraknąć "Barki". Scenariusz akademii, scenografię, rekwizyty, stroje przygotowała s. Halina Sposób, oprawę muzyczną pan Krzysztof Szygulski. 
 

   


I etap unihokeja dziewcząt- poznańskie igrzyska młodzieży szkolnej

18 października 2018r. w hali Arena odbył się pierwszy etap unihokeja dziewcząt w ramach poznańskich igrzysk młodzieży szkolnej. W zawodach udział wzięły cztery szkoły: Sp 3, sp 19, sp 47 i sp 85 Poznań. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasze hokeistki wygrały wszystkie mecze: 2:1 z sp 3, 13:0 z sp 47 i 10:0 z sp 19 i awansowaly do półfinału mistrzostw Poznania. Wielkie brawa dla naszych dziewcząt. Bramki dla naszego zespołu zdobywały:  Nadia Gąsior- 8, Klaudia Denes - 8, Zuzanna Schmidt - 7, Iga  Urbańska - 2 i Julia Grygier  - 1. Sp 85 Poznań w turnieju reprezentowały: Kornelia Grala - bramkarz, Nadia Gąsior, Zuzanna Schmidt, Klaudia Denes, Iga Urbańska, Julia Grygier, Maja Florkowska, Wiktoria Grześkowiak, Martyna Rudawska. 

W krainie koncentracji uwagi klasy 3a -
Lekcja otwarta dla rodziców
19 października rodzice uczniów klasy 3a gościli w Krainie Koncentracji Uwagi. Była to okazja do wspólnej nauki i zabawy. Dzieci były zachwycone obecnością rodziców a rodzice mogli choć na chwilę wrócić do "szkolnej ławki ". Poznaliśmy ćwiczenia i zabawy mieszkańców Krainy, którzy wiedzą jak przygotowywać się do nauki, jak się uczyć żeby się nauczyć, co robić by móc skoncentrować się na dłużej. Dowiedzieliśmy się co to jest jest mózg i za co odpowiadają jego półkule. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

     
 
 

1 etap unihokeja chłopców- poznańskie igrzyska dzieci

17 października 2018r. w hali Arena odbył się 1 etap unihokeja chłopców w ramach poznańskich igrzysk dzieci. Do zawodów przystąpiły dwie szkoły : SP 28 i SP 85 , natomiast SP 45 nie przyjechała na turniej. O awans do drugiego etapu przyszło nam więc powalczyć z SP 28 Poznań. Po 1 tercji prowadziliśmy 1:0 po bramce Wiktora Drozdy, w drugiej tercji podwyższyliśmy prowadzenie w meczu na 2:0, autorem bramki Mateusz Pauter, w trzeciej tercji to nasi rywali strzelili na bramkę doprowadzając do wyniku 2:1. Taki rezultat utrzymał się do końca spotkania i to nasi chłopcy awansowali do półfinału mistrzostw Poznania. Wielkie brawa dla całego zespołu. Warto dodać, że nasi uczniowie w turnieju wystąpili po raz pierwszy w nowych strojach sportowych. Dziękujemy Pani Dyrektor za super prezent.


  


Pokaz
16 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu odbył się wspaniały pokaz dla uczniów klas 1-3. Gościliśmy policjantów, którzy zaprezentowali uczniom na czym polega ich praca. Pokaz był niezmiernie ciekawy, zwłaszcza że funkcjonariusze przyjechali wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami. Pokaz tresury policyjnych psów wywarł na uczniach ogromne wrażenie. Dzieci dowiedziały się, jak należy postępować kiedy zaatakuje je pies i jaką przyjąć pozycję. Uczniowie bardzo chętnie przymierzali elementy stroju policyjnego, a największą atrakcją była możliwość pogłaskania wspaniałych i mądrych piesków.


  
 

Konkurs historyczny - Powstanie Wielkopolskie

W poniedziałek 15 października reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie drużynowym Escape Room  “Śladami Powstania Wielkopolskiego” organizowanym przez Szkołę Podstawową z oddziałami integracyjnymi nr 40. Nasza drużyna z dużym zaangażowaniem i w dobrym czasie poradziła sobie z rozwiązaniem zadań przygotowanym przez organizatorów jednocześnie prezentując dużą wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim 1918-19.
Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po 26 października, jednak już dziś gratulujemy.
Wielkopolska liga hokeja na trawie młodziczek, 13.10.2018r. - Gniezno

13 października 2018r. w Gnieźnie odbył się trzeci turniej w ramach wielkopolskiej ligi hokeja na trawie młodziczek. W mocno okrojonym składzie spowodowanym kontuzjami naszych zawodniczek, osiągnęliśmy następujące rezultaty: dwa zwycięstwa ze Stellą Gniezno 4:0 i z AZS AWF Poznań 12:2 oraz przegrały ze Swarkiem Swarzędz 0:4. Po trzech turniejach zajmujemy 2 miejsce w tabeli. Kolejne zawody odbędą się wiosną 2019 roku.  

Arena Zawodów - 11.10.2018
11 października 2018r. uczniowie klasy 8a wzięli udział w "Arenie Zawodów", imprezie mającej na celu promocję kształcenia zawodowego. W hali Arena zbudowano 13 tematycznych wysp zawodowych przedstawiających konkretne branże i usługi, a także osobne stoiska Wydziału Oświaty Urzędu Miasta - organizatora imprezy. Na każdym stoisku czekały na uczniów ciekawe pokazy i warsztaty, młodzież miała okazję porozmawiać ze swoimi starszymi kolegami i koleżankami oraz absolwentami techników i szkół zawodowych. Targi edukacyjne Arena Zawodów to część kampanii Szacun dla zawodowców, realizowanej przez miasto Poznań i powiat poznański. Jej celem jest promocja szkolnictwa zawodowego.
 

Wycieczka szlakiem miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim
W środę 10 października grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na wycieczkę szlakiem miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim 1918-19. Uczniowie poznali symbolikę pomnika Powstańców Wielkopolskich, znaczenie nazw ulic związanych z powstaniem i jego uczestnikami. Dotarli także na Plac Wolności gdzie dowiedzieli się w jakich okolicznościach rozpoczęły się walki powstańcze w dniu 27 grudnia 1918 roku. Dzieci poznały też historię powstania Hotelu Bazar i okoliczności wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w grudniu 1918 roku. Wycieczka zakończyła się pod pomnikiem 15 pułku Ułanów Poznańskich.

   

I etap tenisa stołowego dziewcząt - Poznańskie igrzyska młodzieży szkolnej

W środę 10 października grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na wycieczkę szlakiem miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim 1918-19.
Uczniowie poznali symbolikę pomnika Powstańców Wielkopolskich, znaczenie nazw ulic związanych z powstaniem i jego uczestnikami. Dotarli także na Plac Wolności gdzie dowiedzieli się w jakich okolicznościach rozpoczęły się walki powstańcze w dniu 27 grudnia 1918 roku. Dzieci poznały też historię powstania Hotelu Bazar i okoliczności wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w grudniu 1918 roku. Wycieczka zakończyła się pod pomnikiem 15 pułku Ułanów Poznańskich.młodzieży szkolnej. Do zawodów przystąpiły trzy szkoły: SP Salezjanie, SP 85 Poznań oraz gospodarz turnieju SP 2 Poznań. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Nasze dziewczęta wygrały dwa mecze z SP 2 3:0 i z SP Salezjanie również wynikiem 3:0 i awansowaly do półfinału mistrzostw Poznania w tenisie stołowym. SP 85 Poznań w turnieju reprezentowały: Iga Urbańska i Aleksandra Wiza. Wielkie brawa dla dziewcząt.


   Wielkopolska liga hokeja na trawie młodziczek - Stęszew

7 października 2018r. w Stęszewie odbył się drugi turniej w ramach wielkopolskiej ligi hokeja na trawie młodziczek. Nasze dziewczęta zanotowały następujące rezultaty: dwa zwycięstwa 5:1 ze Stellą Gniezno i 10:0 z AZS AWF Poznań oraz zremisowały po zaciętym, wyrównanym i emocjonującym meczu ze Swarkiem Swarzędz 2:2. Kolejny turniej odbędzie się w sobotę 13 października w Gnieźnie. Trzymajcie za nas kciuki.


 Festyn w Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach

6 października 2018 roku Rada Osiedla Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria oraz Szkoła Podstawowa  nr 85 im. Kawalerów Maltańskich zorganizowały tradycyjny Festyn Rodzinny. Zabawę rozpoczęliśmy w Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach, gdzie na około 3ha powierzchni znajdują się wspaniały park krajobrazowy oraz specjalne przyrządy dydaktyczne. Słoneczna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Następnie udaliśmy się do Przystani AKWEN Marina w Czerwonaku. W otoczeniu pięknego portu rzecznego mogliśmy zjeść smaczny posiłek. Festyn Rodzinny to doskonała okazja do spędzenia czasu w towarzystwie rodziny, kolegów i koleżanek oraz nauczycieli. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku!       

Ślubujemy...

4 października 2018  roku na zawsze pozostanie w pamięci uczniów klas pierwszych oraz ich rodziców. Tego dnia w naszej szkole odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Swoją obecnością uroczystość uświetnili: pani dyrektor, nauczyciele oraz rodzice. Dzieci prezentowały się wspaniale. Zauroczyły wszystkich pięknym polonezem, którym  rozpoczęła się uroczystość.  Następnie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Starsi koledzy  poddali  pierwszaki egzaminowi, który został zdany wyśmienicie!!!  Po ślubowaniu  pani dyrektor Urszula Kaczmarek pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia szkoły, dokonując tego niezwykłym mieczem. Na końcu wszyscy otrzymali legitymacje, pamiątkowe dyplomy oraz rożki obfitości. Potem były życzenia i wspólne zdjęcia. Przed nowymi uczniami  otwiera się kolejny okres w ich życiu – przygoda ze szkołą, czas zdobywania wiedzy i umiejętności oraz nawiązywania nowych przyjaźni. 
Życzymy im wszystkiego najlepszego!!!

 
  
 


Głosujemy!
Drodzy rodzice, uczniowie, mieszkańcy osiedla!!!

Od 27 września rusza głosowanie w kolejnej edycji POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO, dzięki któremu możemy zmieniać nasze miasto (czynić je bardziej funkcjonalnym, przyjaznym, nadawać mu bardziej ludzki wymiar).
Chcielibyśmy Was poprosić, byście jeden ze swoich głosów oddali na projekt XII.9, który ma na celu modernizację bazy sportowo-rekreacyjnej przy dwóch poznańskich szkołach podstawowych: SP 85 oraz SP 55. Dzięki pozyskanym środkom finansowym można zmodernizować boisko sportowe i wybudować bieżnię lekkoatletyczną przy SP 85 Poznań ul. Tomickiego 16 oraz utworzyć boisko do koszykówki oraz plac zabaw przy SP 55, ul.Szpaków 1. Obiekty te służyłyby zarówno uczniom jak i całej społeczności lokalnej, dzięki czemu zadbalibyśmy nie tylko o zdrowie i sprawność fizyczną, ale tym samym (jak nie przede wszystkim) przyczynilibyśmy się do budowania relacji międzyludzkich.
DLATEGO PROSIMY, JEŚLI MACIE WOLNY GŁOS I ZGADZACIE SIĘ Z ZAŁOŻENIAMI TEGO POMYSŁU, ODDAJCIE GO NA PROJEKT NR XII.9 !
Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA ŻYCZLIWOŚĆ I ODDANY GŁOS.

Informacja o projekcie:  https://pbo2019.um.poznan.pl/d/344
głosujemy na https://pbo2019.um.poznan.pl/i/pbo-2019/voting#projekt_13 wybierając nr XII.9 do 19.10.2018 tylko drogą elektroniczną.
Wielkopolska liga hokeja na trawie młodziczek

23 września 2018r. na boisku Grunwaldu Poznań odbył się pierwszy turniej w ramach Wielkopolskiej ligi hokeja na trawie młodziczek. Nasze dziewczęta  wygrały dwa spotkania:  9:0 z AZS AWF Poznań i 9:0 ze Stellą Gniezno oraz przegrały 1:6 ze Swarkiem Swarzędz. Wielkie brawa dla naszych zawodniczek, które po raz pierwszy zagrały w takim składzie. AZS Politechnikę Poznańską- Sp 85 Poznań reprezentowały: Kornelia Grala- bramkarz, Weronika Majchrzak, Wiktoria Janczi, Zuzanna Piotrowska, Oliwia Janicka, Aleksandra Gerszendorf, Wiktoria Lambryczak, Klara Martinek, Julia Martinek, Amelia Skrzypczak.
Kolejny turniej odbędzie się 7 października 2018r. w Stęszewie. Trzymajcie za nas kciuki. :)


   

Wybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego SP85
21 września w naszej szkole odbyły się wybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego. Chętnych uczniów do SU w tym roku było 17. Kampania wyborcza trwała dwa tygodnie. Komisja wyborcza składająca się z opiekuna SU oraz jego przedstawicieli dbała o właściwy przebieg wyborów. W głosowaniu brali udział uczniowie klas IV-VIII. Każdy z nich mógł zagłosować na wybranego kandydata z listy wyborczej. Wybory przebiegły sprawnie, głosy zostały policzone przez komisję.
Kandydaci z największą liczbą głosów dostali się do SU.
A oto ich nazwiska:
Hania Szymaniak
Martyna Frydrych
Marika Walczak
Sandra Kwiatkowska
Wojtek Grupa
Maciej Budkiewicz
Maja Kłosowska
Wszystkim kandydatom dziękujemy za wzięcie udziału w wyborach, a wygranym gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
 

Akcja Segregacja!

Dnia 21 września 2018r. uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w jubileuszowej, bo już 25 edycji akcji proekologicznej ”SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA 2018”, która  tym razem odbyła się pod hasłem: "AKCJA SEGREGACJA!" Jak co roku uczestnicy wykazali się entuzjazmem, zaangażowaniem i troską o stan najbliższego środowiska.

   

We are all creative

Dnia 17 września uczniowie SP 85 wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, święcie kreatywności i nieszablonowego myślenia. Niesamowita historia Vashti z książki Petera H. Reynoldsa pt. "The dot" posłużyła jako temat do rózmów podczas zajęć języka angielskiego, a udział całej szkoły w wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów i rozbudzania wyobraźni. W tym dniu kropki królowały na ubraniach uczniów oraz nauczycieli. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kropeczki i kółeczka. Odbył się równieź konkurs plastyczny inspirowany kropką. Uczniowie przygotowywali prace wykorzystując różne techniki. Na szkolnym korytarzu powstała wystawa, a zwycięzcy najbardziej kreatwnych plakatów otrzymali słodki upominek.

Mamy nadzieję, że Dzień Kropki na stałe wpisze się w kalendarium wydarzeń szkolnych :)
   

Wicemistrzynie w międzywojewódzkich mistrzostwach młodziczek w hokeju na trawie

15 września 2018 roku w Brzezinach odbył się finał międzywojewódzkich mistrzostw młodziczek w hokeja na trawie. W turnieju wzięło udział 5 zespołów. Nasze dziewczęta reprezentowały KS AZS Politechnika Poznańską, wygrały 3 mecze, jeden mecz przegrały. AZS Politechnika Poznańską reprezentowały: Kornelia Grala- bramkarz, Nadia Gąsior, Iga Urbańska, Klaudia Denes, Julia Grygier, Oliwia Tonińska, Wiktoria Skibińska, Weronika Majchrzak, Maja Kłosowska, Wiktoria Kłosowska, Wiktoria Janczi, Zuzanna Kujawa.
Trener: Filip Fedejko.
Kierownik drużyny: Katarzyna Bagrowska- Kujawa.
GRATULUJEMY ! 
 

Dlaczego warto rozmawiać o niepodległości w stolicy Wielkopolski?

Kilka dni po rozpoczęciu nauki w szkole klasy 1-3 wybrały się na wycieczkę. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzania Katedry na Ostrowie Tumskim, gdzie Pan Przewodnik opowiedział wiele ciekawostek związanych z tym miejscem. Następnie przeszliśmy na Stary Rynek. Na Górze Przemysła poznaliśmy historię tego miejsca oraz legendę „O poznańskich koziołkach”. Już kilka minut przed południem czekaliśmy z niecierpliwością na trykające się koziołki. Najciekawsze było zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Opowieści, wystawy i eksponaty wywarły na uczniach wielkie wrażenie. Podczas lekcji muzealnej przypomnieliśmy sobie wiadomości o symbolach narodowych, barwach flagi i godła, hymnie. Rozmawialiśmy o niepodległości, jej znaczeniu, ważnych datach i wydarzeniach. Pod czujnym okiem przewodnika, żołnierza ubranego w mundur z czasów I wojny światowej, uczniowie wykonali biało-czerwone rozety.

 
 


Witaj szkoło!

W poniedziałek 3 września 2018 r. odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Na uroczystą akademię przybyli dyrekcja, grono podagogiczne, uczniowie oraz rodzice.W tym roku do naszej szkoły dołączyły dwie klasy pierwsze. Pani Dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych, a następnie klasy udały się na krótkie spotkanie z wychowawcą.

Naszym uczniom życzymy sukcesów i pożytku ze zdobytej wiedzy, a także tego, aby szkoła była dla nich miejscem radości, przyjaźni i ciągłego rozwoju.
Półkolonie 2018

Podczas tegorocznych wakacji nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w trzech półkoloniach organizowanych przez szkołę. Pierwszy turnus współfinansowany był przez  Radę Osiedla, dzięki czemu mogliśmy zorganizować dzieciom wiele atrakcji, za co bardzo DZIĘKUJEMY. W czasie tych półkolonii dzieci odwiedziły Laboratorium Wyobraźni oraz Park Historyczny Dzieje w Murowanej Goślinie. Byliśmy też w Ośrodku „Jansowo” w Kuślinie, gdzie dzieci  uczestniczyły w leśnych podchodach, oraz w Puszczykowie na zajęciach survivalowych. Na zakończenie półkolonii udaliśmy się do Wioski Bogilu, gdzie wszyscy doskonale bawili się na ogromnym placu zabaw i dmuchanych zamkach. W czasie półkolonii dzieci były roześmiane, rozśpiewane i bardzo zadowolone. Kolejne turnusy od 2-13 lipca to półkolonie współfinansowane przez Miasto Poznań. W trakcie kolejnych, aktywnych dni, odbyły się wycieczki do ZOO, na lotnisko Ławica, na kręgielnię, na wystawę klocków Lego, nad jezioro Strzeszyńskie, do Delli Parku, a także do Wioski Norweskiej Arendel, Osady Traperskiej w Bolechówku i Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku.  Każdy dzień obfitował w wiele wrażeń i pozostawił wiele radosnych wspomnień. 

       

       

       

   

    


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

W piątek 22 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 85 pożegnali rok szkolny uroczystą galą w hali sportowej. Tradycyjnie w trakcie spotkania pani dyrektor życzyła uczniom udanych wakacji, a tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, wręczyła świadectwa z wyróżnieniem. Nie zabrakło również krótkiego programu artystycznego w wykonaniu klas trzecich. 

         

       

        


Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej

21.06. br w czwartek w naszej szkoły odbyły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Każda z klas reprezentowała inny kraj. Ostatecznie w finale spotkali sie najmłodsi (klasa 4a) i najstarsi (klasa 7a). Klasa 4a, reprezentująca Argentynę, była bardzo waleczna i zaangażowana w grę. Mimo dopingu dziewcząt ostatecznie wynikiem 1:0 wygrali uczniowie z klasy 7A (grający jako Senegal). Inicjatorem mistrzostw i prowadzącym był p. Filip Fedejko. Gratulujemy wszystkim ! 

   

   


Wyróżniamy najlepszych

Dzień przed zakończeniem roku szkolnego odbyły się ostatnie już apele, podczas których zostali wyróżnieni najlepsi uczniowie. Były to nagrody m.in. za frekwencję , konkursy czytelnicze, matematyczne, przyrodnicze oraz językowe. Uczniowie klas 1-3 wysłuchali również rad dotyczących bezpiecznych wakacji , które opowiedziała p. Tatiana, a następnie uśmiechnięci i dumni ze swoich wyników wybrali się na lody ze swoimi wychowawcami.
Natomiast klasy starsze (4-7) wzięły udział w szkolnych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. 

       

       
       

Natalia Szalbierz


Mecz piłki siatkowej nauczyciele vs uczniowie

We wtorek 19 czerwca br. w naszej szkole odbył się coroczny mecz siatkówki pomiędzy nauczycielami a uczniami. W składzie drużyny uczniów znalazła się młodzież z klasy 7A, natomiast w drużynie "Nauczycieli" pojawili sie wuefiści oraz przedmiotowcy. Spotkanie było bardzo emocjonujące i nie zabrakło dopingu ze strony reszty podopiecznych i pedagogów. Mimo wysoko zawieszonej przez siódmoklasistów poprzeczki nauczyciele wygrali 3:2 i pokazali, że są w stanie dotrzymać kroku swoim wychowankom także na boisku. Jednak w tym dniu nie było przegranych, a wszyscy zawodnicy otrzymali słodki upominek. Coś czujemy, że rewanż wisi w powietrzu.. :)

   

   

   

        

Natalia Szalbierz


Zakończenie konkursu Mały Kawaler Maltański

   

       

       

            


Wycieczka klasy 7A: Kaszuby - Gdańsk

W dniach 11-12.06.2018 r. uczniowie klasy 7a uczestniczyli w wycieczce klasowej na Kaszuby i do Gdańska. Pierwszego dnia zawitaliśmy do Szymbarka gdzie zwiedziliśmy m.in. dom do góry nogami, dom Sybiraka i obejrzeliśmy najdłuższą deskę świata. Następnie pojechaliśmy do Władysławowa, miejsce naszego zakwaterowania. Drugiego dnia zwiedziliśmy Gdańsk: Westerplatte, kościół NMP, dwór Artusa, Neptuna. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do Poznania. Opiekunami wycieczki byli: pani Tatiana Mura-Waraczewska i pan Filip Fedejko.

        

        

        

Filip Fedejko


    Piknik z książką

   

W piątek 8 czerwca o godz. 10 w Szkole Podstawowej nr 85 odbył się  Piknik z  książką. Nasza szkoła już po raz drugi włączyła się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM. Chcieliśmy przyczynić się do pobicia ubiegłorocznego rekordu czytania książek w jednym momencie, ale równocześnie dać uczniom okazję, aby mogli poczytać w gronie koleżanek i kolegów, każdy to, na co ma ochotę. Książka nie powinna kojarzyć się  bowiem z przykrym obowiązkiem, ale z rozrywką, a uczniom stroniącym od książek należy pokazać, że czytaniem należy się chwalić. Tak więc o godz. 10 klasy IV – VII oraz oddział przedszkolny zebrały się na szkolnym boisku. Każda klasa  wybrała sobie zacienione miejsce na trawniku. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała relaksowi połączonemu z czytaniem. Do akcji przyłączyli się uczniowie klas trzeciej i drugiej, którzy w tym właśnie czasie przebywali na wycieczce. Gościliśmy panią Beatę Lewandowską z Filii nr 6 Biblioteki Raczyńskich, która wręczyła drobne nagrody za plakaty reklamujące czytanie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

       

       

       

        

Hanna Madońska


Wycieczka do Szamocina

Klasa 2a wraz z 3a wyjechały na trzydniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Szamocinie. Podczas naszego pobytu dzieci uczestniczyły w pieczeniu bułeczek, robiły masło, oglądały produkcję miodu, przygotowały magnesy metodą decoupage oraz odlewały figurki z gipsu. Gospodarstwo to słynie z hodowli koni, dlatego też główną atrakcją były przejażdżki bryczką i na końskim grzbiecie. W trakcie pobytu wybraliśmy się na plażę nad okoliczne jezioro oraz na rynek i na lody do miasteczka. Nie zabrakło także ogniska z kiełbaskami i zabaw ruchowych. Wieczorami śpiewalismy piosenki i bawiliśmy się na dyskotece. Pogoda i humory dopisały. Mieliśmy już przedsmak wakacji.

        

          

    Katarzyna Gałęska

Zielona Szkoła w Wiśle
Wisła  4 – 8 czerwca 2018 r.

W poniedziałek 04.06.2018r. pojechaliśmy na zieloną szkołę do Wisły w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w głębi Beskidu Śląskiego. Oprócz uczniów klas: 1a, 3b, 3c oraz wychowawców: p. Doroty Pich, p. Tatiany Mura-Waraczewskiej i p. Lidii Skowalczyńskiej pojechało z nami jeszcze czworo opiekunów: p. Bernadetta Janicka, p. Sylwia Stencel, p. Norbert Pulnik i p. Tomasz Luch. Spotkaliśmy się pod naszą szkołą (S.P. 85) o godz. 07:45. Podróż autokarem trwała 7 godzin . Gdy dotarliśmy na miejsce zakwaterowaliśmy się w ośrodku "U Fojta". Później zjedliśmy obiado-kolację, a po niej poszliśmy na dyskotekę. Po dyskotece poszliśmy do pokojów i zasnęliśmy.

We wtorek zwiedzaliśmy zabytkową chatę Kawuloka, podziwialiśmy piękne widoki na Kocim Zamku (obecnie Koczy Zamek). Pojechaliśmy także do Bacówki Pasterskiej na górze Ochodzitej. To stamtąd dowiedzieliśmy się, że jest przysłowie: "Kto ma owce, ten ma co chce". Następnie pojechaliśmy na "trójstyk" (spotkanie trzech granic). Odwiedziliśmy również rezydencję Prezydenta RP. Następnie zatrzymaliśmy się na zaporze na białej i czarnej Wisełce, początku rzeki Wisły. Na zakończenie pojechaliśmy na skocznię im. Adama Małysza.

W środę byliśmy w Ustroniu, w Leśnym Parku Niespodzianek. Mogliśmy tam karmić zwierzęta. Więcej na temat Leśnego Parku Niespodzianek nie opowiem, bo to park niespodzianek. O godz. 17:00 mieliśmy obiad, a po nim przejazd wozami góralskimi po okolicy, a po tej atrakcji ognisko z gawędziarzem góralskim.

W czwartek spacerowaliśmy po miasteczku. Odwiedziliśmy amfiteatr, Aleję Podań i Legend, park miniatur, muzeum narciarstwa i galerię Adama Małysza. Byliśmy też w cukierni "U Janeczki" (cioci Adama Małysza), gdzie jedliśmy "Małyszówki". Gdy wróciliśmy do ośrodka musieliśmy się przebrać, żeby pójść na dyskotekę.

Piątek był dniem powrotu do domu, ale to jeszcze nie był koniec zabawy. Pojechaliśmy do Chlebowej Chaty, gdzie własnoręcznie formowaliśmy, wypiekaliśmy i jedliśmy podpłomyki z masłem, miodem lub smalcem, które popijaliśmy kawą zbożową z mlekiem. Wróciliśmy do Poznania ok. godz. 22:00. 

Podsumowując wyjazd - dałabym 10/10 pkt.

          

                 

Martynka Frydrych
uczennica klasy 3B


MAMY LAUREATA!

Z ogromną radością informujemy, że Karol Musieliński, uczeń klasy 6b, uzyskał tytuł LAUREATA w I Wojewódzkim Konkursie Matematycznym dla uczniów ośmioletnich szkół podstawowych 2017/2018. 
Karol otrzymał 39/40 punktów.
Gratulujemy!!!

Dorota Zarzycka


Piknik rodzinny

W sobotę odbył się piknik rodzinny, podczas którego uczniowie mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez rodziców i nauczycieli. Pogoda dopisała. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w konkursach i zawodach sportowych. Można było postrzelać z łuku, uszyć coś z filcu, pograć w gry czy własnoręcznie pomalować płòcienną torbę dla Mamy. Wszyscy świetnie się bawili. Uczestnicy pikniku chętnie korzystali z oferty kawiarenki i grilla. To była bardzo udana sobota!

       

       

       

       

Katarzyna Gałęska

>>>zobacz więcej zdjęć - Piknik rodzinny i Turniej hokeja na trawie 


Turniej hokeja na trawie - 25-26.05.2018 r. 

    W dniach 25-26 maja 2018r. odbył się turniej hokeja na trawie dzieci. W zawodach udział wzięło 10 zespołów dziewcząt i 6 zespołów chłopców (około 160 uczestników).
    Pierwszego dnia zostały rozegrane mecze grupowe, na boisku AZS Politechniki Poznańskiej, drugiego dnia odbyły się mecze finałowe, na boisku szkolnym SP 85 Poznań. W sumie rozegrano 51 spotkań. W turnieju uczestniczyły dziewczęta urodzone w latach 2005 i młodsze i chłopcy urodzeni w latach 2006 i młodsi. Wśród dziewcząt najlepsze okazały się zawodniczki UKS Swarek Swarzędz, natomiast wśród chłopców KS Warta Poznań.    
    Turniej odbył się dzięki finansowemu wsparciu: AZS Politechniki Poznańskiej, SP 85 Poznań, Erima, Adidas, sponsorom indywidualnym.         

    Podziękowania kierujemy: Panu Prezesowi klubu uczelnianego AZS Politechniki Poznańskiej Wojciechowi Weissowi, Pani Dyrektor Urszuli Kaczmarek, Pani Dorocie Wybieralskiej- trener AZS Politechniki Poznańskiej sekcji hokeja na trawie, Pani Tatianie Mura- Waraczewskiej- spikerowi zawodów, panu Marianowi Waraczewskiemu- za nagłośnienie i oprawę muzyczną.     

Klasyfikacja końcowa turnieju: 

Dziewczęta: 
1. UKS Swarek Swarzędz 
2. UKS orient II Łozina 1 
3. KKS Kolejarz Gliwice SP 1 
4. SP 85 Poznań I 
5. KS Hokej Start Brzeziny I
6. KS Hokej Start Brzeziny II 
7. SP 85 Poznań II
8. UKS orient II Łozina 2 
9. WKS Grunwald Poznań 
10. KKS Kolejarz Gliwice SP 32 

Chłopcy: 
1. KS Warta Poznań
2. MKS Środa Wlkp. 
3. WKS Grunwald Poznań 
4. UKS Swarek Swarzędz 
5. SP 85 Poznań 
6. KS AZS-AWF Poznań 

Organizator zawodów: Filip Fedejko

        

        

        

        


To już w sobotę!
Zapraszamy na piknik rodzinny do SP 85 :)


Wycieczka klas 1-3 do Teatru Animacji na przedstawienie pt. "Calineczka" 

Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wybrali się do Teatru Animacji na przedstawienie pt. "Calineczka", oparte na motywach baśni H.Ch.Andersena. Jest to spektakl muzyczny opowiadający historię małej dziewczynki urodzonej w pąku kwiatu, która wyrusza w podróż do Krainy Elfów. W przedstawieniu występują barwne postaci: władcza matka Ropucha i jej syn Ropuszysyn, zadufany w sobie Hrabia Ąszcz, zabiegana Mysz, demoniczny Kret i życzliwa Jaskółka. Piękna muzyka, kostiumy i efektowna scenografia sprawiły, że uczniowie siedzieli jak zaczarowani. Na koniec usłyszeliśmy wyraźne motto wynikające z baśni, aby zawsze podążać za marzeniami i głosem serca.

       

Katarzyna Gałęska


Kawalerowie Maltańscy - konkurs wiedzowy

W piątek 18 maja odbył się na terenie naszej szkoły konkurs wiedzy o Patronie - Zakonie Kawalerów Maltańskich. Konkurs przeprowadzony był w trzech grupach wiekowych: klasy czwarte i piąte, klasy szóste i siódme oraz edukacja wczesnoszkolna. Zespoły wyłonione z poszczególnych klas potrafiły odpowiedzieć na większość trudnych pytań przygotowanych przez Radę Rodziców. Emocje ze strony dopingujących klas i ich wychowawców były naprawdę ogromne, a zaangażowanie widoczne w całej szkole.  Zwycięskie drużyny otrzymały słodką niespodziankę przygotowaną przez Radę Rodziców. Jesteśmy dumni, że młodzież naszej szkoły wykazała się ogromną wiedzą i znajomością historii naszego Patrona.

`
   
   
Dorota Pich
Małgorzata Zabłocka

To już za tydzień - Turniej hokeja na trawie na boiskach Politechniki Poznańskiej i SP85

    


Spotkanie z ratownikiem

W piątek 11 maja uczniowie klas IV-VII mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych z ratownikiem wodnym na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach oraz jak bezpiecznie zachowywać się korzystając z dużych akwenów wodnych i na co zwracać uwagę. Uczniowie z dużą uwagą i zaangażowaniem odbierali przekazywane im przez ratownika informacje. Za kilka tygodni wielu z nas wyruszy nad jeziora, morza i rzeki dlatego bardzo ważne jest aby bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z uroków lata.

    

       

Joanna Kargel


Finał konkursu ortograficznego

W czwartek 10 maja 2018r. w Szkole Podstawowej nr 18 odbyło się ogłoszenie wyników ostatniego etapu XVII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych. W finałowych zmaganiach godnie reprezentował naszą szkołę Karol Musieliński (kl 6b), który znalazł się w czołówce zwycięzców  i uzyskał tytuł LAUREATA.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)

Marzena Kossakowska


Informujemy, że w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR wynik BARDZO DOBRY uzyskał uczeń klasy 6B Karol Musieliński. Gratulujemy! :) 
Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie mogą o ilości uzyskanych punktów dowiedzieć się u nauczycieli uczących matematyki.

Joanna Kołodziej


Warsztaty w Centrum Podwale dla klas VI - VII - tolerancja wobec osób z niepełnosprawnościami

 

  


Happy Birthday Her Majesty The Queen!

Z okazji 92 urodzin Królowej Elżbiety II SP85 życzy wszyskiego najlepszego.  🎂  🎁
My już wysłaliśmy piękne kartki przygotowane przez uczniów i czekamy na odpowiedź…

Wyniki konkursu na najładniejszą i najciekawszą kartkę urodzinową:
1 miejsce : Maja Florkowska z klasy 6A
2 miejsce: Aleksandra Kuklińska z klasy 4A
3 miejsce: Mateusz Kowalik z klasy 5B

Wyróżnienia: 
Helena Sytniewska z klasy 6B
oraz 
Eryk Zadłużny z klasy 7A

Wyniki konkursu na najładniejszy portret Królowej Elżbiety:
1 miejsce: Sara Olejniuk z klasy 3A
2 miejsce: Wiktoria Burzyńska z klay 3C
3 miejsce: Maja Banaszak z klasy 2A

GRATULUJEMY ! Nagrody zostaną wręczone podczas całorocznych podsumowań. 

   

Natalia Szalbierz


IV edycja konkursu "Jeden z dziesięciu"

18 kwietnia w SP85 została przeprowadzona kolejna  edycja konkursu wiedzowego „1 z 10”. Organizatorami konkursu były wychowawczynie świetlicy szkolnej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 3. W tegorocznej edycji wzięło udział 6 uczestników. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3a, Mikołaj Przybyła. Walka w konkursie była zacięta, a trzecioklasiści wykazali się bardzo wszechstronna wiedzą. Zwycięzcami konkursu zostali Mikołaj z SP85 oraz Adam z SP78. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę oraz dyplom. 

Wszystkim gratulujemy i do zobaczenia za rok!

   

Aldona Stam


Wycieczka klasy VIa do ICHOTu

W piątek 13.04. klasa 6A uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Tematyka warsztatów zatytułowanych “Superbohaterka” związana była z przypadającą w tym roku 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie mieli okazję poznać postać Anieli Tułodzieckiej i historię jej działalności na rzecz zachowania polskości na ziemiach zaboru pruskiego.

   

Joanna Kargel


Dzień Czekolady w Naszej Szkole

Z okazji przypadającego 12 kwietnia  Światowego Dnia Czekolady w naszej szkole odbyły się obchody tego najsłodszego dnia w roku. Każda klasa przyłączyła się do obchodów i mieliśmy okazję skosztować czekoladowych słodkości. Były pyszne babeczki, ciasta, ciasteczka, czekolada własnej roboty i wiele innych wyrobów czekoladowych. W holu szkoły można było również zapoznać się z prezentacją na temat powstawania  czekolada i  jej walorów. Już z niecierpliwością czekamy na następny rok i kolejny czekoladowy dzień.

   

   

Aldona Stam


Wycieczka do Warszawy klas I-III

        Dnia 11 kwietnia zwiedziliśmy stolicę Polski. Pierwszym punktem programu był PGE Narodowy. Na stadionie wczuliśmy się w rolę kibica. Następnie podjechaliśmy metrem pod Pałac Kultury i Nauki i tam mieliśmy okazję podziwiać panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30. piętrze. Chwila odpoczynku – drugie śniadanie przy olbrzymim stole pod PKiN – i spacer Ogrodem Saskim pod Grób Nieznanego Żołnierza. Hura – trafiliśmy na odprawę warty! Potem rzut oka na Pomnik Smoleński i przejście pod Pałac Prezydencki. Chwila wytchnienia na ławeczce grającej  utwory Chopina i przed nami Kolumna Zygmunta oraz Zamek Królewski. Następnie przeszliśmy Starówkę z Syrenką i pamiątkami. Poznaliśmy legendy o Bazyliszku, Złotej Kaczce, księciu, który zamienił się w niedźwiadka oraz historię cudownego krzyża w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Duże wrażenia zrobiła na nas historia i Pomnik Małego Powstańca. Uff, i na koniec obiadek w eleganckiej restauracji „Literatka”. Całą drogę do Poznania dzieliliśmy się wrażeniami, a panie zorganizowały konkurs wiedzy o Warszawie. Znaliśmy wszystkie odpowiedzi 😊!      

   

          

Dorota Pich


Etap miejski Konkursu "Ja i przyroda"

        6 Kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w etapie miejskim konkursu „Ja i Przyroda” zdobywając, po wyrównanej rywalizacji III miejsce. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Zespół został również zaproszony przez organizatorów na trzydniowe warsztaty do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Gratulujemy uczniom sukcesu!

   

Alina Foluszna


WIOSENNE PORZĄDKI- POZNAŃ 2018
CZYSTY POZNAŃ – WSPÓLNA SPRAWA!

    W piątek, dnia 13 kwietnia bieżącego roku uczniowie z klas: IVA, IVB, VA, VB , VIA, VIB, VIIA i VIIB pod opieką swoich wychowawców porządkowali nasze osiedle. Każda klasa miała swój wyznaczony teren. W ten sposób włączyliśmy się do tegorocznej akcji proekologicznej pod hasłem „Wiosenne Porządki”, której celem jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz poczucia odpowiedzialności za stan utrzymania przestrzeni publicznej naszego miasta.

       

Alina Foluszna

Konkurs matematyczny

    Z radością informujemy, że uczeń klasy 6b, Karol Musieliński, zakwalifikował się 
do etapu wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

Dorota Zarzycka


Konkurs historyczny

    W piątek 23 marca reprezentantki naszej szkoły Alicja Wiza (4b), Aleksandra Borucka i Zuzanna Michalska (5b) uczestniczyły w finale XI Międzyszkolnego Konkursu wiedzy o Poznaniu i Wielkopolsce – 60 punktów na szóstkę. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się pod hasłem “ Wielkopolska u progu niepodległości”. Drużyna naszych dziewcząt uzyskała tytuł finalistek konkursu.

Serdecznie gratulujemy!

   

Joanna Kargel


Wiosenne warsztaty w SP85

        22 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne Samorządów Uczniowskich zaprzyjaźnionych szkół. Uczestnikami zajęć byli Dyrektorzy szkół, opiekunowie samorządów uczniowskich oraz przedstawiciele samorządów. Przybyli goście mieli okazje brać udział w warsztatach, podczas których wykonywali dekoracje wielkanocne, szukali w szkole zajączka oraz uczestniczyli w quizie wielkanocnym. Po zakończonej pracy Panie Dyrektor, opiekunowie samorządów oraz uczniowie zasiedli do słodkiego poczęstunku. Na zakończenie warsztatów wręczyły sobie upominki, życząc spokojnych, wesołych i radosnych świąt.

   

   

Aldona Stam


Mam Talent w SP85

21 marca, z okazji pierwszego Dnia Wiosny, po raz kolejny raz odbył się szkolny przegląd talentów. Każda klasa wybrała swojego reprezentanta, który brał udział w show. Oprócz występów tanecznych i muzycznych, można było oglądać wiele nietypowych talentów prezentowanych przez uczniów naszej szkoły. Mogliśmy zobaczyć pokazy akrobatyczne, pokazy sztuk walki czy pokaz układania kostek Rubika. Występy wywołały wiele emocji i radości wśród widowni i jury. Po burzliwych obradach jury wytypowało zwycięzców. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Powtórka odkrywania i prezentowania talentów za rok.

A oto lista zwycięzców:

Klasy I-III

1 miejsce Wojtek Grupa klasa IIIa

2 miejsce Hugo, Marika i Jesica z klasy IIIb

3 miejsce Julia Kozłowska klasa IIa

Klasy IV-VII

1 miejsce Eryk Białczak klasa VIIa

2 miejsce chłopcy z klasy Vb

3 miejsce Klasa IVb oraz dziewczyny z klasy Va

   

   

Aldona Stam


Warsztaty "Dobre sąsiedztwo" - kolejne spotkanie

20 marca 2018 roku odbyły się (już po raz trzeci) warsztaty pod hasłem „Dobre sąsiedztwo”. Tym razem uczestniczyły w nich klasy szóste i siódme. Uczniowie mieli okazję poznać elementy hiszpańskiej kultury i języka. Mogli też porozmawiać o problemach akceptacji i niezrozumienia odmienności narodowej lub etnicznej. Nasi wychowankowie z entuzjazmem wykonywali różne zadania i zdobywali nowe umiejętności.

   

Marzena Kossakowska


Przedstawienie "Morfeusz Sen"

20 marca to Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży. Z tej okazji klasa 3a wybrała się na przedstawienie "Morfeusz Sen" na Scenę Wspólną do Centrum Sztuki Dziecka.  Spektakl wprowadza dzieci w krainę wyobraźni, snów, marzeń i tajemnic. Jego główny bohater, Morfeusz Sen, zabiera nas w podróż do miejsca, gdzie jawa miesza się ze snem. Widzowie gromadzą się w przytulnym, dziecięcym pokoju. Tu każdy z nich może poczuć się bohaterem tej historii. Spektakl ma magiczny klimat i kameralny charakter. Po prostu nas zaczarował!

   

Katarzyna Gałęska


Turniej Finałowy Wielkopolskiej Ligi Hokeja Halowego Młodziczek

17 marca 2018 roku w Swarzędzu odbył się turniej finałowy Wielkopolskiej ligi hokeja halowego w kategorii młodziczek. Nasze dziewczęta występowały pod nazwą AZS Politechnika- Sp 85 Poznań. W ostatnim meczu grupowym nasze hokeistki wygrały z AZS- AWF Poznań 5:0. W finale natomiast zmierzyły się z UKS Swarek Swarzędz i przegrały 2:9. 

Końcowa klasyfikacja Wielkopolskiej Ligi Hokeja Halowego w kategorii młodziczek:

1. UKS Swarek Swarzędz 
2. AZS Politechnika-Sp 85 Poznań- wicemistrz Wielkopolski.
3. AZS- AWF Poznań  
4. WKS Grunwald Poznań. 

Nasz zespół grał w następującym składzie: Kornelia Grala - bramkarz, Urszula Dopikowska - bramkarz, Nadia Gąsior, Klaudia Denes, Iga Urbańska, Nikola Frankowska, Wiktoria Grześkowiak, Wiktoria Skibińska, Maja Kłosowska, Weronika Majchrzak. Trener: Filip Fedejko.

   

   

Filip Fedejko


Finał konkursu o Powstaniu Wielkopolskim

W dniu 17.03 reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w finale etapu wojewódzkiego konkursu o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919. Na poziomie klas IV-VI reprezentował nas Michał Koczorowski z klasy VIb. Na poziomie klas VII reprezantowali nas Janek Jeliński, Eryk Białczak oraz Patryk Ilkiw z klasy VIIa. 

Joanna Kargel


Konkurs ortograficzny

W piątek 16 marca 2018 roku odbyły się szkolne eliminacje do XVII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego Szkół Podstawowych Miasta Poznania.

W eliminacjach wzięli udział wybrani uczniowie z klas 4-7. Do następnego etapu zakwalifikowali się:

Alicja Wiza – kl. 4b

Agnieszka Płokarz – kl. 5b

Karol Musieliński – kl. 6b

Aleksandra Wiza – kl. 7a

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach.

Marzena Kossakowska


Warsztaty pt. "Wyjść z bańki"

Dnia 13 marca br. nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z osobami niepełnosprawnymi oraz wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Imaginarium - edukacja i rozwój w Centrum Biurowym Podwale.

   

Magda Skierecka

Wycieczka do Muzeum Powstania Wielkopolskiego

9 marca uczniowie naszej szkoły odwiedzili muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę, która przybliżyła im historię Poznania i wydarzeń, które doprowadziły do Niepodległości. 

   

   

Joanna Kargel


Dzień Kobiet

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Pań życzy SP nr 85

       


Rekolekcje w SP 85

    W dniach od 5,6,7 marca w  naszej szkole odbyły się rekolekcje szkolne. Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy wiekowe. W pierwszym i drugim dniu gościliśmy w katedrze poznańskiej, tam brat Józef malowniczo opowiadał nam o historii tej pięknej katedry, następnie dzieci zobaczyły film o tej tematyce. Kolejnego dnia, gościliśmy w kościele św. Małgorzaty pod życzliwym okiem ks. Proboszcza Pawła Deskura, dzieci wysłuchały nauki rekolekcyjnej i przystąpiły do sakramentu pokuty oraz uczestniczyły we Mszy św. W trzecim dniu zajęcia rekolekcyjne odbywały się w szkole, uczniowie pod opieką siostry Haliny przedstawili inscenizację "Znak krzyża". Siostra wcieliła się rolę narratora natomiast 37 aktorów odgrywało scenki o których im opowiadała. Dla najstarszej grupy wiekowej zajęcia prowadziła pani Barbara Buk, były to warsztaty o świętym Janie Pawle II.

    

       

s. Halina Sposób


Spełniamy marzenia!

Marzeniem jednego z naszych uczniów było spotkanie i zdobycia autografu króla disco polo - Zenka Martyniuka. 

Dzięki staraniom Dyrekcji i Grona Pedagogicznego Sp 85 marzenie chłopca spełniło się. W piątek 2 marca w Hali Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie Mateusza ze swoim idolem. Chłopiec zdobył autograf swojego ulubionego wykonawcy oraz uczestniczył w koncercie Zenka Martyniuka, który wystąpił z zespołem Akcent. 

Tatiana Mura-WaraczewskaXV EDYCJA KONKURSU
"JA I PRZYRODA"

W piątek, dnia 2 marca 2018r. odbył się etap dzielnicowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Ja i Przyroda”. Uczestniczyły w nim trzyosobowe reprezentacje z następujących szkół: 19, 55, 85, 87. Uczniowie  zmierzyli się w etapie pisemnym i ustnym. W tym roku zajęliśmy pierwsze miejsce i zakwalifikowaliśmy się do etapu miejskiego konkursu. W przerwie między dwoma etapami uczestnicy spotkali się na wspólnym poczęstunku w bibliotece szkolnej. Na zakończenie Pani Dyrektor Urszula Kaczmarek podziękowała uczniom  oraz ich nauczycielom za duży wkład pracy i imponującą wiedzę wręczając im dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs ma zasięg wojewódzki i jest organizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Szkołę Podstawową nr 85 im. Kawalerów Maltańskich w Poznaniu.
GRATULUJEMY NASZYM UCZNIOM!Alina Foluszna

Warsztaty "Dobre sąsiedztwo"

Dnia 27 lutego 2018 roku uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w warsztatach edukacyjno-rozwojowych "Dobre sąsiedztwo". Spotkanie odbyło się w Centrum Biurowym Podwale. Zajęcia prowadzone przez zespół polsko - hiszpański miały na celu przybliżenie kultury i zwyczajów Hiszpanii. Dzieci wzięły udział w zabawach i grach związanych z kulturą iberyjską.

   

   

Jarosław Biskupski


Konkurs wiedzy o Poznaniu

W czwartek 8 lutego odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Poznaniu dla uczniów klas IV-VII. W konkursie wzięły udział trzyosobowe klasowe drużyny. Po pierwszej rundzie konkursu polegającej na rozwiązaniu przygotowanego testu do finału zakwalifikowały się drużyny z klas Va, Vb, VIIa. Młodzi znawcy historii i zabytków naszego miasta z dużym przejęciem i zapałem rywalizowali losując i odpowiadając na przygotowane zadania. Zwycięzcą została klasa V b, II miejsce zajęła klasa V a, a trzecie VII a. 

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, odwagi i ciekawości odkrywania tajemnic naszego miasta i zapraszamy do udziału w następnym roku.

   

   

Joanna Kargel


Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych w SP85
7 lutego w świetlicy szkolnej po raz pierwszy zorganizowany został Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych. Udział w turnieju wzięło 6 szkół z Poznania. Każdą szkołę reprezentowało 3 uczniów, którzy przybyli na konkurs wraz z opiekunami. W czasie turnieju uczniowie mogli zagrać w 4 gry: Connect, Jenga, Dooble oraz Mistakos. Wszyscy bawili się świetnie, emocji było sporo. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody w postaci gier planszowych ,zaś pozostali uczestnicy dyplomy i upominki.
   
Aldona Stam

W naszej szkole jest bezpiecznie

W poniedziałek piątego lutego dzięki uprzejmości firmy WESTWEST. EU dwie klasy piąte miały okazję uczestniczyć w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ciekawe i profesjonalnie poprowadzone zajęcia, oraz czas spędzony na ćwiczeniach w miłej atmosferze dają nam pewność, że w naszej szkole możemy czuć się naprawdę bezpiecznie. My potrafimy i chcemy naprawdę pomagać.

   
   
Małgorzata Zabłocka


Dzień Nutelli w świetlicy szkolnej

5 lutego przypada Dzień Nutelli. Dzieci ze świelicy szkolnej przyłączyły się do obchodów tego dnia w słodki sposób. Uczniowie dowiedzieli się, jaka jest historia Nutelli, wypowiadały się do czego możemy wykorzystać czekoladowy krem, a na koniec każdy miał okazję skoszowania słodkości. Byle więcej takich dni ! :)

   
Aldona Stam

Zbiórka żywności dla podopiecznych Fundacji "Bure Misie"

Przez ostatnie 2 tygodnie stycznia w naszej szkole trwała kolejna akcja charytatywna.
Tym razem zbieraliśmy produkty żywieniowe(olej, makaron, słodycze, dżemy, konserwy) dla podopiecznych fundacji „Bure Misie”.
Wszystkim którzy przyłączyli się do akcji bardzo dziękujemy!


Aldona Stam

Koncert dla Babć i Dziadków

Styczniowy koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka  na stałe wpisał się w kalendarz naszych szkolnych imprez. Podczas tych wyjątkowych spotkań wnuki prezentują dziadkom swoje talenty: muzyczne, taneczne, aktorskie. Zaproszeni goście nie zawiedli. Tegoroczny koncert składał się z kilkunastu występów. Były wśród nich tańce z parasolkami, tańce z szarfami i skrzydłami anioła, piosenki solo i w duecie, a także te przygotowane przez zespoły muzyczne naszej szkoły, teatrzyk w języku angielskim o Czerwonym Kapturku, skecze i wiersze tematyczne oraz wspólne „Sto lat”. Występy wywołały wiele wzruszeń. Na zakończenie babcie i dziadkowie otrzymali kartki z życzeniami wykonane przez uczniów.

Katarzyna Gałęska


Dyskoteka karnawałowa

1 lutego odbyła się u nas w szkole dyskoteka karnawałowa, na którą przybyli uczniowie klas od II do VII. Zysk z biletów przeznaczony był na potrzeby samorządu szkolnego, który organizuje mnóstwo akcji i konkursów. Zarówno starsi jak i młodsi bawili się doskonale przy dźwiękach swojej ulubionej muzyki. Całość prowadziła niezastąpiona Pani Tatiana wraz z mężem. Uczniowie chętnie tańczyli na scenie, operowali światłami oraz występowali z mikrofonem śpiewając swoje ulubione kawałki. Nikt nie „podpierał ścian”. Dwie godziny zabawy minęły bardzo szybko. 

Katarzyna Gałęska


Nasz matematyczny sukces

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 6b, Karol Musieliński, zakwalifikował się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Gratulujemy!!
Dorota Zarzycka

Nasz sąsiad... Białoruś

W pewne popołudnie w świetlicy szkolnej dzieci miały okazję poznać kolejny kraj, a była nim Białoruś. Tym razem uczniów czekała niespodzianka, gdyż wiadomości o Białorusi nie zostały przedstawione przez wychowawczynie lecz przez naszego ucznia i kolegę Bartka z III a, który ma białoruskie korzenie. Bartek przygotował piękną prezentację z wieloma ciekawymi informacjami, zaskakującymi ciekawostkami i kolorowymi zdjęciami. Wszystkie dzieci z zainteresowaniem oglądały slajdy wyświetlane na naszym nowym, dużym ekranie. Pomysł okazał się trafiony. Jest też duża szansa, że znajdą się kolejni ochotnicy do przygotowania interesujących prezentacji o innych krajach.Aldona Stam

JASEŁKA 'DOBRANOCKA W BETLEJEM'

W dniu 22.12.2017 jak w każdym roku w naszej szkole odbyło się kolędowanie i Jasełka "Dobranocka  w Betlejem", w wykonaniu uczniów klas I-IV. Do Bożej Dzieciny przyszły postacie z bajek: Kopciuszek, Smerfetka, Przyczółka Maja, Myszka Mini, Dziewczynka z zapałkami, Czerwony Kapturek, Calineczka, Sierotka Marysia, Elza. Dziewczynki wspaniale wcieliły się role, a rodzice przygotowali fantastyczne stroje. Do przedstawienia postacie bajowe zatańczyły układ taneczny do utworu "El Condor Pasa", oraz cztery anioły wykonały taniec do utworu "Memory". Chórem dyrygował, oraz oprawę muzyczną przygotował Pan Krzysztof Szygulski, scenariusz i scenografię wykonała s. Halina. 

Dalsze kolędowanie odbyło się w dniu 18.01.2018 dla rodziców "Małych aktorów", oraz zaproszonych gości, następne w dniu dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Ostatni występ zaprezentowaliśmy dla dzieci z Przedszkola 26 przy ulicy Tomickiego 3 w dniu 25.01.2018.

   


WIELKOPOLSKA LIGA HOKEJA HALOWEGO

I i II TURNIEJ – 16.12.2017r., 13.01.2018 r.

16.12.2017r. i 13.01.2018r.na hali przy ul. Saperskiej w Poznaniu odbył się I i II turniej w ramach Wielkopolskiej Ligi Hokeja Halowego Młodziczek. Do turnieju zgłosiło się 6 zespołów: AZS-AWF Poznań , UKS SP 5 Swarek Swarzędz , UKS SP 5 Swarek Swarzędz juniorki młodsze,WKS Grunwald Poznań, AZS Politechnika Poznańska juniorki młodsze oraz AZS Politechnika Poznańska – SP 85 Poznań.

W zawodach biorą udział dziewczęta urodzone w latach 2004 i młodsze. Podczas pierwszego i drugiego turnieju nasze zawodniczki osiągnęły następujące wyniki:

AZS PP (SP 85 Poznań) – AZS PP juniorki młodsze  0:4

AZS PP (SP 85 Poznań) – WKS Grunwald Poznań 5:1

AZS PP (SP 85 Poznań) – UKS SP 5 Swarek Swarzędz 2:2

AZS PP (SP 85 Poznań) – UKS SP 5 Swarek Swarzędz juniorki młodsze 1:0

Drużyna grała w następującym składzie:

Kornelia Grala – bramkarz, Klaudia Denes, Nadia Gąsior, Iga Urbańska, Weronika Majchrzak, Maja Kłosowska, Wiktoria Grześkowiak, Nikola Frankowska, Wiktoria Skibińska i Angelika Budkiewicz.

Kolejny turniej odbędzie się w marcu.

Trzymajcie za nas kciuki.

Filip Fedejko


WOŚP W SP 85

14 stycznia po raz 26 odbył się ogólnopolski finał WOŚP. Nasza szkoła, wzorem ubiegłych lat, również przyłączyła się do akcji. 12 stycznia wolontariuszki WOŚP Nadia i Julia, zbierały w naszej szkole pieniążki do puszki. Uzyskana kwota została przelana na konto WOŚP. W tym roku udało nam się zebrać prawie 400zł. Wszystkim , którzy przyłączyli się do akcji z całego serca dziękujemy. 

Aldona Stam


A w świetlicy się dzieje...

W nowym roku kalendarzowym dzieci ze świetlicy szkolnej czekała miła niespodzianka.Za pieniążki zebrane w czasie Kiermaszu Bożonarodzeniowego, panie wychowawczynie zakupiły gry, zabawki, artykuły plastyczne….wszystko według listy życzeń dzieci. Dzięki zakupionym artykułom dzieci mogą atrakcyjnie i miło spędzić wolny czas. Niespodzianka sprawiła dzieciom ogromną radość.

 

Aldona Stam


KONKURS PLASTYCZNY

W IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Świąteczna Pocztówka"organizowanym przez Fundację Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS, uczennica naszej szkoły Zosia Niespodziewańska zajęła II miejsce w kategorii 10-12 lat. Gratulujemy wspaniałego sukcesu!

       

Krzysztof Szygulski


KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Święta zbliżają się wielkimi krokami. U Nas w szkole też można to poczuć. Wszyscy…nauczyciele, uczniowie,  rodzice  mogliśmy  poczuć magię prawdziwych świąt uczestnicząc w  kiermaszu bożonarodzeniowym. Były przepiękne ozdoby świąteczne. Poduszki, filcowe ozdoby, bałwanki, reniferki i wiele innych rękodzieł. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców, jak i gości naszej szkoły. Wszystkim , którzy wzięli udział w akcji z całego serca dziękujemy.

   

Wychowawcy świetlicy wraz z dziećmi.


Mikołajkowy konkurs recytatorski 

Jak co roku w naszej szkole, 6 grudnia odbył się Mikołajkowy konkurs recytatorski. Zadanie nie było proste, ponieważ uczniowie przygotowali teksty z elementami gwary poznańskiej. Żaden bąbas nie szuchrował, nie miał fefrów i nie dudlał! Wuchta uczniów w Mikołajkowych czapkach podziwiała występy, nagradzała oklaskami występujących i uczyła się najpopularniejszych słów i zwrotów poznańskiej gwary. Na koniec pan Bogusław-wysłannik świętego Mikołaja zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania a wszystkie dzieci otrzymały słodki upominek.


Podziękowanie dla Rady Osiedla Ostrów Tumski – Śródka – Zawady - Komandoria

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne wraz z całą społecznością uczniowską serdecznie dziękują za przyznane fundusze, dzięki którym kupiliśmy 148 nowości wydawniczych.  Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o pozycje lekturowe, ale przede wszystkim o ciekawe książki dla młodszych i starszych uczniów – powieści przygodowe, fantastyczne, obyczajowe, literaturę popularnonaukową oraz biografie słynnych piłkarzy. Nasi czytelnicy z pewnością znajdą wśród nich coś ciekawego dla siebie. 

W imieniu wszystkich uczniów dziękujemy!


CHŁOPCY Z SP 85 WICEMISTRZEM POZNANIA

W UNIHOKEJA!!!

        7 grudnia 2017r. w Zespole Szkół Salezjańskich odbył się Finał Mistrzostw Poznania w unihokeja chłopców. W turnieju udział wzięły cztery najlepsze szkoły podstawowe z Poznania wyłonione z turniejów eliminacyjnych: SP 20, SP 3, SP 51 oraz SP 85. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym.

          Nadmienić można, że uczniowie naszej szkoły bronili tytułu mistrzowskiego zdobytego rok temu.

         W pierwszym spotkaniu nasi hokeiści zmierzyli się z SP 3 i po zaciętym meczu wygraliśmy 2:1.

          Drugi mecz  z SP 20 miał być decydującym starciem o złoty medal i rzeczywiście takim był. Spotkanie rozegrane na wysokim poziomie sportowym było pełne emocji. Chłopcy z naszej szkoły pokazali prawdziwy charakter i wolę walki. Pojedynek jednak zakończył się zwycięstwem SP 20 5:4, mimo, że na cztery minuty przed końcem ostatniej tercji prowadziliśmy 3:1.

         W trzecim meczu nasi hokeiści pokonali SP 51 3:0 i w końcowej klasyfikacji zajęli drugie miejsce oraz tytuł wicemistrza Poznania!!!

Klasyfikacja końcowa:

1. SP 20

2. SP 85

3. SP 3

4. SP 51

 Za zajęcie 2 miejsca w finale nasi chłopcy otrzymali: złote medale, puchar oraz koszulki.

Gratulujemy  wielkiego sukcesu wywalczonego przez hokeistów                      z SP 85 !!!

SP 85 w turnieju reprezentowali: Maksymilian Sadowski – bramkarz, Damian Nowak, Marek Zelewski, Eligiusz Sobczyk, Eryk Zadłużny, Kacper Walkowiak, Maciej Budkiewicz, Mateusz Pauter, Bartosz Synoradzki i  Łukasz Gucia.

Filip Fedejko

 

         


WARSZTATY BOŻONORADZENIOWE W SP55

12 grudnia w SP nr 55 odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe Samorządów Uczniowskich zaprzyjaźnionych szkół. Uczestnikami zajęć byli Dyrektorzy szkół, opiekunowie samorządów uczniowskich oraz członkowie samorządów. Uczniowie brali udział w warsztatach plastycznych. Robiły bałwanki, bombki, kartki świąteczne. Po zakończonej pracy Panie Dyrektor, opiekunowie samorządów oraz uczniowie zasiedli do słodkiego poczęstunku. Na zakończenie, szkoły wręczyły sobie upominki, życząc sobie spokonych, wesołych i radosnych świąt.

 

Aldona Stam


III MIEJSCE W FINALE MISTRZOSTW POZNANIA W UNIHOKEJA DLA DZIEWCZĄT Z SP 85!!!

        29 listopada 2017r. w Zespole Szkół Salezjańskich odbył się Finał Mistrzostw Poznania w unihokeja dziewcząt. W turnieju udział wzięły cztery najlepsze szkoły podstawowe z Poznania: SP Salezjanie, SP 3, SP 78 oraz SP 85. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym.

Wyniki turnieju finałowego:

SP 85 – SP 78  1:4

SP 85 – SP Salezjanie 3:10

SP 85 – SP 3  6:0

Klasyfikacja końcowa:

1. SP Salezjanie

2. SP 78

3. SP 85

4. SP 3

Za zajęcie 3 miejsca w finale nasze dziewczęta otrzymały: brązowe medale, puchar oraz koszulki.

Gratulujemy sukcesu wywalczonego przez hokeistki z SP 85 !!!

SP 85 w turnieju reprezentowały: Kornelia Grala – bramkarz, Klaudia Denes, Aleksandra Wiza, Weronika Majchrzak, Maja Kłosowska, Nikola Frankowska, Angelika Budkiewicz, Wiktoria Grześkowiak, Oliwia Tonińska, Urszula Dropikowska, Wiktoria Skibińska i Julia Grygier.

Filip Fedejko


Spotkanie z Mikołajem w Uzarzewie

Z okazji Mikołajek uczniowie klas 2a i 3a wybrali się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczo- Łowieckiego w Uzarzewie.  Na miejscu podziwialiśmy wystawę przedstawiającą zwierzęta różnych kontynentów oraz ekspozycję papug i bogatą kolekcją trofeów łowieckich. W jednej z sal oglądaliśmy piękną wystawę stałą  „Jak pory roku po świecie wędrowały” i wysłuchaliśmy wierszy o porach roku. Kolejnym elementem wycieczki było wykonywanie ozdób choinkowych. Punktem kulminacyjnym pobytu w Uzarzewie było świąteczne spotkanie z Mikołajem, który przybył na swoich saniach ciągniętych przez renifera. Mikołaj opowiadał o swojej pracy i rozdawał dzieciom upominki.

Katarzyna Gałęska


 

NAJDŁUŻSZY ŁAŃCUCH CHOINKOWY - KONKURS MIĘDZYKLASOWY

Samorząd Uczniowski z okazji Mikołajek zorganizował konkurs na najdłuższy łańcuch choinkowy. Klasy bardzo solidnie podeszły do zadania. W sumie powstało prawie 800 metrów łańcucha. Większość łańcuchów zawisła już w holu szkoły. Efekt końcowy jest rewelacyjny. Dodatkowym sukcesem tego konkursu był fakt, że uczniowie poszczególnych klas potrafili się zgrać i wspólnie działać. Jak widać święta łączą. Nagrodzone zostaną wszystkie klasy, które zaangażowały się w zabawę.


KONKURS RECYTATORSKI

W środę 29 listopada 2017 roku odbyły się szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego. Swoje utwory przedstawili: Blanka Marszałek (4b), Wiktoria Kłosowska (5a), Aleksandra Borucka (5b), Zuzanna Michalska (5b), Michał Koczorowski (6b), Iga Urbańska (7a) oraz Eryk Białczak (7a). Wszyscy recytatorzy zaprezentowali się wspaniale i jury nie miało łatwego zadania. Po długich obradach wyłoniono laureatów: 
I miejsce - Iga Urbańska,
II miejsce - Blanka Marszałek,
III miejsce – Zuzanna Michalska.
Nagrodzone osoby będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach międzyszkolnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych konkursów.DZIEWCZĘTA Z SP 85 W FINALE

MISTRZOSTW POZNANIA W UNIHOKEJA!!!

9 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Salezjańskich odbył się II etap unihokeja dziewcząt szkół podstawowych. W turnieju wzięły udział cztery szkoły: SP 25, SP 20, SP Salezjanie i SP 85. Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym. Hokeistki z naszej szkoły wygrały dwa  spotkania: 12:1 pokonały SP 25 i 8:1 wygrały z SP 20, natomiast z Zespołem Szkół Salezjańskich przegrały 2:4.

         Jesteśmy siódmy rok z rzędu w Finale Mistrzostw Poznania w unihokeja dziewcząt szkół podstawowych!!!

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1. SP Salezjanie
2. SP 85

3. SP 20

4. SP 25

Drużyna dziewcząt grała w następującym składzie: Klaudia Denes, Kornelia Grala, Aleksandra Wiza, Julia Grygier, Wiktoria Grześkowiak, Nikola Frankowska, Wiktoria Skibińska, Angelika Budkiewicz, Urszula Dropikowska, Oliwia Tonińska, Weronika Majchrzak i Maja Kłosowska.

Filip Fedejko

WIDOWISKO EDUKACYJNE

    W piątek, 24.11 w naszej szkole odbył się teatrzyk edukacyjny dla wszystkich uczniów w wykonaniu pana Stanisława Sielickiego "ESTRADA - SAS". W widowisku edukacyjnym pt. "Zabawa - to jest to!" nasi uczniowie mieli okazję odbyć ciekawe podróże edukacyjne połączone z interesującą formą łamigówek i zabawy. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, ale również mogły powtórzyć wiadomości z różnych sfer edukacyjnych. Oby więcej takich spotkań!

   
   

ANDRZEJKI 2017

 Andrzejkowe  zwyczaje związane z tym świętem co roku są chętnie powtarzane. Dyskoteka andrzejkowa w naszej szkole była kolejną okazją do świetnej zabawy oraz integracji klas. Był wyścig butów przebiegający przez cały hol, serce i szpilki oraz coś dla zjadaczy pączków, światła , dymy i super muzyka. Wszyscy wspaniale się bawili!

   
   
Tatiana Mura-Waraczewska


KONKURS "JEDEN Z DZIESIĘCIU" W SP NR 20

    22 listopada Iga Urbańska oraz Karol Musieliński wraz z opiekunem wybrali się do Szkoły Podstawowej nr 20, aby wziąć udział w konkursie wiedzy ogólnej pt.” Jeden z dziesięciu”. Była to pierwsza edycja konkursu - dla nas bardzo udana. Iga dostała się do półfinału, a Karol do finału. W rezultacie Karol zajął I miejsce. W rundzie finałowej pokonał swoich rywali z kretesem. Wszyscy świetnie się bawili oraz udowodnili, że posiadają ogromną wiedzę.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W SP 85
   
    21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole z tej okazji działała  „Poczta życzliwości”, za pośrednictwem której każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa do wybranych osób. Akcję tę zaczęliśmy od jednego dnia, ale na pewno warto ją przedłużyć na wiele następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące wzajemnej życzliwości.

                                                                           
SZKOLNA LIGA WOLONTARIACKA W NOWYM ZOO

    Szkolne koło „Młodzi Odkrywcy” wraz z SU naszej szkoły realizują zadania  w ramach  projektu działu dydaktycznego Nowego Zoo w Poznaniu pt. „Szkolna Liga Wolontariacka” .Projekt zawiera 6 zadań do wykonania i potrwa pół roku. Pierwsze zadanie, którym była zbiórka orzechów dla niedźwiedzi dała nam 14 pkt. W  środowe  popołudnie  15 listopada, „Młodzi Odkrywcy”i uczniowie z klasy 6B wybrali się do Nowego Zoo, aby realizować kolejne zadanie, którym było jesienne grabienie liści.Ekipa spisała się na medal. Wolontariusze  bardzo chętnie pomagali i tworzyli stosy liści.W nagrodę za zaangażowanie i pracę dzieci mogły poznać z bliska Diunę, 30letnią samicę nosorożca. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadanie!

 
 NAUKA JĘZYKA JAPOŃSKIEGO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

    W pewne listopadowe popołudnie do świetlicy szkolnej zawitał ciekawy gość. Był nim Pan Michał - znawca języka japońskiego. Jego wizyta związana była z omawianym w świetlicy Krajem Kwitnącej Wiśni. Nasz gość poprowadził ciekawe zajęcia o języku i piśmie japońskim. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z wielkim zainteresowaniem, gdyż było to dla nich coś zupełnie nowego i tajemniczego.  Jak się okazało, język japoński wcale nie jest  łatwy. Dużo frajdy przysporzyło dzieciom słuchanie piosenki pt. ”Mam te moc” w języku japońskim. Wszyscy zapisywali swoje imiona po japońsku oraz uczyli się nazw dni tygodnia. Oby więcej takich gości!
      
Aldona StamUROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

    W czwartek 9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W trakcie uroczystości uczennice klasy VII przybliżyły swoim koleżankom i kolegom ważne wydarzenia i postaci z historii naszego kraju, które swoimi działaniami i życiem doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodleglości w 1918 roku. Przypomniane zostały też polskie pieśni patriotyczne z tamtych czasów wykonane z wielkim zaangażowaniem przez uczniów wszystkich klas naszej szkoły przy akompaniamencie pana Krzysztofa Szygulskiego. Udział całej społeczności szkolnej w przygotowaniu tej uroczystości pomógł w zrozumieniu znaczenia Święta Niepodległości.HALLOWEEN PARTY
    Dnia 30 października br. w naszej szkole odbyło się Halloween Party. Nasze anglistki Natalia Sieradzka oraz Natalia Szalbierz, chcąc przybliżyć uczniom tradycję krajów anglojęzycznych, przygotowały wiele zabaw m.in. apple bobbing, hot chairs, marsh with papers, pin the cat's tail. Odbył się również konkurs na najbardziej pomysłową dynie. Wyróżnienia otrzymali: Franciszek Rau, Maja Wiśniewska, Maja Banaszak z kl. 2a oraz Zosia Zadłużna z kl. 4a, natomiast uczniowie z kółka języka angielskiego z klasy 3c zatańczyli do piosenki "Five creepy spiders". Dzieci miały na każdej przerwie do dyspozycji gry planszowe w języku angielskim oraz mogły brać udział w zabawach. Nie zabrakło tańców, a na koniec wszyscy otrzymali cukierki w ramach "Trick or Treat". 

       
Natalia SzalbierzCYFROWA SZKOŁA WIELKOPOLSK@ 2020

->>>W SZKOLE JEST SUPER, CZYLI CO SIĘ WYDARZYŁO ...CZ. 1

Zajęcia terenowe w  ogródku dydaktycznym

„METEO PLUS”

Istniejąca  przy  naszej szkole Stacja Meteo  jest wyposażona we wszystkie niezbędne do pomiarów i obserwacji meteorologicznych przyrządy. W czasie zajęć terenowych uczniowie poznają przyrządy do badania składników pogody, a następnie  wyznaczają kierunek  i prędkość wiatru, odczytują  temperaturę powietrza i gleby, rodzaj i wielkość opadów, wartość ciśnienia atmosferycznego, oraz wilgotność powietrza. Umożliwienie dzieciom korzystania z meteorologicznych przyrządów pomiarowych stanowi dużą atrakcję zajęć. Dzięki Stacji Meteo uczniowie poszerzają teoretycznie i praktycznie wiadomości z przyrody.


GRA HISTORYCZNO-MATEMATYCZNA

26 października pięcioosobowy zespół naszej szkoły wziął udział międzyszkolnej grze  historyczno-matematycznej zatytułowanej  „W poszukiwaniu zaginionego skarbu Mieszka I” zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 40.

Rozwiązując łamigłówki matematyczne i zagadki historyczne uczestnicy mieli okazję przenieść się w tajemnicze czasy średniowiecza. Gra obok dobrej zabawy wymagała spostrzegawczości, precyzji, umiejętności logicznego myślenia, dobrej orientacji w czytaniu planu i współpracy w zespole.

Nasi uczniowie bardzo dobrze  poradzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami i w końcowej klasyfikacji zajęli III miejsce.

Serdecznie gratulujemy!


Dzień spódnicy w SP85

30 października obchodziliśmy w naszej szkole po raz pierwszy „dzień spódnicy”. Każda chętna przedstawicielka płci żeńskiej mogła przyłączyć się do akcji, zarówno uczennice jak i wychowawcy. Były krótsze, dłuższe, bardziej i mniej kolorowe. Czas pomyśleć o dniu krawata.


Wycieczka do Torunia

    W środę 18 października klasy VI a i VI b pod opieką wychowawców wyjechały na wycieczkę szkolną do Torunia. Uczniowie zwiedzili toruńską Starówkę zbudowaną w stylu gotyckim, obejrzeli Krzywą Wieżę, dom Mikołaja Kopernika, ruiny zamku krzyżackiego, mury obronne. Spacerując po Toruniu poznali historię i legendy związane z tym miastem. Nasi uczniowie mieli też okazję uczestniczyć w ciekawej podróży po Układzie Słonecznym w toruńskim Planetarium. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników były warsztaty własnoręcznego wypieku pierników według średniowiecznej receptury w Toruńskiej Piekarni Mistrza Bogumiła. Młodzi adepci sztuki cukierniczej mogli spróbować pysznych pierniczków, otrzymali  również certyfikat z tytułem czeladników piekarskich.

Joanna Kargel

----->>>więcej zdjęć


Dzień Szalonych Fryzur w SP 85

    20 października w naszej szkole  z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, swoją premierę miał „Dzień szalonych fryzur”. Zarówno starsi jak i młodsi przyłączyli się do akcji. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Pomysły na fryzury były różne i każda na swój sposób oryginalna. Oby więcej takich dni w naszej szkole. Powtórka za rok!


RAJD OSIEDLOWO – SZKOLNY  2017  z Radą Osiedla Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria oraz SP 85

Co roku Rada Osiedla Ostrów Tumski – Śródka – Zawady – Komandoria oraz Szkoła Podstawowa nr 85 im. Kawalerów Maltańskich organizuje tradycyjny jesienny festyn.

W tym roku szkolnym nieco inaczej. W sobotę 30 września tradycyjną PYRĘ zastąpił Rajd na Dziewiczą Górę zakończony biesiadą w Marinie Czerwonak. Uczestników Rajdu było wielu.

Na Dziewiczą Górę dotarliśmy autokarami. Przepiękna jesienna aura zapewniła doskonałą widoczność z wieży widokowej . Bardzo duża grupa dzieci wraz z Rodzicami,dziadkami oraz nauczycielami schodziła pieszo do Mariny w Czerwonaku.

Piękna pogoda pozwoliła na długą biesiadę na łonie natury, wspólne śpiewy przy ognisku, pieczenie kiełbasek, konkursy plastyczne.

Wszyscy uczestnicy Rajdu we wspaniałych humorach wrócili do domów.

Kolejny Rajd już za rok!

Tatiana Mura - Waraczewska


Jesteśmy już pełnoprawnymi uczniami

10 października w Szkole Podstawowej nr 85 odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia. W tym roku szkolnym tylko jedna klasa pierwsza złożyła ślubowanie. Było to więc kameralne spotkanie. Uczniowie pod opieką wychowawczyni przygotowali program artystyczny. Dzieci pokazały tańcem i piosenką czego nauczyły się w szkole przez pierwszy miesiąc nauki. Po programie artystycznym  dzieci w obecności wszystkich zgromadzonych odważnie złożyły przyrzeczenie, w którym ślubowały być dobrymi Polakami oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Kolejnym ważnym momentem  było pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor Urszula Kaczmarek przez symboliczne dotknięcie każdego dziecka dużym mieczem. Wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom dyplomy, legitymacje szkolne oraz teczki na świadectwa. Pani dyrektor życzyła uczniom  sukcesów oraz wiele wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Na uroczystość licznie przybyli rodzice dzieci i zaproszeni goście. Dla pierwszoklasistów było to ważne i niezapomniane wydarzenie.

Dorota Pich


Dzień Edukacji Narodowej

Za nami Dzień Edukacji Narodowej. 12 października 2017 r. władze Poznania spotkały się ze środowiskiem oświatowym by podziękować, pogratulować oraz podkreślić szczególną wartość pracy najlepszych nauczycieli i wychowawców - nauczycieli z prawdziwą pasją i misją. Wśród nagrodzonych znalazł się nauczyciel naszej szkoły - trener hokeja na trawie - pan Filip Fedejko.

Serdecznie gratulujemy


Tydzień grecki w świetlicy szkolnej

W jesienne, pochmurne dni miło jest przenieść się myślami  do słonecznej Grecji. W  naszej świetlicy zakończył  się właśnie tydzień grecki, podczas którego dzieci  zdobywały wiedzę o kraju, który stanowi kolebkę całej cywilizacji zachodniej. Uczniowie poznawali  alfabet grecki i zapisywali swoje imiona po grecku. Poznali także tradycyjne, greckie potrawy  i samodzielnie przygotowali  m.in. sałatkę grecką.  Dzieci uczestniczyły też w konkursie plastycznym na stworzenie greckiej wyspy według własnego pomysłu. Mało kto wie, że w skład Grecji wchodzi aż 2500 wysp, w tym  165 jest zamieszkałych.  Na zakończenie odbyła się Olimpiada Grecka na wzór starożytnych Igrzysk Olimpijskich  , podczas której ścigały się rydwany,  a przebrani Grecy rzucali ”kamieniami do celu”. Cały tydzień przyniósł nam wiele wrażeń ale także wiele wiadomości o kolejnym kraju Unii Europejskiej.

Katarzyna Gałęska
„Filharmonia Pomysłów”

We wrześniu naszą szkołę po raz pierwszy odwiedziła Filharmonia Pomysłów z przedstawieniem muzycznym pt „ Trąbisław Trututański”.  Trąbisław to mieszkaniec  Muzycznej kamienicy a zarazem dziennikarz  lubiący rozgłos. Wraz z aktorami i muzykami uczestniczyliśmy w prowadzonym przez niego Teleturnieju muzycznym pt „ Problemy na pięciolinii”. Instrumenty, jakie brały w nim udział to : trąbka, puzon i tuba. Przedstawienie było niezwykle ciekawe i porywające. Była to duża dawka muzyki, humoru  ale także wiedzy o instrumentach dętych przekazanej w ciekawej formie.

Katarzyna Gałęska


„Jesień na wsi” wycieczka klas 2a i 3a do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Jesień to bardzo pracowita pora roku na wsi.  Doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom tego tematu była wizyta w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Wybrali się na nią uczniowie klas 2a      i 3a. Po dotarciu autokarem na miejsce dzieci brały udział w pokazach  pt „ Jesień na wsi”.  Podczas zajęć  wszyscy mieli  okazję zobaczyć i samodzielnie wykonywać niektóre prace polowe i gospodarskie takie jak : młócenie cepami, młocarniami ręcznymi i mechanicznymi, tradycyjne metody czyszczenia ziarna. Dzieci obserwowały również jak wygląda przemiał ziarna na żarnach i śrutownikach, wyrób sit, smażenie powideł, suszenie owoców, warzyw i grzybów, parowanie soków i wyrób kompotów,  a także kiszenie ogórków i kapusty. Widzieliśmy też prace wołów w kieracie w otoczeniu zabytkowych zabudowań folwarcznych z XIX w. Na zakończenie czekała nas niespodzianka: przejażdżka wozem zaprzężonym w konie. Takie pokazy na pewno na długo pozostaną w pamięci.

 


Czy znasz tabliczkę mnożenia?

O tym każdy uczeń i nauczyciel mógl sie przekonać w miniony piatek. 29 września obchodzilismy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Komisje, w skład których wchodzili uczniowie klasy czwartej, piatej i szóstej, nagradzały cukierkami te osoby, które prawidłowo odpowiadały na wylosowane działania z tabliczką mnożenia. Wiekszość uczestników zabawy zdała egzamin z tabliczki mnożenia śpiewająco.

PRAWDOPODOBNIE NAJŁADNIEJSZE BOISKO SZKOLNE W NASZYM MIEŚCIE
20.09.2017 nastapiło uroczyste otwarcie nowego boiska szkolnego


zobacz wszystkie zdjęcia


Plebiscyt „7 wspaniałych” z okazji Dnia Chłopaka

30 września jak co roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji  Samorząd Uczniowski oprócz słodkiej niespodzianki dla chłopaków zorganizował również wśród klas IV-VII plebiscyt „7 wspaniałych”. Oto jego wyniki:

Zawsze uśmiechnięty Jakub Fornalik

Sportowiec roku Cyprian Walkowiak

Mądra głowa Karol Musieliński

Pozytywnie zakręcony Hubert Chowaniec

Przystojniak Jakub Maćkowiak

Prawdziwy przyjaciel Wiktor Drozda

Na nim zawsze można polegać Patryk Marciniak

Medale w danej kategorii oraz słodkie paczki trafiły do zwycięzców.

Serdecznie Gratulujemy!


NOC NAUKOWCÓW 2017

29 września 2017r. uczniowie klasy 4B wraz ze starszymi kolegami z koła „Młodzi Odkrywcy” i opiekunami uczestniczyli w NOCY NAUKOWCÓW. Podczas warsztatów „SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO”, które odbyły się  w Zakładzie Żywności i Żywienia AWF uczestnicy dowiedzieli się jak ze zdrowych produktów przygotować smaczne i kolorowe przekąski. Przekonali się, że to co jemy w domu może być nie tylko zdrowe, ale i bardzo smaczne. Dzieci samodzielnie wykonały sosy, desery, przekąski i wspólnie degustowały je przy kuchennym stole. Po warsztatach wszyscy pojechali  okolicznościowym tramwajem na Politechnikę Poznańską by odwiedzić Mobilne Laboratorium „Być jak Ignacy”. Uczniowie oraz nauczyciele zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.


Akcja „Sprzątanie Świata - Polska 2017”

15 września  2017

 „Nie ma śmieci - są surowce” to hasło tegorocznej edycji, a jej celem jest zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci”, czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Uczniowie naszej szkoły włączyli się do Akcji dnia 15 września bieżącego roku.  Klasy: 4a; 4b; 5a; 5b; 6a; 6b; 7a; 7b pod opieką wychowawców porządkowały teren wokół szkoły oraz przy ul. Warszawskiej i ul. Małachowskiego.