„Ucho, dynia, 125” Maria Krüger

Książka „Ucho, dynia 125” opowiada o Jacku Kosmali. Ma on 11 lat i niebieskie oczy. Chodzi do szkoły na skrzyżowaniu dwóch ulic: ulicy Dobrego wychowania i ulicy Samych piątek. Uczniowie tej szkoły bawią się w grę zwaną wyliczanką. Polega ona na tym, że trzeba powiedzieć „ucho, dynia „ i odliczyć do 125 podskakując na jednej nodze i trzymając się za ucho i nos. W klasie Jacka ścierają się ze sobą dwa obozy. Jacek jest przywódcą obozu silniaków. Chłopcy lubią dokuczać słabszym, źle traktują zwierzęta. Pewnego dnia przed szkołą pojawia się tajemniczy balonikarz. Ma on żółtego jamnika,  w którego Jacek rzuca kamieniami. Nagle chłopiec zamienia się w ….. . Jeśli chcesz wiedzieć,  w co zamienił się Jacek, przeczytaj tę książkę! Jest pełna przygód, emocji i zabawy!

Polecam Ola Borucka kl. 6b


Eric Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”

„Oskar i pani Róża” to opowieść o chłopcu chorym na białaczkę. Oskara poznajemy, gdy leży w szpitalu. Lekarze twierdzą, że zostało mu kilkanaście dni życia. Nikt nie ma dość odwagi, aby wyznać chłopcu prawdę. Prawdy nie dowiaduje się ani od lekarzy, ani od swoich rodziców. Jedyną osobą, która ma odwagę rozmawiać z nim o śmierci, jest pani Róża, która jest wolontariuszką. Pani Róża wpada na pomysł, aby chłopiec traktował jeden dzień swojego życia jak 10 lat. W ten sposób przeżyje i młodość i starość. Książka wzrusza i wciąga.

Wiktoria Kłosowska kl.5a

"Bromba i inni"

Przeczytałam niedawno książkę Macieja Wojtyszki pt. ,,Bromba i inni''. Maciej Wojtyszko to polski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów oraz filmów animowanych.

Tytułowa Bromba jest stworzonkiem, które nosi w swojej żółtej torbie wiele niezbędnych przedmiotów: lornetkę, wagę, kalendarzyk, termometry, zegar oraz metr krawiecki. Jej życie polega na mierzeniu i ważeniu np. długości ogona czy rozpiętości skrzydeł. Oprócz Bromby na kartach książki spotkać można: Pciucha, Gżdacza, Fikandera, Glusia-filmowca czy Kajetana Chrumpsa.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, kim są owe postacie, przeczytajcie tę książkę.  

Nadia Gąsior 7a


"Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany"

Ostatnio przeczytałam książkę pt. "Śladami  Neli przez dżunglę morza i oceany". Jest to już piąta książka z tej serii wydanej przez National Geographic.

Tytułową bohaterką jest dziesięcioletnia dziewczynka o imieniu Nela, która wciela się w rolę reporterki-podróżniczki. W swoich książkach pokazuje dzieciom świat, ciekawe miejsca oraz dalekie kultury. Tym razem zabiera swoich czytelników między innymi na wyprawę najgroźniejszą drogą świata, czyli Drogą Śmierci. Pokazuje Piaskowy Kanion w Wietnamie. Przybliża codzienne życie mieszkańców plemienia Galeb w Etiopii. Próbuje odkryć tajemnicę Machu Picchu.  Odwiedza Boliwię, Peru, Panamę, Dominikanę  i Kostarykę. Całość książki uatrakcyjniają zdjęcia zwiedzonych miejsc, z Nelą na pierwszym planie. To potwierdza, że dziewczynka rzeczywiście osobiście odbyła opisywane przez siebie podróże.

Wszystko to jest niesamowicie wciągające, łatwe   do wyobrażenia. Czytelnik ma wrażenie, że jest tam na miejscu razem z Nelą. Książka budzi ciekawość świata, pokazuje jego różnorodność. Samo jej czytanie staje się ogromną przygodą!  

Zuzanna Michalska  kl. 4 B

,, Jak zdobyć łyżworolki?”  Anne Mazer

Abby marzyła o  łyżworolkach koloru purpurowego. Bardzo dużo pieniędzy jej brakowało do zakupu łyżworolek. Pewnego dnia postanowiła, że  będzie sprzedawać lemoniadę ze swoim bratem Aleksem, żeby uzbierać brakującą kwotę. Do zakupu łyżworolek   brakuje  jej 25 dolarów i 85 centów. Tymczasem sąsiadka Abby musi wyjechać do Londynu, ale nie może zabrać swojej kotki Cukierki, prosi więc Abby o opiekę nad zwierzątkiem.  Abby zgadza się, bo przecież bardzo jej zależy na tych łyżworolkach. Heather zaoferowała  jej za opiekę  10 dolarów. Abby przychodzi do Cukierki, aby ją nakarmić, ale kotka nagle ucieka. Dziewczynka jest bardzo zmartwiona, jej przyjaciele pomagają jej odnaleźć zwierzątko. Na szczęście Bethany, przyjaciółka Abby, odnalazła kotkę. Abby dostaje pieniądze i rusza do sklepu kupić łyżworolki. Polecam tą książkę, jest bardzo ciekawa i dużo się w niej dzieje. Jest to ciekawa lektura dla moich rówieśniczek.


Julka Pawelska 5b

Kot kameleon 

Natalia ma na kilka dni wyjechać do babci na wieś, ale wolałaby zostać z rodzicami. Niestety tata pomylił torby przez czarnego kota babci i zamiast swojej zabrał torbę Natalki. Po odjeździe rodziców Natalka zauważyła pomyłkę i rozpłakała się. Aby pocieszyć wnuczkę babcia zaprowadziła ją na strych. Tam dziewczynka zaczęła przymierzać kapelusze babci. Najbardziej podobał się jej malutki fioletowy kapelusz pokryty drobnymi kwiatkami. Na strychu Natalka znalazła małe kolorowe szkiełko i koniecznie chciała wiedzieć, skąd pochodzi. Babcia wyjaśniła jej, że to szkiełko to resztki lampy jej mamy… Dalszego ciągu nie opowiemy, sami się przekonacie po przeczytaniu tej wspaniałej książki. Na pewno spodobają się wam magiczne przygody Natalki.


Ola Borucka, Marysia Pushkarenko kl. 4B


Louise Arnold ,,Niewidzialny Przyjaciel”
Pewnego dnia Tomek Złoty czuje się bardzo źle: wszyscy w szkole mu dokuczają                          i prześladują. Przezywają go „świrusem”, wyśmiewają się z niego, uważają za klasowego łamagę. Tomek jest bardzo nieszczęśliwy. W tej samej okolicy mieszka Szary Artur -  duch, ale nie taki, który zawodzi po nocach. Jest szarawy, trochę rozmazany  i nie pasuje do tajemniczego Świata Duchów. Podobnie jak Tomek nie ma przyjaciół w swoim świecie. Zostaje Niewidzialnym Przyjacielem Tomka, pomaga mu, broni przed złośliwymi kolegami.
Po wielu perypetiach Tomek i Szary Artur zostają przyjaciółmi.
Polecam tę książkę o przyjaźni, jest bardzo ciekawa i przyjemna w czytaniu.

Nikola Ćwiklińska 5b"Księga Straszliwej Niegrzeczności" to dziennik Wilczka, który rusza w daleką drogę do Szkoły Straszliwej Niegrzeczności. Podróż dla niego jest okropna: Wilczek nie przepada za przygodami, tęskni za domem i rodziną, nie lubi nowych miejsc. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że szkoła z internatem, w którym mieszka się samemu, nie jest zbyt fajna. Większość lekcji odbywa się na wolnym powietrzu. Wilczuś nie ma lekcji w-fu, matematyki, języka angielskiego, języka polskiego czy historii, ale uczy się, jak być złym wilkiem, chociaż sam tego nie chce. Nie dosyć, że lekcje są dziwne, to jeszcze odbywają się bez innych uczniów. Dlaczego? Dowiecie się z książki. Naprawdę polecam! Chciałabym przeczytać kolejne dwie części przygód Wilczka.

Edyta Ereńska IV B

Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając.

Książka pt. „Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara bardzo mi się podobała. Najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na tytułowym Placu Broni. To on jest świadkiem niezwykłej walki dwóch  grup chłopców o miejsce, które znaczy dla nich więcej niż zwykły plac zabaw. To książka pełna akcji i humoru,  a jednocześnie bardzo wzruszająca i pouczająca. To  opowieść o przyjaźni i honorze. Opowiedziana w niej historia jest piękna, a bohaterowie pełni odwagi (szczególnie Nemeczek), radości i energii. Ta książka uczy nas, że najmniejszych i wyglądających na słabszych nie można odrzucać i uważać za mniej wartościowych. Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom, małym i dużym.

Iga Urbańska  kl. 5a

Książka pt. „ Łysol i Strusia. Lekcje  niegrzeczności”, której autorem jest Marcin Wicha, opowiada o dziewięcioletniej dziewczynce, która jest bardzo, ale to bardzo  grzeczna. Dziewczynka ma  na imię Strusia i chodzi do szkoły im. Generała Koszałka. Jej dziwne imię wzięło się  z przedszkola. Gdy pani powiedziała, że siedzi cicho jak trusia, dzieci zaczęły powtarzać „Strusia siusia”.

Na początku roku szkolnego Strusia wzięła udział w konkursie grzeczności i dostała grzecznomierz, który odejmował punkty, gdy Strusia była  niegrzeczna, a za bycie grzeczną – dodawał. Pewnego razu, gdy Strusia odrabiała lekcje, zauważyła  kudłatego psa, który  przedstawił się jej jako  Łysol. Był  niegrzeczny, nieposłuszny  i skłonił Strusię do złamania  kilku  zasad. Łysol i Strusia przeżyli wspólnie wiele przygód. Trener  niegrzeczności pokazał, że czasami warto nauczyć się  odmawiać. Strusia z potulnej i potakującej dziewczynki zmieniła się w osobę asertywną, pewną siebie i mającą swoje zdanie.

W tej książce na zakończenie każdego rozdziału jest krótki komiks, który zabawnie  przedstawia opisane sytuacje. Polecam powieść każdemu, kto lubi zabawne historie o uczniach i szkole.

Marysia Drozda kl. Va

Cornelia Funke

Porządkując ostatnio książki na bibliotecznych regałach natknęłam się na dzieła niemieckiej autorki powieści dla dzieci i młodzieży Cornelii Funke. Z wykształcenia jest przedszkolanką i ilustratorką. To właśnie ilustrowanie książek zainspirowało ją do pisania własnych tekstów. W książce pt. „Potilla” autorka zabiera czytelników w podróż do świata, który pełen jest czarodziejskich istot. Tytułowa Potilla jest królową wróżek. Wraz ze swym ludem mieszka w leśnym kopcu. Pewnego razu ktoś wykrada wróżkom ich czarodziejskie czapeczki, które dają im moc. Świadkiem owych zdarzeń jest Artur, który spędza wakacje u swojej ciotki. To on pomoże Potilli odzyskać utracone czapki. W książce nie brakuje śmiesznych sytuacji, a to za sprawą kuzynów Artura- bliźniaków, którzy nieźle narozrabiają, zanim – jak to w bajkach bywa- dobro zwycięży zło.


Greta i Sówka. Wakacje pod psem” to opowiadanie o dziewczynce, która marzy o tym, aby mieć zwierzaka. Wuj Edward, u którego Greta spędza wakacje, uważa jednak, że w mieszkaniu nie wolno trzymać zwierząt, które nie mają piór. Greta i jej kuzynka Sówka zajmują się więc wyprowadzaniem obcych psów za pieniądze. Dziewczynki przekonują się, że posiadanie psa to duża odpowiedzialność, ale też wiele radości. Jest też dobre zakończenie, bowiem wuj Edward kapituluje w obliczu psiej miłości i Greta może zatrzymać znalezioną na spacerze w lesie Lunę.

Wszystkim czytelnikom i tym młodszym i tym trochę starszym- gorąco polecam książki Cornelii Funke! Miłej lektury !

Hanna Madońska

Przeczytałam ostatnio kilka książek z serii „Zaopiekuj się mną”. Autorką jest Holly Webb. Lubię te książki, ponieważ opowiadają o zwierzętach. „Mały Rubi w tarapatach” to książka o zagubionym piesku. „Gdzie jest Rudek” opowiada o kotku, który był ciekawski i się zgubił. ”Figa tęskni za domem” to historia pieska, który wyrusza w drogę, aby znaleźć swoją opiekunkę. Najbardziej podobała mi się książka o niedźwiadku polarnym. To opowieść o Sarze, której przyśniło się, że jest na biegunie północnym. Spotyka tam niedźwiadka, który zgubił się . Sara pomaga mu odnaleźć mamę. Dziewczynka i niedźwiadek przeżywają wiele przygód. Polecam książki Holly Webb wszystkim miłośnikom zwierząt.


Patrycja Płokarz kl. 4 B„Uwaga! Czarny parasol” to jedna z najciekawszych książek A. Bahdaja. To powieść detektywistyczna, w której mowa jest o pewnym tajemniczym przedmiocie, który jest wskazówką do odnalezienia skarbu. Ów przedmiot to czarny parasol, który chcą zdobyć nieuczciwi poszukiwacze skarbów. W książce pojawiają się detektywi – Kubuś, Hipcia i Leniwiec – którzy próbują dowiedzieć się, do kogo tak naprawdę należy parasol, jaką tajemnicę kryje oraz gdzie jest skarb? Książka ta to bardzo wciągająca lektura, pełna śmiesznych i zaskakujących zwrotów akcji. Czyta się ją jednym tchem! Polecam.

 Roksana Skrzypczak kl. 6 AChciałabym wszystkim polecić książkę Kaliny Jeżykowskiej „Widma z ulicy Wydmowej”.  Książka ta to „ horrorek”.  Znajdziecie tutaj trochę lochów, duchów…  To opowieść o Horroracie, która przeprowadza się wraz z mamą, tatą oraz babcią do starego domu, w którym straszy. Już pierwszego dnia zaczynają dziać się dziwne i podejrzane rzeczy. Horrorata poznaje Koszmariusza, z którym szybko się zaprzyjaźnia i przeżywa „koszmarne” przygody. Czy uda się jej uniknąć wizyt duchów? Przekonajcie się czytając tę książkę! Miłej lektury!!!

Martyna Wlazły kl. 6 A


Ostatnio przeczytałam książkę Hortense Ullrich „ Czarownic się nie całuje”. Główną bohaterką jest Josefine (zwana Jojo), która prowadzi pamiętnik. Opisuje w nim swoje codzienne szkolne i domowe życie. Pewnego dnia w klasie Jojo pojawia się nowa uczennica Serafina. Jojo i Serafina rywalizują ze sobą, ponieważ podoba im się ten sam chłopak.  Jojo jest przekonana, że  jej rywalka, ma większe szanse u BJ, lidera szkolnego zespołu muzycznego. Wkrótce zaczynają się dziać dziwne rzeczy... Czyżby Jojo umie czarować? Książka ta bardzo mi się podoba, ponieważ jej główna bohaterka to postać ciekawa i zabawna.

Milena Genderka kl. 5 A


Polecam książkę pt. „Skrzynia piratów”. Jej autorką jest Liliana Fabisińska. Książka opowiada o przygodach Róży i Benka, którzy są rodzeństwem. Przenieśli się z Warszawy na Hel. Mieszkają tam w lesie i mogą umrzeć z głodu, gdy sztorm odcina półwysep od reszty świata! Pewnego dnia Róża zaczyna słyszeć bicie dzwonów, których nie słyszy nikt inny. Rodzeństwo próbuje rozwiązać zagadkę i wyrusza w podróż  na zatopiony czterysta lat temu Stary Hel. Jak skończy się dla Róży i Benka ta podróż w czasie? Tego dowie się ten, kto przeczyta książkę! Polecam!

 

Agnieszka Płokarz kl. 3b


Harry Potter i Komnata Tajemnic

Zachęcam do przeczytania książki J. K. Rowling pt. „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Jest to ciąg dalszy przygód Harry'ego, Hermiony i Rona. Harry zaczyna właśnie drugi rok w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Cała trójka poszukuje legendarnej Komnaty Tajemnic. Owa Komnata znajduje się na terenie szkoły, a stworzył ją sławny czarodziej Salazar Slytherin, jeden z założycieli szkoły. Czy Harry'emu uda się odnaleźć komnatę? Z czym będzie musiał się zmierzyć? Czy uda mu się wyjść cało z opresji? Zachęcam do przeczytania książki wszystkich, którzy lubią tajemnice i świat pełen magii.

                                                                                                     Oliwia Stawska kl. 4b