Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
w SP 85
Dzięki przystąpieniu do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, otrzymaliśmy dotację w wysokości 15 tys. zł na zakup nowości wydawniczych dla naszej szkolnej biblioteki. NPRCz to program rządowy, który zakłada rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Dzięki staraniom nauczycieli bibliotekarzy do biblioteki SP 85 dotarło już ponad 600 książek zakupionych z tego funduszu. Są sukcesywnie opracowywane i wkrótce trafią do rąk czytelników. Jest to zarówno literatura dla najmłodszych czytelników, którzy rozpoczynają przygodę z czytaniem, jak i książki dla czytelników starszych – od powieści obyczajowych, fantastycznych do detektywistycznych. Nie zabraknie również poradników psychologicznych czy wydawnictw popularnonaukowych.
List Ireny Koźmińskiej, Prezesa Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”
List Ireny Koźmińskiej, Prezesa Fundacji „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”
Moje ulubione książki
The Wizard of Oz and other stories
Book „The leopard and the lighthouse” tells us about a story of leopard which came one day to the Sindi Island. My favourite part of the story was when the hunter shoot Leopard when he was on the light tower. After that terrible situation Leopard went to animal park in Nairobi. In my opinion the book is very interesting. I will recommend this book to my friends.
Uczniowie klas ósmych w ramach projektu „Nieczytanie jest obciachem” przygotowali prezentacje multimedialne, w których opowiedzieli o ulubionych książkach. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.
Uczniowie klas szóstych przygotowali w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa recenzje książek, które zaskarbiły sobie ich uznanie. Projekt realizowany był na lekcjach języka polskiego. Oto niektóre z prac uczniów.
Wielu czytelników uwielbia serię o Harrym Potterze. Marika tak recenzuje jedną z części:
Martynka poleca książkę autorstwa Anne Goscinny pt. „Lukrecja”. Tytułowa Lukrecja to rezolutna nastolatka, która w zabawny sposób opowiada o swojej rodzinie, szkole i przyjaciołach.
Mateusz opowiada o jednej z książek składających się na serię „Operacja…” o działalności dwójki młodych detektywów, Tiril i Oliviera. Razem ze swoim psem rozwiązują zagadki, z którymi nie mogą poradzić sobie dorośli policjanci.
Daniło natomiast odwołuje się do znanej serii detektywistycznej Martina Widmarka „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.
W książce „Tajemnica gazety” – kolejnej części z serii„Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, główni bohaterowie, uczniowie z tej samej klasy rozwiązują zagadkę: kto w miejscowej gazecie zamieszcza teksty kompromitujące znane osoby m.in. o tym, że policjant kradł jabłka, a dyrektor szkoły ściągał na klasówkach. „Dowcipniś” umieszczający artykuły zostawia jednak ślad, którym podążają detektywi.
Bartek rekomenduje jedną z książek Jeffa Kinneyʼa z serii „Dziennik cwaniaczka”.
Sleeveface, czyli ubrani w książki
Czym jest sleeveface? To fotografia, która przedstawia osobę z zasłoniętą przez okładkę książki częścią twarzy lub ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące często zabawne i kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Nasi uczniowie ubrali się w książki, a oto rezultaty czytelniczej zabawy!