ŚWIETLICA SZKOLNA

ROK SZKOLNY 2017-2018

NAUKA JĘZYKA JAPOŃSKIEGO W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

W pewne listopadowe popołudnie do świetlicy szkolnej zawitał ciekawy gość. Był nim Pan Michał- znawca języka japońskiego. Jego wizyta związana była z omawianym w świetlicy Krajem Kwitnącej Wiśni. Nasz gość poprowadził ciekawe zajęcia o języku i piśmie japońskim. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z wielkim zainteresowaniem, gdyż było to dla nich coś zupełnie nowego i tajemniczego.  Jak się okazało, język japoński wcale nie jest  łatwy. Dużo frajdy przysporzyło dzieciom słuchanie piosenki pt. ”Mam te moc” w języku japońskim. Wszyscy zapisywali swoje imiona po japońsku oraz uczyli się nazw dni tygodnia. Oby więcej takich gości!

Międzyszkolny konkurs plastyczny

Wychowawcy naszej świetlicy szkolnej kolejny raz zorganizowali międzyszkolny konkurs plastyczny dla dzieci ze świetlic szkolnych miasta Poznania.  Tym razem tematem konkursu były podróże. Konkurs nosił tytuł „Tam mnie jeszcze nie było… podróż moich marzeń”. Nadesłane prace były wykonane różnymi technikami, w różnych formatach i każda była wyjątkowa.

Oto lista zwycięzców:

Pierwsze miejsce : "Do góry pod chmury-czyli podróż balonem" SP 78

Drugie miejsce: Maria Adamczak, Weronika Łochyńska SP 54

Trzecie miejsce: "Podróż marzeń Agatki i Leny" SP 61 oraz

Stanisław Stachowiak SP 25

W holu szkoły można  zobaczyć wystawę wszystkich prac konkursowych. Każdemu z uczestników bardzo dziękujemy za wzięcie udziału w wydarzeniu, zwycięzcom serdecznie gratulujemy i wszystkich zapraszamy  do czynnego udziału w konkursach.

Wychowawcy świetlicy

 


  Odwiedziny pracowników poznańskiego ZOO

26 października do świetlicy szkolnej przybyli przedstawiciele Poznańskiego Nowego ZOO   z pokazową  lekcją multimedialną. Pracownicy ogrodu zoologicznego bardzo ciekawie opowiadali o słoniach afrykańskich zamieszkujących poznańska słoniarnię oraz o niedźwiedziach przebywających w stworzonym dla nich Azylu. Przybliżyli nam życie zwierząt od nieznanej i niedostępnej dla nas strony . Spotkanie było bardzo interesujące. Oby więcej takich ciekawych zajęć.


Wezuwiusz, Mediolan, Pizza…Włochy w świetlicy szkolnej.

Dzieci ze świetlicy szkolnej odbyły ostatnio niezwykłą „podróż” do Włoch. Podczas zorganizowanego  włoskiego tygodnia uczniowie mogli poznać kulturę i smaki Italii oraz jej najważniejsze miasta i zabytki. Nauczyli się  także kilku zwrotów w języku włoskim. Największym zainteresowaniem cieszyła się nauka kolorów. Kolejną atrakcją nawiązującą do tej tematyki były wybuchające wulkany. Dzieci same robiły doświadczenie i uzyskiwały lawę. W czwartkowe popołudnie świetlica zmieniła się w stolicę mody-Mediolan, a nasi wychowankowie w projektantów. Jak się okazało wśród dzieci są osoby mające dużą szansę, by zaistnieć w tej dziedzinie. Na zakończenie włoskiego tygodnia czekała na wszystkich niespodzianka. Było nią wspólne przygotowywanie pysznej, włoskiej pizzy. Dzieci z dużym zaangażowaniem pomagały wychowawczyniom, dzięki czemu wszyscy mogli rozkoszować się wspaniałym smakiem tej tradycyjnej, włoskiej potrawy.

  

W dniach 18.09 - 22.09. w naszej świetlicy  realizowany był temat o Hiszpanii. Na zajęciach poznawaliśmy tradycje, zwyczaje, kuchnię, symbole narodowe, kulturę oraz podstawowe zwroty grzecznościowe w języku hiszpańskim. Dzieci wykonywały wachlarze hiszpańskie, poznały czym jest flamenco oraz corrida. Grono najmłodszych miało okazje samodzielnie przygotować sałatkę z hiszpańską kiełbaską chorizo oraz przygotowały tortille z tuńczykiem, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem.A życie w świetlicy się toczy…

Zaczęliśmy kolejny rok szkolny. Nowe książki, nowi nauczyciele, nowe sale.

Tylko świetlica jakby ta sama. Przybyli nowi uczniowie, którzy szybko się zaklimatyzowali.

W świetlicowej  codzienności znaleźliśmy czas na przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Kartka urodzinowa dla Adrianny”. Dzieci ze świetlicy samodzielnie wykonały kartki urodzinowe dla  10 letniej Ady-dziewczynki z zespołem Downa , której marzeniem jest otrzymanie jak największej ilości  listów. Wszystkie kartki zostały zapakowane do dużej koperty i wysłane. Mamy nadzieję, że Ada ucieszy się z kartek urodzinowych i może do nas również napisze list lub wyśle kartkę.ROK SZKOLNY 2016 - 2017


Choinka na konkurs

Świetlica szkolna bierze udział w konkursie organizowanym przez CH M1,  na najładniej udekorowaną choinkę styropianową. Choinka przez krótki czas dekorowała nasz holl przy wejściu szkoły. Od 3 grudnia choinkę będzie można oglądać na terenie CH M1. Każda osoba pełnoletnia może oddać jeden głos dziennie na wybrana choinkę. Liczymy na Państwa głosy, ewentualna nagroda będzie służyła Państwa dzieciom w świetlicy. Z góry bardzo dziękujemy!

wychowawcy świetlicy


Archiwum

 „Jeden z dziesięciu”

17 marca w SP85 została przeprowadzona II edycja konkursu wiedzowego „1 z 10”. Organizatorami konkursu były wychowawczynie świetlicy szkolnej. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 3. W tegorocznej edycji wzięło udział 4 uczestników. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3a Bartek Grajek, który zajął 3 miejsce. Walka w konkursie była zacięta, a wiedza trzecioklasistów okazała się być bardzo wszechstronna. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę oraz dyplom.

Za rok kolejna edycja!


A ŻYCIE W ŚWIETLICY SIĘ TOCZY ...


Za oknami mamy jesień. Poranki mroźne lub dżdżyste, przyroda nastraja się na długą wędrówkę pośród zimnej aury zapowiadanej jakże często przez meteorologów lub ptaki szybko odlatujące do ciepłych krajów. Jednak, w Świetlicy Szkolnej panuje przyjemne ciepło świeżo zawiązanych przyjaźni. Można ogrzać się opowieściami o wakacjach i podróżach do egzotycznych miejsc, czasem sięgnąć po „zaczarowany ołówek” i odtworzyć choćby cząstkę świata fantazji, która prowadzi nas po niekończących się łąkach pełnych pachnących kwiatów. W Sali Relaksu, czeka wygodna „podusia” i książka, która uczyni z nas największego wagabundę. Z pomocą wyobraźni można przemieścić się na drugi  koniec świata, nie marznąć przy tym, ani nie planując prozaicznych aspektów podróży. Wędrowcy docierają często na skraj Poezji- krainy, która uskrzydli nawet największych „burczymuchów”. Z każdym spotkaniem odkrywamy coraz więcej tajemnic i kolorów przemijającego roku, czasu spadających liści.

Marta Góral


ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2014-15

Tydzień środków transportu

Samochody, tramwaje, autobusy, samoloty któż ich nie lubi? O tych a także o innych środkach transportu mieliśmy okazje porozmawiać w szkolnej świetlicy w trakcie „Tygodnia środków transportu”.  Konkursy, ciekawostki, zajęcia plastyczne, to wszystko działo się u Nas. W ramach tego tygodnia w świetlicy były zorganizowane trzy konkursy: trzeba było dostarczyć w kopercie nazwę i rok powstania pierwszego samochodu z silnikiem, odbył się konkurs plastyczny pt.”Mój wymarzony pojazd”, oraz konkurs na najoryginalniejszą nazwę dla pojazdu skonstruowanego przez dzieci.

   Największym zainteresowaniem i najwięcej emocji przyniosło wykonywanie przez dzieci auta z odpadów recyklingowych. Ochotników do pracy nie brakowało. Prace trwały cały tydzień a efekt wyszedł fenomenalnie. Konkurs na nazwę dla Naszego pojazdu wymyślił uczeń z klasy 2 i skonstruowany środek transportu został nazwany ŚWIETLOMOBIL!

Wychowawcy świetlicy
Pionierstwo, to proces wprowadzania nowej jakości na grunt dobrze już znany. Uznając, że nasza świetlica nikomu nie jest obca, należało zatem zainicjować drugi czynnik. Tak też się stało. Nowatorstwo polegało na zorganizowaniu Międzyszkolnego Konkursu Świetlicowego "Jeden z dziesięciu".  W pewne marcowe przedpołudnie przybyło do nas siedmiu śmiałków wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionych szkół, którzy przystąpili do aktywnego uczestnictwa w projekcie. Oczywiście, rodzimy przedstawiciel, również brał w wydarzeniu udział. Przygotowana sala, jasne zasady, odpowiednio dobrane pytania oraz zaplecze konsumpcyjne:) sprawiły, że nasi Goście poczuli się swobodnie. Pomimo, że uczestnicy bardzo poważnie podeszli do swoich ról, panowała atmosfera zdrowej i przyjemnej rywalizacji. Prym wiodła p. Aldona, która z lekkością i finezją przeczytała uczestnikom ponad sto pytań oraz rozstrzygała ewentualne nieścisłości dotyczące odpowiedzi. Pożegnanie zaowocowało w obietnice spotkania oraz pochwały związane z orginalnością idei. Sądząc, po szeroko rozumianym sukcesie spotkania, można przyjąć, że nastąpiła pierwsza edycja i świetlica za rok będzie gotowa na kolejną:)

Marta GóralTYDZIEŃ TEATRU 2.02.-6.02.2015.


Teatr, według wielu wybitnych umysłów, jest wyrazem najbardziej skomplikowanych konstruktów o charakterze edukacyjnym, wychowawczym, psychologicznym czy kulturowym. Wysiłek intelektualny związany z przygotowaniem, czy odbiorem sztuki teatralnej występuje na równi z nakładem pracy, którą trudniej zdefiniować, czy zmierzyć, a dotyczy sfery moralno- duchowej. Niezależnie, po której stronie sceny znajduje się uczestnik, teatr umożliwia każdej jednostce uwrażliwienie, zjednoczenie się z kulturą, integrację społeczną oraz poczucie jedności w sprawach ważnych i godnych.

W odniesieniu do rozwoju, szczególnie młodego człowieka, teatr uczy dostrzegać osobliwości życia, odkrywać indywidualizm własny i innych. „Wcielenie się” teatr pozwala na doznawanie przeżyć i ich ujawnienie, często takich, które przysparzają trudności poznawczych w życiu codziennym. Jako narzędzie edukacyjne stanowi ogromną bazę analizy i syntezy. Wszystkie osoby zaangażowane- czynnie, czy biernie- wielokrotnie aktywizują intelekt. Nie można zapomnieć o bardzo istotnej roli teatru jaką jest możliwość doświadczania katharsis, czyli oczyszczenia umysłu i duszy z nadmiaru emocji, zbędnej energii, wzruszenia, nudy czy drażliwości.

Z możliwości, jakie oferuje ten rodzaj sztuki skorzystaliśmy w naszej świetlicy. Aby to  przybliżyć i choćby „naszkicować” powstał mini program zwany „Tygodniem Teatru”. Pierwsze kilka dni upłynęło pod znakiem teorii, jednak aktywność i spontaniczność Świetliczan zaowocowała bardzo swobodną interpretacją „Pieska Łatka” w postaci teatru cieni. Po wykonaniu scenografii, której elementy konstrukcyjne zawdzięczamy panu Mieciowi (dziękujemy!), przystąpiono do wykonania postaci. Dzieci z wielką chęcią uczestniczyły w przygotowaniach. Szum, ruch (oczywiście scenicznyJ) i żywe dyskusje stały się wykładnikiem zaangażowania i głębszych emocji. Przy okazji ujawniły się również, talenty reżyserskie i menadżerskie. Zgasły światła, gong i….”Piesek Łatek” doczekał się bisu, gdyż wiele osób pragnęło spełnić się w podwójnej roli- raz widza, a raz aktora. Ukoronowaniem tygodnia stała się wycieczka do Teatru Muzycznego na ulicę Niezłomnych. Przygoda rozpoczęła się wraz z pierwszym krokiem- kto nie był, niech żałuje.Informacje, które dzieci nabyły podczas kilku dyskusji w świetlicy posłużyły podczas zwiedzania tajemnic Teatru Muzycznego. Pani przewodnik miała za towarzyszy wielu aktywnych słuchaczy i rozmówców. Wyraziła ogromną przyjemność ze spotkania ze Świetliczanami naszej Szkoły i pogratulowała  zainteresowań związanych z teatrem.  Puenta, która dopełniła czary, były słowa: „Życie to teatr”, a na dowód tej interpretacji warto zagłębić się w wiersz:

Wisława Szymborska,
Życie na poczekaniu

Życie na poczekaniu.

Przedstawienie bez próby.

Ciało bez przymiarki.

Głowa bez namysłu.

Nie znam roli, którą gram.

Wiem tylko, że jest moja, niewymienna.

O czym jest sztuka,

 zgadywać muszę wprost na scenie.

Kiepsko przygotowana do zaszczytu życia,

narzucone mi tempo akcji znoszę z trudem.

Improwizuję, choć brzydzę się improwizacją.

Potykam się co krok o nieznajomość rzeczy.

Mój sposób bycia zatrąca zaściankiem.

Moje instynkty to amatorszczyzna.

Trema, tłumacząc mnie, tym bardziej upokarza.

Okoliczności łagodzące odczuwam jako okrutne.

Nie do cofnięcia słowa i odruchy,

nie doliczone gwiazdy,

charakter jak płaszcz w biegu dopinany –

oto żałosne skutki tej nagłości.

Gdyby choć jedną środę przećwiczyć zawczasu,

albo choć jeden czwartek raz jeszcze powtórzyć!

A tu już piątek nadchodzi z nie znanym mi scenariuszem.

Czy to w porządku – pytam

(z chrypką w głosie,

bo nawet mi nie dano odchrząknąć za kulisami).

Złudna jest myśl, że to tylko pobieżny egzamin

składany w prowizorycznym pomieszczeniu. Nie.

Stoję wśród dekoracji i widzę, jak są solidne.

Uderza mnie precyzja wszelkich rekwizytów.

Aparatura obrotowa działa od długiej już chwili.

Pozapalane zostały najdalsze nawet mgławice.

Och, nie mam wątpliwości, że to premiera.

I cokolwiek uczynię,

zamieni się na zawsze w to, co uczyniłam.

Marta Góral

Wychowuje, uczy, bawi... Nasza świetlicaMiędzyświetlicowy konkurs plastyczny

pt.”Nasi przodkowie-Dinozaury”.

Panie wychowawczynie ze świetlicy szkolnej zorganizowały międzyświetlicowy konkurs plastyczny pt. „Nasi przodkowie-Dinozaury”. Konkurs adresowany był  do uczniów poznańskich szkół podstawowych  klas I-III, uczęszczających do świetlic szkolnych.

Zainteresowanie konkursem okazało się bardzo duże. Do świetlicy dostarczono prace wykonane różnymi technikami, każda została wykonana z fantazją i pomysłem.

Jury oceniając prace miało nie lada problem, aby wyłonić zwycięzców, gdyż wiele prac było oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nadesłanych prac zostały wybrane trzy najlepsze. Na zwycięzców czekają  dyplomy i nagrody. Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć w holu SP 85.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

TYDZIEŃ MUZYCZNY - październik 2014

Powiadają, że muzyka łagodzi obyczaje. Aby, przysłowia stało się zadość- w ostatnim tygodniu października w naszej świetlicy nastąpił ten subtelny epizod. Tydzień muzyczny obfitował w zabawy muzyczne, zagadki, tańce i swobodne wysłuchiwanie „niezłych kawałków”. Nie obyło się bez konkursów, których celem nadrzędnym było rozpoznawanie instrumentów. Zwieńczeniem stał się koncert fletowo- wiolonczelowy, zaprezentowany przez uczennice Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej z Poznania. Aniela Szukowska, Barbara Michalik oraz Urszula Góral przygotowały kilka utworów dogodnych dla wymagających uszu. Wydarzeniu przyświecała nadrzędna rola: aby  zgiełk, hałas, czy pośpiech dnia codziennego magicznie zamienić na twórcze spędzanie wolnego czasu.

 Marta Góral
CZERWONY TYDZIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

1.Dzieci gromada pewnego tygodnia

postanowiła chodzić w czerwonych spodniach.

Niektórzy na tym nie poprzestali

I po świetlicy czerwoni cali

wdzięcznie brykali

2.Jaka przyczyna jest wydarzenia?

Otóż  pomimo, że wszystko się zmienia,

niezmienne wnet zawsze pozostaje, że za wesołe i zdrowe minki,

odpowiedzialne są witaminki.

3.Czerwony tydzień apolityczny,

za to zdrowotny i dietetyczny

Więc soki, owoce i kanapeczki-

wytrawne lekarstwo na wszelkie smuteczki!

4.W czerwonym tygodniu oprócz jedzenia

dzieciaki  miały do powiedzenia:

quizy, konkursy i rysuneczki,

papryka, pomidor i rzodkieweczki.

Lepsze od każdej kanapki

stały się koktajlowe truskawki.

5.Wszystko soczyste i znakomite

Dzieci zjadały z wielkim  zachwytem.

Świetlica zatem to nie tylko praca

I każdy z chęcią tutaj powraca.